Candida albicans (C. albicans) – це дріжджоподібний гриб, який є представником нормальної мікробіоти шкіри та слизових оболонок людини, яка за певних умов стає причиною поверхневого або інвазивного (системного, вісцерального) кандидозу. Рід Candida включає й інші види (C. glabrata, C. dubliniensis, C. кrusei), проте C. albicans - це найпоширеніший вид, який має найбільше клінічне значення.
Коли Candida аlbicans знаходиться під контролем імунної системи та збалансована з іншими бактеріями, вона не становить жодної проблеми для організму. Але коли ці гриби виходять з-під контролю і починають розростатися – з'являються різні симптоми, включаючи алергії, втому, головний біль, здуття живота, розлади травлення, вагініт, артрит, м'язову слабкість, біль у суглобах, закладеність носа, біль чи сором у грудях , помутніння зору, гіпоглікемію, розсіяний склероз, хвороба Крона, туманне мислення та багато інших.
Розповсюдженню захворювання сприяють широке застосування антибіотиків, вживання рафінованих вуглеводів та дріжджів, порушення імунітету внаслідок впливу токсинів навколишнього середовища, погане харчування та спосіб життя.
Candida аlbicans в організмі виробляє до 180 різних токсинів, які можуть вплинути на печінку, гормональний баланс, погіршують імунітет і викликають потяг до солодкого. Здорова імунна система підтримує баланс Candida з іншими мікроорганізмами на слизових оболонках, але за певних умов вони починають розростатися і, вийшовши з-під контролю, потрапляють у систему кровообігу.
Часто Candida albicans є причиною оральних та генітальних інфекцій (молочниці), а також кандидозного оніхомікозу (грибкового ураження нігтів).
Для діагностики C. albicans використовується кілька методів, у тому числі мікроскопія мазка/зіскоба після обробки розчином гідроксиду калію KOH, мікроскопія нативного мазка (для вульвовагініту), посів на середовище (культуральний метод), методи молекулярної діагностики (РТ-ПЛР), виявлення антигенів гриба чи антитіл щодо нього (серологічні тести).
Серологічні тести засновані на виявленні в крові імуноглобулінів різних класів, які продукуються при розпізнаванні антигенів мікроорганізму імунною системою людини. Існують певні закономірності розвитку імунної відповіді при взаємодії з будь-яким мікроорганізмом, у тому числі з дріжджоподібними грибами виду C. albicans. При первинному контакті з C. albicans раніше інших класів формуються імуноглобуліни класу IgM, які досягають найвищого титру в порівнянні з імуноглобулінами інших класів при первинній інфекції та використовуються як індикатор первинної інфекції. Потім з'являються специфічні антитіла IgG класу, і посилене зростання Candida на поверхні слизових веде до синтезу специфічних антитіл класу IgA.
Багато людей є “здоровими носіями” C. albicans. Дріжджові гриби можуть бути виявлені приблизно у 60% дорослих здорових людей у порожнині рота та у 12% жінок у піхві. Колонізація шкіри та слизових C. albicans також супроводжується розвитком імунної відповіді та формуванням імуноглобулінів. Таким чином, у крові багатьох здорових людей, які не страждають на кандидоз, можуть бути виявлені антитіла до C. albicans. Тому тест не дозволяє диференціювати "здорове носійство" від клінічно значущого захворювання. Через недостатньо високу специфічність аналіз на антитіла використовується як додатковий тест для діагностики поверхневого кандидозу і поступається таким методам, як клінічний огляд та мікроскопія мазка/зіскоба після обробки KOH.
Дослідження не є специфічним для кандидозу, проте є специфічним для мікроорганізму: у тесті виявляються імуноглобуліни до C. albicans, але не до інших видів дріжджоподібних грибів. Видова ідентифікація Candida дуже важлива, оскільки ці дріжджоподібні гриби мають різну чутливість до протигрибкових препаратів. Так, наприклад, представники Candida krusei характеризуються видовою (вродженою) стійкістю до азолових антимікотик.
Визначення антитіл IgA дає можливість ранньої діагностики інфекції; дозволяє діагностувати активну або хронічну стадії інфікування, тому може використовуватися з метою моніторингу динаміки серологічних змін у ході етіотропної фармакотерапії кандидозу та подальшого контролю лікування пацієнта, для оцінки сили та якості імунної відповіді організму на активацію грибкового збудника.
Для чого призначають дослідження?
Для діагностики кандидозу.
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ІФА).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Позитивний аналіз часто відзначається при тяжкому перебігу вагініту з вираженим пригніченням нормальної мікрофлори піхви та посиленим розвитком опортуністичної мікробної флори (кокові бактерії, протей, грибки).
Негативний результат діагностики здебільшого означає, що кандидемія відсутня.
Однак слід пам'ятати, що у імунокомпетентних осіб з вираженою імуносупресією імунна відповідь організму може бути настільки слабкою, що його сили недостатньо для вироблення імуноглобулінів у відповідь на генералізацію грибкової інфекції. У таких випадках навіть за її системної форми антитіла до кандиди в крові можуть не з'являтися і, відповідно, не виявлятися серологічними тестами.
Синоніми
Кандідоз (Candida albicans), антитіла IgA.
Иммуноглобулины IgA, кандидоз, серологические тесты при кандидозе.
IgA antibodies, candidiasis, Candida antibody.
Що означають результати? Референтні значення
Негативний/сумнівний результат:
Позитивний результат:
гострий кандидоз;
хронічний кандидоз;
безсимптомне носійство.
Референтні значення:
<0,85- негативний
0.85-1.0-сумнівний
>1.0 - позитивний.
Хто призначає дослідження?
Акушер-гінеколог, дерматовенеролог, уролог, інфекціоніст, педіатр.