Trichomonas vaginalis – це вид найпростіших, що викликають у людини трихомоніаз. Ця хвороба передається статевим шляхом. Трихомонади можуть деякий час (зазвичай, не більше години) виживати поза організмом людини (у вологому середовищі), тому повністю виключити нестатевий шлях зараження не можна, проте він зустрічається рідко.
Чоловіки та жінки інфікуються однаково часто, але проявляється захворювання частіше у жінок. Симптомів немає приблизно половина інфікованих жінок і майже всі інфікованих чоловіків. Крім того, є дані, що в організмі чоловіка трихомонади часто зникають і без лікування. Інкубаційний період становить 5-28 днів.
Симптоми трихомоніазу
У жінок:
сірі або жовті пінисті виділення з піхви,
почервоніння, свербіння, подразнення зовнішніх статевих органів,
біль при сечовипусканні, статевому акті.
У чоловіків:
роздратування, запалення сечівника,
незначні виділення з сечівника,
слабке печіння під час сечовипускання чи еякуляції.
Крім того, трихомоніаз може призводити до ускладнень під час вагітності (незалежно від того, чи супроводжується інфекція зовнішніми проявами): до передчасних пологів, зниженої ваги новонародженого.
Є дані, що трихомоніаз збільшує ймовірність раку шийки матки та раку простати. Хоча, взагалі, питання, наскільки можливі ускладнення при трихомоніазі, ще недостатньо вивчений.
Трихомоніаз діагностують за допомогою мікроскопії, ПЛР або посіву (культивування). Останнім часом часто застосовуються серологічні методи (засновані на визначенні антитіл), зокрема імуноферментний аналіз (ІФА).
Після того, як до організму потрапляють хвороботворні мікроорганізми, він починає з ними боротися. Один із способів боротьби – це вироблення антитіл (спеціальних білків імуноглобулінів). Існує кілька їх типів: IgG, IgM, IgA та ін.
Антитіла класу G (IgG) присутні у крові у найбільшому кількості проти іншими типами. Як правило, при зараженні IgG з'являються не першими (пізніше, ніж IgM), зате їх рівень залишається високим довгий час (місяці і роки).
Як відомо, антитіла IgG забезпечують вторинну імунну відповідь (яку і називають імунітетом). Якщо людина, яка вже одного разу перехворіла на цю хворобу, заразиться ще раз, то IgG з'являться швидше і в більшій кількості, ніж раніше. Однак при трихомоніазі імунітет часто не формується, тому протягом життя людина може заражатись кілька разів.
Рівень IgG не обов'язково відбиває тяжкість захворювання. Імовірність виявлення антитіл IgG не залежить від того, чи супроводжується трихомоніаз хворобливими проявами. Імуноглобуліни M є в цьому сенсі більш інформативними (вони рідше зустрічаються при безсимптомному носії трихомонад).
Для чого призначають дослідження?
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ІФА).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Нема даних.
Синоніми
Трихомонада (Trichomonas vaginalis), IgG.
Антитела класса IgG к Trichomonas vaginalis, иммуноглобулины класса G к влагалищной трихомонаде.
Anti-Trichomonas vaginalis IgG, T. vaginalis Antibodies, IgG.
Що означають результати?
Негативний результат
Трихомоніазу немає. T. vaginalis відсутня. Спостереженні симптоми викликані іншим збудником.
Нещодавня інфекція. Якщо зараження відбулося нещодавно (кілька днів тому), то антитіла проти T. vaginalis ще виявляються. За необхідності аналіз слід здати пізніше.
Позитивний результат
Людина інфікована T. vaginalis. Як правило, це означає, що пацієнт є носієм трихомоніазу. Однак не виключено, що хворобливі симптоми спричиняють інші мікроорганізми. Для точного діагнозу необхідні результати інших аналізів.
Інфекція у минулому. Антитіла IgG можуть зберігатися у крові тривалий час. Якщо раніше людина була інфікована T. vaginalis (а нині здорова), то результат тесту може бути позитивним.
Хто призначає дослідження?
Лікар загальної практики, терапевт, уролог, венеролог, гінеколог, інфекціоніст.