Альдостерон
Альдостерон - основний мінералокортикоїдний гормон кори надниркових залоз, регулятор водно-сольового гомеостазу. Синтезується з холестерину в клітинах клубочкової зони кори наднирників. Під його впливом відбувається затримка в організмі натрію та виділення іонів калію і водню. Вміст альдостерону збільшується у лютеїнову фазу менструального циклу та під час вагітності. Метаболізується альдостерон у печінці та нирках.
Для чого призначають дослідження?
Для з'ясування достатності виробництва альдостерону в організмі, і з'ясування причин його надлишку чи нестачі.
Для скринінгу на первинний гіперальдостеронізм також відомий під назвою "синдром Конна", який є однією з причин підвищеного тиску.
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ІФА).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Збільшене споживання солі, а також прийом таких ліків, як нестероїдні протизапальні, діуретики, бета-блокатори, стероїди, інгібітори ангіотензин-конвертуючого ферменту та оральні контрацептиви.
Значне зниження рівня альдостерону при важких хворобах.
Підвищення рівня альдостерону при стресі та інтенсивних фізичних тренуваннях.
Синоніми
Альдостерон.
Минералокортикоид, гормон коры надпочечников.
Aldosterone.
Що означають результати? Референтні значення
У таблиці, наведеній нижче, вказані зміни рівня альдостерону, які відбуваються при різних захворюваннях.
Захворювання | Альдостерон |
Первинний гіперальдостеронізм (синдром Конна) | Високий |
Вторинний гіперальдостеронізм | Високий |
Недостатність надниркових залоз (хвороба Аддісона) | Низький |
Первинний гіперальдостеронізм виникає в результаті надмірного синтезу альдостерону наднирковими залозами, зазвичай через пухлину однієї з надниркових залоз. Високий рівень альдостерону сприяє збільшенню зворотного всмоктування натрію та втрати калію нирками, що призводить до порушення водно-електролітного балансу. Зазвичай воно не проявляється ніякими симптомами, хоча якщо вміст калію стає дуже низьким, пацієнт іноді може відчувати м'язову слабкість. При зниженому рівні калію (гіпокаліємії) і натомість гіпертонічної хвороби слід пройти перевірку на гіперальдостеронізм.
Вторинний гіперальдостеронізм, який є більш поширеним, може бути наслідком зменшення притоку крові до нирок, зниження кров'яного тиску або рівня натрію.Найчастішою його причиною є звуження кровоносних судин, які постачають кров'ю нирки, – стеноз ниркової артерії. Вторинний гіперальдостеронізм може також спостерігатися при застійній серцевій недостатності, цирозі печінки, хворобах нирок та при токсикозі.
Через ниркову недостатність відбувається зневоднення організму, знижуються рівні натрію та калію та кров'яний тиск. Крім того, у дітей з вродженою гіперплазією надниркових залоз відсутній фермент, необхідний для виробництва кортизолу, і в деяких випадках альдостерону виробляється недостатньо.
Референтні значення:
<199 пг/мл.
Хто призначає дослідження?
Ендокринолог, терапевт, нефролог, онколог.