Chlamydia pneumoniae (Chlamydophila pneumoniae) - це внутрішньоклітинний паразит, що викликає хламідіоз і передається повітряно-краплинним шляхом. Зустрічається у пацієнтів усіх вікових груп, але найчастіше у школярів. Інфекція, як правило, проходить у стертій, або безсимптомній формі. Можливий хронічний перебіг хвороби. Інкубаційний період триває середньому 7-21 день. Найчастішими проявами захворювання є фарингіт, ларингіт, синусит, бронхіт та/або позалікарняна пневмонія, що починаються, як правило, із симптомів застуди – кашлю та невеликого підвищення температури. У деяких випадках можливий гострий початок захворювання з підвищенням температури до високих цифр, головним болем, болями у м'язах та слабкістю.
У відповідь інфікування C. pneumoniae першими виробляються IgM, потім IgG і останніми – IgA. При повторному інфікуванні IgM зазвичай не синтезуються, але відбувається швидке збільшення концентрації IgA та IgG. Стійко підвищений рівень IgA вказує на збереження збудника в організмі або на хронізацію інфекції.
Оскільки C. pneumoniae є внутрішньоклітинним збудником, реакція імунної системи на інфекцію виражена слабко. Тому після одужання у сироватці крові недостатньо антитіл для захисту та часто відбувається повторне зараження.
Для чого призначають дослідження?
Для діагностики інфекції, спричиненої C. pneumonia.
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ІФА)
Біоматеріал дослідження
Кров (сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин.
За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії.
За годину перед забором крові не можна палити.
У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Проведення антибактеріальної терапії здатне давати хибнонегативний результат через зниження вираженості та швидкості розвитку імунної відповіді організму на інфекцію (у зв'язку з цим доцільно проводити триразове визначення рівня антитіл).
Перехресні реакції з C. trachomatis і C. psittaci призводять до хибно-позитивного результату.
Синоніми
Хламідіоз
Антитела класса IgА к Chlamydia pneumoniae, иммуноглобулины класса А к возбудителю хламидиоза
Anti-chlamydia pneum, IgA, Chlamydia pneumoniae antibodies, IgA
Що означають результати? Референтні значення
Підвищення рівня IgA відбувається як при гострій, так і при хронічній та персистуючій формі захворювання. При цьому чотириразове наростання титру IgА до C. pneumoniae у парних сироватках (в гострому періоді захворювання та у періоді одужання) характерне для гострої чи поточної інфекції.
Негативний результат аналізу на IgА до C. pneumoniae свідчить про відсутність інфікування збудником або відсутність імунної відповіді внаслідок порушень в імунній системі.
Причини підвищення титру антитіл:
Рання стадія інфекції C. pneumoniae або персистенція IgA (тоді рівні IgM та IgG у нормі).
Гостра інфекція, спричинена C. pneumoniae (при цьому виявляється підвищений рівень IgM у поєднанні з нормальним або підвищеним рівнем IgG).
Поточна (персистуюча або хронічна) або нещодавно перенесена інфекція, викликана C. pneumoniae (разом з цим при нормальному рівні IgM концентрація IgG збільшена).
Причини зниження титру антитіл:
Рання стадія інфекції C. pneumoniae (при цьому спостерігається підвищення IgM при нормальному рівні IgG).
Перенесена інфекція C. pneumoniae – період одужання (при цьому рівень IgG підвищений, а IgM – в нормі).
Відсутність інфікування або контакту із збудником у минулому (у поєднанні з низькими рівнями IgM та IgG).
Відсутність імунної відповіді або слабка імунна відповідь до С. pneumoniae внаслідок порушень імунної системи.
Референтні значення:
<0.6 негативний
0.6-0.7 сумнівний
>0.7 позитивний
Хто призначає дослідження?
Терапевт, лікар загальної практики, пульмонолог, педіатр, інфекціоніст.