Trichinella (трихінели) – це рід паразитичних круглих хробаків. Декілька їхніх видів небезпечні для людини.
Трихінели паразитують на людині та на багатьох тваринах (свинях, ведмедях, щурах, лисицях та ін.). При цьому в м'язах інфікованої тварини присутні личинки трихінел (у вигляді цист). Якщо людина з'їсть таке м'ясо, може заразитися трихінельозом. Як правило, найбільш небезпечна свинина та м'ясо диких тварин.
Щоб запобігти зараженню, необхідно ретельно готувати м'ясо. При температурі кипіння води, 100 ° C, трихінели гарантовано гинуть. Однак важливо стежити, щоб продукти прогрівалися повністю (і зовні, і всередині).
Тварина теж інфікується, поїдаючи м'ясо. Тому трихінельоз переважно зустрічається у хижаків. Свині часто заражаються, контактуючи з пацюками.
Личинки трихінел у м'ясі оточені щільною капсулою, що називається циста. Коли цисти потрапляють до шлунка, під дією шлункового соку їх оболонки розчиняються. Личинки звільняються, проникають у тонкий кишечник і через 1-2 дні перетворюються на дорослих статевозрілих хробаків.
Після парування самки виробляють нове покоління личинок, які проходять через стінку кишки та розносяться по всьому організму. Усередині скелетних м'язів личинки оточуються капсулою, яка потім просочується солями кальцію і твердне (перетворюється на цисту). Тоді вже цисти зберігаються в м'язах необмежено довго і чекають на наступного господаря.
Самі дорослі особини не живуть у кишечнику постійно. Самці гинуть після спарювання, а самки зникають через 3-5 тижнів після зараження (завдяки імунній відповіді організму).
Тяжкість захворювання залежить від кількості трихінел, які потрапили в організм людини. Часто, якщо паразитів було небагато, виявляється мало симптомів.
Трихінельоз протікає у дві стадії. Для першої характерні ознаки кишкового розладу: помірний біль у животі, нудота, діарея. Вони з'являються у перші дні після зараження та зникають через 10 днів (або раніше). Саме в цей час у тонкому кишечнику починається розвиток личинок трихінел.
Симптоми другої стадії з'являються через 2-3 тижні після зараження та зберігаються кілька тижнів. У цей час личинки розносяться по всьому тілу, що порушує роботу судин та м'язів. Це може супроводжуватися м'язовими болями, підвищеною температурою, слабкістю, набряками (на обличчі, зокрема навколо очей), червоними цятками під нігтями або в очах.
Іноді трихінели ушкоджують серцевий м'яз, що викликає біль у серці, тахікардію. Порушення роботи нервової системи виникає у поодиноких випадках, при сильному зараженні.
З другого тижня після зараження у крові збільшується кількість еозинофілів (еозинофільних лейкоцитів) та підвищується концентрація ферментів м'язової тканини (креатинкінази, лактатдегідрогенази).
У деяких випадках для діагностики трихінельозу використовують біопсію м'язів. Якщо трихінел багато, під мікроскопом можна виявити їх цисти.
Після того, як трихінели потрапляють в організм людини, він починає з ними боротися. Один із способів боротьби – вироблення антитіл (спеціальних білків імуноглобулінів). Існує п'ять основних типів імуноглобулінів: IgG, IgM, IgE, IgA та IgD.
Найвідповіднішими антитілами є IgG. Вони присутні в крові у найбільшій кількості (порівняно з іншими типами імуноглобулінів). При трихінельозі IgG можна виявити в крові через 12-60 днів після зараження (чим сильніше зараження, тим раніше з'являються антитіла). Рівень IgG залишається високим довгий час (місяці та роки).
Для чого призначають дослідження?
Щоб встановити, чи була людина інфікована трихінелами.
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ІФА).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Хибнопозитивному результату сприяють токсоплазмоз та деякі інші інфекції.
Синоніми
Трихінельоз (Trichinella spiralis), антитіла IgG.
Антитела класса IgG к Trichinella, иммуноглобулины класса G к антигенам трихинелл.
Anti-Trichinella IgG, Tr. antibodies, IgG.
Що означають результати? Референтні значення
Негативний результат
Трихінельозу немає.
Нещодавня інфекція. Якщо зараження відбулося нещодавно (1-2 тижні тому), то рівень антитіл може бути ще занадто низьким, тому їх не вдалося виявити. І тут потрібно повторити аналіз пізніше. Якщо при повторному аналізі IgG відсутні, то діагноз "трихінельоз" слід виключити.
Позитивний результат
Референтні значення:
<0.9 - негативний
0.9-1.1- сумнівний
>1.1-позитивний.
Хто призначає дослідження?
Лікар загальної практики, терапевт, інфекціоніст, паразитолог.