Краснуха – це вірусне антропонозне захворювання, що характеризується лихоманкою, генералізованою лімфаденопатією та висипаннями на шкірі (екзантемою). Збудником інфекції є РНК-вірус краснухи сімейства Togaviridae, роду Rubivirus. Вірус входить до групи збудників TORCH-інфекцій (переклад перших літер латинських токсоплазми - Toxoplasma, краснухи - Rubella, цитомегаловірусу - Cytomegalovirus, герпесу - Herpes), що є потенційно небезпечними для розвитку плода і викликають тяжкі ураження органів у новонароджених.
Джерелом інфекції є людина, хвора на маніфестну або субклінічну форму захворювання, а також новонароджену з вродженою формою краснухи протягом 1-6 місяців. Шлях передачі вірусу від людини до людини повітряно-краплинний. Інкубаційний період захворювання в середньому – 12-18 днів, але може збільшуватися до 23 днів.
До основних клінічних проявів краснухи відносяться лихоманка, генералізована лімфаденопатія, особливо із залученням задньошийних та потиличних лімфовузлів, дрібноплямистий висип, кон'юнктивіт, риніт, фарингіт. Висип або висип при краснусі зазвичай виникає в перші три дні хвороби на обличчі та шиї, а потім протягом декількох годин поширюється по всьому тілу в хаотичній послідовності. При ураженні осіб дорослого віку захворювання протікає у більш тяжкій формі. Можуть відзначатися міалгії та артралгії, часто захворювання може ускладнюватись пневмонією, отитом, енцефалітом, менінгоенцефалітом.
Важливо відзначити небезпеку зараження вірусом краснухи вагітних жінок, особливо у перший триместр вагітності. У цьому випадку він може спричинити викидень, народження мертвого плода та/або розвитку клінічної картини вродженої краснухи – групи серйозних вад розвитку, які можуть спричинити глухоту, катаракту, вади серця, гепатит, мікроцефалію, ознаки прогресуючого порушення діяльності центральної нервової системи.
Діагностика краснухи ґрунтується на комплексному підході з урахуванням клінічних, епідеміологічних даних та результатів лабораторного обстеження. Лабораторна серологічна діагностика краснухи ґрунтується на виявленні антитіл до антигенів вірусу. У перші дні від початку інфекції починається вироблення антитіл класу IgM, потім їхня кількість наростає протягом перших двох-трьох тижнів і вони можуть виявлятися більш ніж через сім місяців після гострої інфекції. Вироблення антитіл класу IgG починається через 2-4 тижні після інфікування, зростає протягом кількох тижнів, потім знижується до певного рівня. Після перенесеного захворювання антитіла класу IgG до вірусу краснухи зберігаються в людини до кінця життя. Виявлення антитіл класу IgG може свідчити про наявність перенесеної або поточної краснухи, наявність імунної відповіді до вірусу краснухи, що сформувалася після перенесеного захворювання, внаслідок проведеної вакцинації або передачі антитіл від матері плоду протягом вагітності.
Додатковим дослідженням у діагностиці краснухи є визначення авідності антитіл класу IgG до антигенів вірусу. Авідність антитіл характеризує міцність зв'язування специфічних антитіл із антигенами збудника. Це дозволяє визначити ступінь ефективності специфічної взаємодії між молекулами антитіл та антигенів, швидкість утворення імунних комплексів та повноту нейтралізації антигенів. Визначення авідності антитіл класу IgG необхідно для отримання даних давності первинного інфікування та диференціальної діагностики недавніх випадків інфекції від раніше перенесених форм або реінфекції у людей із підвищеним титром антитіл класу IgG у крові. Це пов'язано з тим, що в перші три-чотири місяці після інфікування синтезуються антитіла з низькою авідністю, тобто такі, що мають слабку міцність зв'язування антигенів. Потім починається вироблення антитіл з прикордонною (середньою) авідністю та високоавидних антитіл. Низькоавидні антитіла свідчать про первинне інфікування та інфекцію протягом останніх трьох-чотирьох місяців. Виявлення антитіл із середньою авідністю свідчить про присутність антитіл як із низькою, і з високої авідністю. Визначення антитіл з високою авідністю свідчить про давність перенесеної інфекції не менш як три-чотири місяці тому до моменту дослідження. Антитіла з високою авідністю також визначаються під час реактивації (загострення) інфекції.
Важливо відзначити, що дослідження проводиться за позитивних результатів виявлення антитіл до вірусу краснухи класу IgG. У новонароджених дітей у перші шість місяців життя можливе виявлення в крові материнських антитіл класу IgG, що робить скрутним і часом недоцільним проведення дослідження на авідність.
Для чого призначають дослідження?
Для підтвердження чи виключення недавнього первинного інфікування вірусом краснухи;
Для отримання даних про давність інфікування вірусом;
Для диференціальної діагностики недавніх випадків інфекції від раніше перенесених форм або реінфекції у людей із підвищеним титром антитіл класу IgG у крові;
З метою оцінки ризику передачі герпетичної інфекції плоду або новонародженому;
Для диференціальної діагностики з контактним дерматитом, мультиформною ексудативною еритемою, кіром, шкірними проявами сифілісу, скарлатиною.
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ІФА)
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Вік обстежених осіб – у новонароджених дітей у перші шість місяців життя можливе виявлення у крові материнських антитіл класу IgG до вірусу краснухи;
Попередня вакцинація проти краснухи;
Тривалість захворювання з моменту первинного інфікування збудником;
Порушення з боку імунної системи, аутоімунні захворювання, імунодефіцитні стани, ВІЛ-інфекція.
Синоніми
Вірус краснухи (Rubella virus), авідність IgG.
Антитела класса IgG к вирусу краснухи.
Rubella antibodies, IgG, german measles specific IgG, antirubella-IgG.
Що означають результати?
Визначається наявність антитіл та індекс авідності.
< 40% - низька авідність; 40-60% – помірна авідність; > 60% - висока авідність.
Виявлення антитіл класу IgG з низькою авідністю – свідчить про інфікування вірусом краснухи менше трьох-чотирьох місяців тому до моменту дослідження, можлива наявність первинного інфікування.
Виявлення антитіл класу IgG з високою авідністю – свідчить про інфікування вірусом краснухи чотири та більше місяців до моменту дослідження, відсутність первинного інфікування.
Якщо антитіла не виявлено:
Відсутність інфікування вірусом краснухи;
Відсутність або зниження імунної відповіді у осіб із імунодефіцитними станами, пацієнтів після трансплантації органів, ВІЛ-інфекцією;
Хибно-негативний результат (при негативному результаті дослідження, але при підозрі на інфікування вірусом краснухи рекомендується проведення повторного тесту через два тижні).
Референтні значення:
<40 % - низька авідність
40-60 % - помірна авідність
>60 %- висока авідність.
Хто призначає дослідження?
Інфекціоніст, педіатр, неонатолог, акушер-гінеколог, пульмонолог, оториноларинголог, терапевт, лікар загальної практики.