Цитомегаловірус (ЦМВ) відноситься до сімейства вірусів герпесу. Так само, як і інші представники цієї групи, він може зберігатись у людини все життя. У здорових людей із нормальним імунітетом первинна інфекція протікає без ускладнень (і часто безсимптомно). Однак цитомегаловірус небезпечний при вагітності (для дитини) та при імунодефіциті.
Цитомегаловірус можна заразитися через різні біологічні рідини: слину, сечу, сперму, кров. Крім того, він передається від матері до дитини (під час вагітності, пологів або під час годування).
Як правило, цитомегаловірусна інфекція протікає безсимптомно. Іноді захворювання нагадує інфекційний мононуклеоз: підвищується температура, болить у горлі, збільшуються лімфатичні вузли. Надалі вірус зберігається всередині клітин у неактивному стані, але якщо організм виявиться ослаблений, він знову почне розмножуватися.
Для жінки важливо знати, чи була вона заражена ЦМВ у минулому, тому що саме це визначає, чи є ризик ускладнень при вагітності. Якщо раніше вона вже була інфікована, то ризик мінімальний. Під час вагітності може загостритись стара інфекція, проте така форма зазвичай не викликає тяжких наслідків.
Якщо у жінки ще не було ЦМВ, значить, вона входить до групи ризику і їй слід приділяти особливу увагу профілактиці ЦМВ. Для дитини небезпечна саме інфекція, якою мати заразилася вперше під час вагітності.
При первинній інфекції у вагітної жінки вірус часто потрапляє до організму дитини. Це ще не означає, що він занедужає. Як правило, зараження ЦМВ протікає безсимптомно. Однак приблизно в 10% випадків воно призводить до вроджених патологій: мікроцефалії, церебральної кальцифікації, висипки та збільшення селезінки та печінки. Це часто супроводжується зниженням інтелекту та глухотою, можливий навіть летальний кінець.
Таким чином, для майбутньої матері важливо знати, чи була вона в минулому заражена ЦМВ. Якщо так, то ризик ускладнень через можливе ЦМВ стає незначним. Якщо ж ні – потрібно виявляти особливу обережність під час вагітності:
уникати незахищеного сексу,
не контактувати зі слиною іншої людини (не цілуватися, не використовувати загальний посуд, зубні щітки та ін.),
дотримуватись правил гігієни при іграх з дітьми (мити руки, якщо на них потрапляє слина або сеча),
здавати аналіз на ЦМВ за ознаками загального нездужання.
Крім того, цитомегаловірус становить небезпеку при ослабленні імунної системи (наприклад, через імунодепресанти або ВІЛ). При СНІД ЦМВ протікає у тяжкій формі та є частою причиною смерті хворих.
Основні симптоми цитомегаловірусної інфекції:
запалення сітківки (яке може призводити до сліпоти),
коліт (запалення товстої кишки),
езофагіт (запалення стравоходу),
неврологічні розлади (енцефаліт та ін.).
Вироблення антитіл - це один із способів боротьби з вірусною інфекцією. Існує кілька класів антитіл (IgG, IgM, IgA та ін.).
Антитіла класу G (IgG) присутні у крові у найбільшій кількості (порівняно з іншими типами імуноглобулінів). При первинній інфекції їх рівень зростає в перші тижні після зараження, а потім може залишатися високим роками.
Крім кількості, часто визначається ще й авідність IgG – міцність, з якою антитіло пов'язують із антигеном. Чим вище авідність, тим міцніше і швидше антитіла пов'язують вірусні білки. Коли людина вперше заражається ЦМВ, її антитіла IgG мають низьку авідність, потім (через три місяці) вона стає високою. По авідності IgG судять у тому, як давно відбулося початкове зараження ЦМВ.
Для чого призначають дослідження?
Щоб встановити, чи була людина в минулому інфікована ЦМВ.
Для діагностики цитомегаловірусної інфекції.
Щоб встановити збудника захворювання, яке схоже на цитомегаловірусну інфекцію.
Метод дослідження
Електрохемілюмінесцентний імуноаналіз (CLIA).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Нема даних.
Синоніми
Цитомегаловірус (CMV), IgG.
Антитела класса IgG к цитомегаловирусу (ЦМВ).
Anti-CMV-IgG, CMV Antibody, IgG.
Що означають результати? Референтні значення
Негативний результат при вагітності
Жінка раніше не була інфікована ЦМВ – є ризик придбати первинну ЦМВ-інфекцію. Однак якщо з моменту зараження пройшло не більше 2-3 тижнів, IgG могли ще не з'явитися. Щоб унеможливити цей варіант, потрібно здати аналіз повторно через 2 тижні.
Позитивний результат до вагітності
Позитивний результат під час вагітності
Не можна зробити однозначний висновок. Можливо, ЦМВ потрапив до організму до вагітності. Але не виключено, що жінка заразилася нещодавно, на початку вагітності (за кілька тижнів до тесту). Такий варіант становить небезпеку для дитини. Для точного діагнозу необхідні результати інших аналізів (див. таблицю).
При спробі встановити збудника невідомого захворювання, одиничний тест на IgG дає мало інформації. Потрібно зважати на результати всіх аналізів.
Референтні значення:
<0,5 - негативний
0,5-1,0 - сумнівний
> =1,0 позитивний.
Хто призначає дослідження?
Лікар загальної практики, терапевт, інфекціоніст, гінеколог.