Chlamydia (Chlamydophila) pneumoniae – внутрішньоклітинний паразитарний мікроорганізм, джерело інфекційного ураження органів дихання. Він не здатний самостійно синтезувати АТФ та інші метаболічні ресурси енергії, тому може існувати тільки всередині клітин.
C. pneumoniae викликає ураження верхніх дихальних шляхів (ларингіт, фарингіт, синусит, середній отит, бронхіт) і пневмонію у дітей та молоді, а також рецидивуючі інфекційні захворювання органів дихання у старших вікових груп. Вивчається участь C. pneumoniaе в розвитку атеросклерозу, бронхіальної астми, саркоїдозу та хвороби Альцгеймера. У зв'язку з тим, що при імунній відповіді організму на антигени хламідії виробляються антитіла, вірогідна роль даного мікроорганізму в розвитку аутоімунних захворювань.
C. pneumoniaе передається тільки від людини до людини. Спалахи респіраторних захворювань хламідійної етиології частіше бывают в тісних колективах. У 70% заражених інфекція може безсимптомно персистувати в дихальних органах. Інкубаційний період точно не встановлений. Іноді захворювання виявляється через багато місяців після інфікування, а бактерія здатна довго зберігатися на слизових верхніх дихальних шляхів навіть після одужання людини.
Запалення легень, викликане C. pneumoniae (за деякими даними, це близько 10 % усіх випадків), відноситься до атипічних пневмоній. У них немає специфічних симптомів і течія захворювання схожа на мікоплазменну інфекцію. Клінічна картина хвороби характеризується поетапним розвитком і починається із запалення верхніх дихальних шляхів, сухого кашлю і підвищення температури. У таких пацієнтів на рентгенограмі легень виявляють невеликі сегментарні інфільтрати, а в аналізі крові часто відсутнє підвищення кількості лейкоцитів. У літніх людей інфекція може протікати до такого ступеня тяжкості, що іноді потрібна негайна госпіталізація.
Виявлення респіраторних захворювань, викликаних C. pneumoniae, має певні складності. C. pneumoniae дуже важко виявити при бактеріологічному посіві, так що основою діагностики є визначення наростання титру антитіл у парних сиворотках, взятих в гостри період захворювання та через 2 тижня після нього. Першими у відповідь на антиген C. pneumoniaе імунна система починає виробляти імуноглобуліни IgM. Високий титр IgM при аналізі у первинно інфікованої людини підтверджує хламідійну етіологію інфекції. При повторному зараженні титр IgM до C. pneumoniaе підвищується незначно. IgM зберігаються в крові 2-3 місяці після перенесеного захворювання, а потім їх стає все менше, аж до повного зникнення.
Для чого призначають дослідження?
Для діагностики причин захворювань верхніх дихальних шляхів.
Для диференціальної діагностики пневмоній.
Для ретроспективного підтвердження недавньої інфекції, викликаної C. pneumoniaе.
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ІФА)
Біоматеріал дослідження
Кров (сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин.
За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії.
За годину перед забором крові не можна палити.
У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Антибактеріальна терапія сприяє зниженню рівня IgM.
Синоніми
Хламідіоз
Антитела класса IgM к Chlamydia pneumoniae, иммуноглобулины класса M к возбудителю респираторного хламидиоза
Chlamydophila pneumoniae IgM, Anti-Chlamydia pneum.-IgM, Chlamydia pneum. Antibodies, IgM, C. pneumoniae, IgM
Що означають результати? Референтні значення
Причини позитивного результату:
Гостра інфекція, спричинена C. pneumoniaе;
Нещодавно перенесена інфекція, спричинена C. pneumoniaе.
Причини негативного результату:
Відсутність інфікування C. pneumoniaе;
Занадто низький рівень антитіл до C. pneumoniaе у крові;
початок захворювання (IgM ще не встигли виробитись у достатній кількості);
тривалий період після інфікування (понад два місяці).
Референтні значення:
<0.6 негативний
0.6-0.7 сумнівний
>0.7 позитивний
Хто призначає дослідження?
Інфекціоніст, пульмонолог, терапевт, лікар загальної практики, оториноларинголог.