Кашлюк є гострою антропонозною бактеріальною інфекцією, однією з характерних ознак якої є тривалий нападоподібний спастичний кашель. Збудником є Bordetella pertussis, паличка Борде–Жангу, нерухома дрібна грамнегативна коккобацила, що відноситься до суворих аеробів. Інфекція передається повітряно-краплинним шляхом. Джерелом інфекції є хвора людина з будь-якою формою інфекційного процесу.
Мікроорганізм B.pertussis має складну антигенну структуру. Основними антигенними мішенями для специфічних антитіл є кашлюковий токсин, поверхневий білок – філаментозний гемаглютинін, білок зовнішньої мембрани пертактин, ліпополісахарид, поверхневі білки – аглютиніногени. Залежно від присутності в бактеріальній клітині аглютиногенів 2-го та 3-го класу виділяють чотири серотипи B.рertussis. Крім описаних, антигенну структуру B.pertussis входять гемаглютиніни, аденілатциклазагемолізин.
У перебігу захворювання виділяють такі періоди: інкубаційний (тривалістю від 3 до 14 днів, в середньому 7-8 днів), катаральний (від 5-8 до 11-14 днів), пароксизмальний, або спазматичний (від 2-3 до 6-8) тижнів і більше), період зворотного розвитку, або ранньої реконвалесценції (від 2 до 8 тижнів), та реконвалесценції (від 2 до 6 місяців). Найбільш характерними для кашлюку є прояви, що характеризують пароксизмальний період захворювання. До них відносяться сухий спастичний кашель, що має нападоподібний перебіг, цианоз носогубного трикутника, акроцианоз, можливе блювання, слабкість, температура тіла переважно нормальна. У клінічному аналізі крові може відзначатися лейкоцитоз, відносний та абсолютний лімфоцитоз. При тяжкому перебігу захворювання можливий розвиток ускладнень: порушення мозкового кровообігу, втрата свідомості, судоми, емфізема легень та середостіння, ателектази, кровотечі, грижі, приєднання вторинної інфекції з розвитком бронхіту, пневмонії, плевриту, отиту, медіастініту. Слід зазначити, що найтяжче захворювання протікає у дітей віком раннього віку. Воно характеризується більш коротким інкубаційним, тривалим пароксизмальним періодами, розвитком тяжких наслідків та ускладнень. У дорослих людей та осіб після попередньої вакцинації кашлюк може протікати у легкій, атиповій чи стертій формі.
Діагностика кашлюку заснована на епідеміологічних, клінічних даних та результатах змін лабораторних показників. У клінічній лабораторній діагностиці кашлюку застосовують кілька методів: бактеріологічний метод виявлення зростання колоній збудника, серологічний метод, спрямований на визначення антитіл до антигенів B.pertussis, метод полімеразної ланцюгової реакції – виявлення генетичного матеріалу збудника кашлюку. Діагноз ставиться під час підтвердження хоча б одним із зазначених методів.
Серологічне обстеження дозволяє виявляти в сироватці специфічні антитіла, спрямовані до антигенів збудників B.рertussis. Серологічну діагностику кашлюку доцільно застосовувати не раніше другого тижня захворювання, оптимальними є терміни з 3-го по 6-й тиждень захворювання.
При первинному інфікуванні збудником B.рertussis з другого тижня від появи клінічних симптомів захворювання починають синтезуватися антитіла класів IgA і IgM. Далі на 3-4-му тижні захворювання починається синтез антитіл класу IgG, досягаючи максимального рівня до 6-8-го тижня і далі поступово знижуючись. Одноразове виявлення високого рівня специфічних антитіл класу IgМ з різними комбінаціями IgG або IgA свідчить про гостру або поточну інфекцію у дітей та дорослих осіб, які не пройшли вакцинацію. Слід зазначити, що деякі пацієнти при гострій інфекції антитіла класу IgM визначаються на низькому рівні, що може бути пов'язане з формуванням імунної відповіді.
Для чого призначають дослідження?
Для серологічної лабораторної діагностики кашлюку, спричиненого збудником Bordetella pertussis;
для діагностики гострої та поточної інфекції, спричиненої Bordetella pertussis, починаючи з другого тижня від появи перших клінічних симптомів захворювання;
для діагностики гострої та поточної інфекції у дітей, не вакцинованих проти кашлюку.
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ІФА)
Біоматеріал дослідження
Кров (сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин.
За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії.
За годину перед забором крові не можна палити.
У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Клінічний період захворювання, вік пацієнта; наявність попередньої вакцинації;
Особливості імунної відповіді у дітей та дорослих;
Попередня вакцинація.
Синоніми
Кашлюк
Коклюш
Bordetella pertussis
Що означають результати? Референтні значення
Причини позитивного результату:
кашлюк;
гостра та поточна інфекція, спричинена збудником Bordetella pertussis;
наявність антитіл класу IgM, незалежно від наявності антитіл каса IgG, вказує на недавнє інфікування збудником Bordetella pertussis;
рання імунна відповідь після вакцинації;
легкі, стерті або атипові форми кашлюку за відсутності типових клінічних проявів.
Причини негативного результату:
відсутність кашлюку;
відсутність чи зниження імунної відповіді;
ранні терміни інфікування та відсутність синтезу специфічних антитіл;
відсутність антитіл класу IgM за наявності антитіл класу IgG вказує на вплив Bordetella pertussis або вакцинацію, а також імунну відповідь;
неефективно проведена вакцинація проти кашлюку;
зниження імунологічної відповіді після вакцинації;
хибнонегативні або неспецифічні результати.
Референтні значення:
<0.8 - негативний
0.8-1.2- сумнівний
>1.2-позитивний
Хто призначає дослідження?
Інфекціоніст, педіатр, пульмонолог, оториноларинголог, терапевт, лікар загальної практики.