Катіонний протеїн еозинофілів
Еозинофільний катіонний білок (ECP) - це один з основних медіаторів еозинофілів, що вивільняється з їх гранул у відповідь на взаємодію алергену і IgE-імуноглобуліну. Він являє собою фермент, здатний руйнувати РНК (рибонуклеазу), за структурою і функціями найбільш близький до рибонуклеази підшлункової залози. Цитотоксичність ECP продемонстрована щодо епітеліальних, огрядних, гладком'язових клітин і фібробластів. Крім того, ECP володіє імуномоделюючими властивостями, так як впливає на лімфоцити і стимулює імунну відповідь Th2-типу. Так як еозинофіли представлені в слизовій оболонці практично всіх порожнистих органів (в першу чергу, респіраторного і шлунково-кишкового тракту), а також більшості паренхіматозних органів, вивільнення ECP супроводжується різноманітною клінічною симптоматикою. Особливо виражена роль ECP в розвитку алергічних захворювань (бронхіальної астми, алергічного риніту, атопічного дерматиту, харчової алергії та ін.). Концентрація ECP в плазмі крові значно зростає при розвитку алергічного відповіді на потрапляння в організм алергену. Тому даний білок розглядається як маркер загострення алергічних захворювань і може бути використаний для оцінки активності їх загострення, а також для контролю за їх лікуванням.
Ступінь наростання рівня ECP також дозволяє побічно оцінювати тяжкість загострення алергічного захворювання. Така залежність найбільш достовірно встановлена для бронхіальної астми. При цьому рівень ECP корелює з інтенсивністю запальної реакції слизової оболонки, але не з гіперреактивністю бронхів.
При стиханні запалення і зникнення еозинофілії ECP також поступово нормалізується, тому динаміка його рівня використовується для контролю за лікуванням алергічних захворювань. Так, за допомогою повторних вимірів ECP в сироватці проводять титрування дози інгаляційних глюкокортикоїдів при лікуванні бронхіальної астми. Зниження його концентрації відзначають при призначенні відповідної дієти при атопічному дерматит.
Слід зазначити, що підвищена концентрація ECP також спостерігається при деяких неалергічних захворюваннях, таких як бактеріальний синусит, новоутворення нирки, інфекція респіраторно-синцитіальним вірусу, тому підвищені цифри ECP в сироватці не завжди вказують на розвиток алергічного процесу. Особливу увагу останнім часом привертає так званий DRESS-синдром (від англ. Drug Reaction with Eosinophilia and Systemic Symptoms), який являє собою непереносимість будь-якого лікарського препарату і включає шкірні висипи, ураження внутрішніх органів і гематологічні відхилення (в тому числі еозинофілію) . Найбільш часто DRESS-синдром розвивається після призначення фенітоїну, фенобарбіталу, карбамазепіну, сульфаніламідів, міноцикліну і доксицикліну. Концентрація ECP значно підвищена у пацієнтів з DRESS-синдромом.
Результати дослідження слід інтерпретувати з урахуванням додаткових лабораторних тестів. При підозрі на алергію необхідно уточнити, що її викликало, це можна зробити за допомогою панелей алергенів.
Для чого призначають дослідження?
Для діагностики, оцінки ступеня тяжкості і контролю лікування бронхіальної астми, атопічного дерматиту, алергічного риніту, харчової алергії та інших алергічних захворювань.
Метод дослідження
Хемілюмінесцентний імуноаналіз
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Прийом деяких лікарських препаратів (наприклад, аспірину і доксицикліну) може супроводжуватися еозинофілією і підвищенням рівня еозинофільного катіонного білка.
Синоніми
Катіонний протеїн еозинофілів.
ЭКБ.
Eosinophil cationic protein (ECP).
Що означають результати? Референтні значення
Причини підвищення рівня:
сезонний алергічний риніт;
атопічна бронхіальна астма;
атопічний дерматит;
еозинофільний езофагіт, гастроентерит, коліт;
харчова алергія;
інвазивні гельмінтози (Ascaris lumbricoides, Taenia solium);
аспіринова астма;
гострі респіраторні інфекції;
поліпоз навколоносових пазух;
синдром Чарга - Стросс;
гіпереозинофільний синдром;
переважно фенітоїну, фенобарбіталу, карбамазепіну, ко-тримоксазол, препаратів сульфанілсечовини (глібенкламід, глімепіриду), міноцикліну і доксицикліну, препаратів пеніциліну і нестероїдних протизапальних засобів.
Зниження рівня:
не має діагностичного значення.
Референтні значення:
0.2 - 2.4 нг/мл.
Хто призначає дослідження?
Алерголог, пульмонолог, дерматовенеролог, педіатр, лікар загальної практики.