Giardia – це найпростіші, що паразитують у тонкій кишці і іноді у жовчному міхурі та викликають лямбліоз. Вони можуть існувати у вегетативної формі (трофозоїти) та у формі цист. Коли цисти проникають всередину організму, з них вивільняються трофозоїти, здатні до розмноження та заселення тонкого кишечника. За певних умов частина трофозоїтів знову утворює цисти, що виділяються з фекаліями у зовнішнє середовище.
Шлях передачі інфекції – фекально-оральний, через заражену цистами лямблію воду або їжу, а також через забруднені руки та побутові предмети. Джерело інфекції – хворий на лямбліоз або безсимптомний носій. Інкубаційний період становить 3-42 дні. При даній інфекції переважають симптоми діареї: болі, здуття та бурчання в животі, підвищена газоутворення, частий жовтий рідкий стілець з неприємним запахом, збільшення кількості неперетравлених жирів у калі через порушення всмоктування жирів, іноді втрата апетиту та блювота. До "позакишкових" проявів лямбліозу відносяться різні алергодерматози, артрит і риніт. Може лямбліоз протікати та безсимптомно з ліквідацією збудника через 1-3 місяці.
Найбільш схильні до захворювання діти (особливо у віці від 1 року до 4 років). Вони інфекція протікає особливо важко, іноді з дефіцитом маси тіла. До групи високого ризику по зараженню лямбліозом також відносяться мандрівники, люди з низьким рівнем гігієни та соціальним статусом, ті, хто перебуває в закладах закритого типу (лікарнях, будинках для людей похилого віку, в'язницях), сексуально активні гомосексуалісти, пацієнти з імунодефіцитами та мальаб деяких професій (працівники зоопарків, звіриних розплідників тощо).
У відповідь на лямблії імунною системою виробляються специфічні імуноглобуліни (A, M, G). Найпершими з'являються IgM (на 10-14-й день після зараження), потім IgG, які присутні в крові практично на всіх стадіях лямбліозу, їх рівень знижується через 1-2 місяці після загибелі паразита.
Для чого призначають дослідження?
Для виявлення гострих та хронічних форм лямбліозу.
Для виявлення паразитоносіїв.
Для диференціальної діагностики (поряд з іншими тестами) при захворюваннях, що протікають із подібними симптомами, таких як бактеріальна або вірусна діарея, запальні захворювання кишечника, порушення всмоктування, деякі ендокринні розлади, стрес.
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ІФА).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Нема даних.
Синоніми
Лямбліоз (Giardia), антитіла сумарні.
Суммарные антитела к возбудителю лямблиоза.
Giardia intestinalis, Giardia duodenalis, Lamblia intestinalis, Anti-Giardia Lamblia IgM, IgG total, G. lamblia antibodies, total.
Що означають результати? Референтні значення
Позитивний результат
Поточний гострий чи хронічний лямбліоз.
Нещодавно перенесений лямбліоз.
Носіння G. lamblia.
Перехресні реакції із соматичними антигенами або антигенами інших збудників (рідко).
Негативний результат
Відсутність інфікування лямбліями.
Серонегативний період зараження (перші 1-2 тижні після інфікування).
Відсутність імунної відповіді або слабка імунна відповідь до збудників лямбліозу через порушення в імунній системі.
Референтні значення:
<0.9 - негативний
0.9-1.1- сумнівний
>1.1-позитивний
Хто призначає дослідження?
Гастроентеролог, педіатр, терапевт, лікар загальної практики, інфекціоніст.