U. urealyticum – це бактерії, що належать до групи мікоплазм. Це надзвичайно дрібні організми, найменші вільноживучі істоти Землі.
У медицині звертають увагу на два види уреаплазм: U. urealyticum та U. parvum, тому що саме вони здатні викликати захворювання. Однак у більшості випадків наявність у пацієнта уреаплазми не супроводжується жодними симптомами, тобто ці бактерії можуть бути присутніми в мікрофлорі здорової людини.
Уреаплазми присутні у 40-70% здорових жінок, які ведуть статеве життя. У чоловіків вони трапляються рідше. Передача уреаплазми можлива статевим шляхом або під час пологів.
Однак іноді ці бактерії можуть бути причиною уретриту – запалення сечівника. Зауважимо, що U. urealyticum – це лише один із можливих збудників уретриту, який викликається також гонококами (Neisseria gonorrhoeae), хламідіями (Chlamydia trachomatis), тріхомонадами (Trichomonas vaginalis), мікоплазмами (Mycoplasma genitalium). За зовнішніми симптомами неможливо визначити збудника, тому для точного діагнозу (та вибору правильного методу лікування) потрібні лабораторні тести.
Симптоми уретриту
У чоловіків:
У жінок:
виділення з піхви,
біль при сечовипусканні,
болі в животі.
Деякі дослідники вважають, що між уреаплазмами та ускладненнями при вагітності є зв'язок, проте це не доведено. Тому аналіз на уреаплазму при вагітності не є обов'язковим. Проте багато діагностичних лабораторій рекомендують виявляти U. urealyticum (і згодом проводити терапію проти неї), навіть якщо симптомів хвороби немає.
Ймовірні наслідки уреаплазмової інфекції:
передчасні пологи, мертвіння, безпліддя, хоріоамніоніт,
у новонароджених – менінгіт, легенева дисплазія, пневмонія.
Після того, як в організм потрапляють хвороботворні мікроорганізми, він починає з ними боротися. Один із способів боротьби – це вироблення антитіл (спеціальних білків імуноглобулінів). Існує кілька типів імуноглобулінів: IgG, IgM, IgA та ін.
Антитіла класу A присутні у людини в крові (сироватковий IgA) та інших біологічних рідинах: у слині, сльозах, молозиві та ін. (секреторний IgA). Секреторний IgA виявляє антибактеріальний ефект, тоді як функції сироваткового IgA ще до кінця вивчені. Відомо, що його нестача часто пов'язана з аутоімунними, алергічними захворюваннями.
Хоча роль сироваткового IgA не зовсім зрозуміла, його можна використовувати для діагностики захворювань. Рівень IgA (як і IgG) зростає, як у організм потрапляють чужорідні бактерії. Ці антитіла можна виявити не раніше, ніж через тиждень після інфікування. Якщо лікування успішно – всі бактерії загинули, – то рівень IgA поступово (протягом кількох місяців) знижується.
У разі повторної інфекції рівень IgA знову підвищується, причому антитіла з'являються у більшій кількості та швидше, ніж уперше.
Наявність Ureaplasma urealyticum означає, що людина була інфікована цими бактеріями. Однак, як уже було сказано, зв'язок між присутністю бактерій та захворюванням недостатньо вивчений, так що антитіла проти уреаплазми є швидше додатковим фактором для постановки діагнозу, а не вирішальним.
Для чого призначають дослідження?
Щоб встановити, чи інфікована людина бактеріями Ureaplasma urealyticum.
Для визначення збудника уретриту (у сукупності з іншими даними).
Для виявлення прихованої уреаплазмової інфекції.
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ІФА).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Нема даних.
Синоніми
Уреаплазмоз (Ureaplasma urealyticum), IgA.
Антитела класса IgA к Ureaplasma urealyticum, иммуноглобулины класса A к уреаплазме.
Anti-Ureaplasma urealyticum IgA, U. urealyticum antibodies, IgA.
Що означають результати? Референтні значення
Негативний результат
Уреаплазма інфекції немає. Ймовірно, уретрит спричинений іншими збудниками.
Позитивний результат
Людина інфікована уреаплазмами (або була інфікована в минулому).
Референтні значення:
Негативний.
Хто призначає дослідження?
Лікар загальної практики, терапевт, інфекціоніст, уролог, венеролог.