Аналіз проводиться з метою виявлення Treponema pallidum (блідої трепонеми) – бактерії, яка викликає сифіліс – хронічне венеричне інфекційне захворювання, яке найчастіше передається статевим шляхом, наприклад, при прямому контакті з сифілітичною виразкою (твердим шанкром), також можливе внутрішньоутробне зараження. Джерелом інфекції є хвора людина. Сифіліс легко виліковний, але загрожує серйозними проблемами зі здоров'ям при бездіяльності. Інфікована мати здатна передавати захворювання своєму плоду, у якого можуть розвинутися серйозні та незворотні зміни.
Розрізняють кілька стадій сифілісу. Первинна настає приблизно через 2-3 тижні після зараження. Одна або іноді кілька виразок, званих шанкром, з'являються, як правило, на тій частині тіла, яка контактувала з шанкром хворої людини, наприклад, пенісом або піхвою. Найчастіше твердий шанкр безболісний і може залишатися непоміченим, особливо якщо він знаходиться у прямій кишці або на шийці матки. Зникає виразка через 4-6 тижнів.
Вторинний сифіліс починається через 2-8 тижнів після першої появи твердого шанкру. Ця стадія захворювання характеризується появою на шкірі розеольозно-папульозного висипу, частіше на долонях та підошвах. Бувають інші симптоми, такі як лихоманка, втома, опухання лімфатичних вузлів, біль у горлі і ломота в тілі. Якщо сифіліс не лікувати, він може розвиватися у прихованій формі, за якої у інфікованої людини не виявляється жодних симптомів, але вона продовжує залишатися носієм інфекції. Ця стадія інколи триває роками.
У 15% хворих, які не лікуються, проявляється пізній, або третинний, сифіліс, який може тривати кілька років і на закінчення приводити до психічних захворювань, сліпоти, неврологічним проблемам (нейросифілісу), хвороб серця і навіть до смерті.
Існує кілька методів, які можуть бути використані для перевірки на сифіліс. Один із них дозволяє визначати антитіла до T. pallidum у крові. Цей аналіз є найбільш чутливим і специфічним для виявлення трепонемних антитіл на всіх стадіях, у тому числі і на ранній.
Коли відбувається контакт людини з T. pallidum, її імунна система реагує, виробляючи антитіла до бактерії. У крові можуть бути виявлені два види антитіл до блідої трепонеми: IgM та IgG.
У відповідь інфікування T. pallidum антитіла IgM до T. pallidum виробляються організмом насамперед. Вони виявляються у більшості пацієнтів наприкінці другого тижня захворювання та присутні у них у первинну та вторинну стадію. Імуноглобуліни класу G до T. pallidum у визначених кількостях з'являються у крові через 3-4 тижні після інфікування. Концентрація їх наростає і на 6-му тижні починає переважати над концентрацією IgM, досягаючи максимуму, а потім зберігається на певному рівні протягом тривалого часу.
Починаючи з 4-го тижня у крові зростає кількість обох видів імуноглобулінів, що веде до позитивного результату тесту на сумарні антитіла до T. Pallidum. Це дозволяє використовувати це дослідження для ранньої діагностики інфікування T. pallidum.
Після ефективного лікування концентрація імуноглобулінів поступово знижується, але відбувається це повільно, в окремих випадках антитіла можуть виявлятися через рік і більше.
Сифілісу можна позбутися за допомогою антибіотиків, причому переважно застосовувати похідні пеніциліну. На ранній стадії захворювання лікується легше та швидше. Більше тривала терапія може знадобитися для пацієнтів, інфікованих більше року.
Для чого призначають дослідження?
Для діагностики сифілісу.
Для обстеження всіх вагітних з профілактичною метою (бажано першому прийомі гінеколога, при постановці на облік).
Метод дослідження
Електрохемілюмінесцентний аналіз (ECLIA).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Можуть визначатися хибно-позитивні результати при таких захворюваннях, як ВІЛ, хвороба Лайма, малярія, системний червоний вовчак, деякі види пневмоній, а також при наркоманії та вагітності.
Синоніми
Сифіліс (Treponema pallidum), антитіла сумарні.
Суммарные антитела к возбудителю сифилиса (бледной трепонеме), антитела к антигенам Treponema pallidum IgG/IgM.
Syphilis IgM, IgG; Treponema pallidum Antibodies, Total; Antibodies to T. pallidum, IgM/IgG, Anti-Treponema pallidum IgG/IgM.
Що означають результати? Референтні значення
Позитивний результат означає, що пацієнт має нещодавно придбане інфікування. Разом з тим негативний результат не завжди означає, що пацієнт не має сифілісу.
Позитивний результат
Позитивний результат у раніше серонегативного пацієнта, а також значний приріст титрів у сироватках, взятих з інтервалом 7 днів, говорить про первинну інфекцію. Виявлення антитіл до трепонеми в крові новонародженого допомагає підтвердити діагноз "вроджений сифіліс".
Крім того, причиною позитивного результату може бути третинний або прихований сифіліс
Негативний результат
Негативний результат аналізу може свідчити про відсутність інфікування або надто ранній його термін, коли не виробилася імунна відповідь. При цьому відсутність антитіл у немовляти, що народилося від інфікованої матері, не виключає вродженого захворювання, оскільки на момент дослідження антитіла ще можуть не сформуватися.
Референтні значення:
0.9-негативний
> =1.0- позитивний.
Хто призначає дослідження?
Дерматолог, дерматовенеролог, гінеколог, уролог, інфекціоніст, терапевт, педіатр.