Candida albicans (C. albicans) – це дріжджеподібний гриб, який є представником нормальної мікробіоти шкіри та слизових оболонок людини, який за певних умов стає причиною поверхневого або інвазивного (системного, вісцерального) кандидозу. Рід Candida включає й інші види (C. glabrata, C. dubliniensis, C. кrusei), проте C. albicans - це найпоширеніший вид, який має найбільше клінічне значення.
Для діагностики C. albicans використовуються кілька методів, у тому числі мікроскопія мазка/зіскоба після обробки розчином гідроксиду калію KOH, мікроскопія нативного мазка (для вульвовагініту), посів на середовище (культуральний метод), методи молекулярної діагностики (РТ-ПЛР), виявлення антигенів гриба чи антитіл щодо нього (серологічні тести).
Серологічні тести засновані на виявленні в крові імуноглобулінів різних класів, які продукуються при розпізнаванні антигенів мікроорганізму імунною системою людини. Існують певні закономірності розвитку імунної відповіді при взаємодії з будь-яким мікроорганізмом, у тому числі з дріжджоподібними грибами виду C. albicans. При первинному контакті з C. albicans раніше за інші класи формуються імуноглобуліни класу IgM. Ці імуноглобуліни досягають найвищого титру в порівнянні з імуноглобулінами інших класів при первинній інфекції і використовуються як її індикатор. Слід зазначити, що IgM починають визначатись у крові через 1-2 тижні після первинного інфікування. При припиненні інфекції титри IgM та інших імуноглобулінів знижуються. При повторному контакті з C. albicans найшвидше і різко зростає титр імуноглобулінів IgG, тоді як титр IgM наростає менш значно і повільніше. Визначення титру IgM C. albicans може бути використане для діагностики кандидозу, при цьому, однак, слід враховувати обмеження цього аналізу.
Багато людей є “здоровими носіями” C. albicans. Дріжджові гриби можуть бути виявлені приблизно у 60% дорослих здорових людей у порожнині рота та у 12% жінок у піхві. Колонізація шкіри та слизових оболонок C. albicans також супроводжується розвитком імунної відповіді та формуванням імуноглобулінів IgM та інших класів. Таким чином, у крові багатьох здорових людей, які не страждають на кандидоз, можуть бути виявлені антитіла IgM до C. albicans. Тому цей тест не дозволяє диференціювати "здорове носійство" від клінічно значущого захворювання, тобто неспецифічний. Через недостатньо високу специфічність аналіз на IgM до C. albicans використовується як додатковий тест для діагностики поверхневого кандидозу і поступається таким методам, як клінічний огляд та мікроскопія мазка/зіскоба після обробки KOH.
Дослідження не є специфічним для кандидозу, проте є специфічним для мікроорганізму: у тесті виявляються імуноглобуліни IgM до C. albicans, але не до інших видів дріжджоподібних грибів. Видова ідентифікація Candida дуже важлива, оскільки ці дріжджоподібні гриби мають різну чутливість до протигрибкових препаратів. Так, наприклад, представники Candida krusei характеризуються видовою (вродженою) стійкістю до азолових антимікотиків. Слід зазначити, що є й інші, точніші, методи визначення видової специфічності дріжджоподібних грибів (культуральний метод, ПЛР).
У діагностиці інвазивного кандидозу дослідження IgM має велике значення. Це з тим, що діагностика інвазивного кандидозу дуже складна. На сьогоднішній день немає тесту, який дозволяв би точно діагностувати це захворювання. Так, наприклад, чутливість культурального методу ("золотого стандарту" діагностики інвазивного кандидозу) не перевищує 50%. У такій ситуації діагностика ґрунтується на комбінації всіх доступних у даний момент методів, у тому числі дослідженні антитіл до IgM. Інтерпретація результату дослідження IgM у пацієнтів із підозрою на інвазивний кандидоз також має свої особливості. Більшість пацієнтів з вісцеральним кандидозом – це пацієнти з вираженою імуносупресією (стан після транслантації органів та тканин, уроджені імунодефіцити). У цій групі пацієнтів імунна відповідь, у тому числі вироблення антитіл до C. albicans, може бути пригнічена. З цієї причини результат дослідження IgM до C. albicans у багатьох пацієнтів з інвазивним кандидозом помилково негативний. Недостатньо висока чутливість цього дослідження у хворих на інвазивний кандидоз обмежує його використання як самостійний тест.
Іншою причиною, що утруднює використання цього тесту, є те, що для розвитку імунної відповіді потрібно 1-2 тижні, тоді як інвазивний кандидоз протікає швидко. В результаті діагностична інформація, що отримується при дослідженні IgM до C. albicans, стає доступною тільки на пізній стадії захворювання.
Таким чином, дослідження імуноглобулінів IgM до C. albicans є додатковим методом діагностики поверхневого та інвазивного кандидозу.
Для чого призначають дослідження?
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ІФА).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Час, що минув з моменту первинного або повторного контакту з антигенами C. albicans: для вироблення достатньої кількості IgM потрібно до 1-2 тижнів;
Стан імунної системи: у пацієнтів з вираженою імуносупресією може бути помилково-негативний результат.
Синоніми
Кандідоз (Candida albicans), антитіла IgM.
Иммуноглобулины IgM, кандидоз, серологические тесты при кандидозе.
IgM antibodies, candidiasis, Candida antibody assay.
Що означають результати? Референтні значення
Позитивний результат:
"здорове носійство";
поверхневий кандидоз (кандидоз слизових оболонок та шкіри);
інвазивний (вісцеральний, системний) кандидоз.
Негативний результат:
Референтні значення:
<0,85- негативний
0.85-1.0-сумнівний
>1.0 – позитивний.
Хто призначає дослідження?
Дерматовенеролог, терапевт, лікар загальної практики.