Вірус Епштейна-Барр (капсидний антиген, VCA), антитіла IgM
Вірус Епштейна - Барр відноситься до вірусів герпесу людини 4 групи. Він вражає В-лімфоцити та викликає у людини гостре захворювання – інфекційний мононуклеоз. Крім того, він пов'язаний з розвитком назофарингеальної карциноми, лімфоми Беркітта, хвороби Ходжкіна, волосистої лейкоплакії та В-клітинної лімфоми.
Вірус поширений у всьому світі. У деяких країнах до 95% населення у віці 40 років колись були інфіковані ним і мають антитіла. Інфекція передається зі слиною. Пік захворюваності посідає ранній дитячий вік, і навіть на підлітковий період.
Вірус через епітелій рота, горла та слинних залоз потрапляє в кровотік і проникає у В-лімфоцити, стимулюючи їх розмноження. Внаслідок цього збільшуються мигдалики, лімфатичні вузли, селезінка. При нормальному імунітеті інфіковані В-лімфоцити та вірус усуваються з крові та симптоми захворювання поступово зникають.
Вірус Епштейна - Барр, як і інші герпес-віруси, здатний переходити до латентної інфекції. Його генетичний матеріал може зберігатися у невеликій кількості В-лімфоцитів. При дефектах клітинного імунітету, ВІЛ-інфекції, терапії імуносупресорами він може призвести до лімфопроліферативних захворювань (наприклад, В-клітинної лімфоми, назофарингеальної карциноми).
У багатьох випадках первинна інфекція протікає безсимптомно або з помірно вираженим фарингітом та тонзилітом. Симптоми інфекційного мононуклеозу виявляються у 35-50% інфікованих.
Інкубаційний період захворювання – 4-6 тижнів. У продромальний період інфекція проявляється болями у м'язах, стомлюваністю, загальним нездужанням. Потім до них приєднується лихоманка, біль у горлі, збільшення лімфатичних вузлів, селезінки та іноді печінки. У деяких випадках з'являється висип на руках та тулуб. Симптоми зберігаються 2-4 тижні.
З початком періоду клінічних проявів у крові виявляються атипові мононуклеари (> 10 % лімфоцитів) та ознаки порушення функції печінки.
Основні антигени вірусу Епштейна – Барр, яких визначаються антитіла: антиген вірусного капсиду (VCA), ранній антиген (ЕA) і ядерний антиген (EBNA).
Антитіла класу IgM до капсидного білка з'являються першими ще до клінічних проявів захворювання і зникають через 4-6 тижнів після одужання. Вони є високоспецифічними показниками гострого періоду інфекційного мононуклеозу. Відсутність цих антитіл при симптомах, притаманних інфекційного мононуклеозу, свідчить про іншу етіологію захворювання. У такому разі пацієнту слід перевірити на цитомегаловірус, вірус герпесу 6-го типу, ВІЛ та Toxoplasma gondii.
Діагноз "інфекційний мононуклеоз" ставлять, ґрунтуючись на клінічних даних, виявленні атипових мононуклеарів у крові та позитивних результатах тесту на IgМ.
Для чого призначають дослідження?
Для діагностики гострого періоду інфекційного мононуклеозу.
Для диференціальної діагностики захворювань, симптоми яких схожі на інфекційний мононуклеоз.
Метод дослідження
Хемілюмінесцентний імуноаналіз (CLIA).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Нема даних.
Синоніми
Вірус Епштейна-Барр (капсидний антиген, VCA), антитіла IgM.
Антитела класса IgM к капсидному белку вируса Эпштейна – Барр (Epstein Barr Virus, EBV), иммуноглобулины класса M к капсидному белку вируса Эпштейна – Барр.
Anti-Epstein-Barr viral capsid antigens IgM, Epstein Barr Virus (EBV), VCA-IgM, Anti-EBV (VCA) IgM, EBV-IgM anti-VCA.
Що означають результати?
Причини позитивного результату
Гострий період інфекційного мононуклеозу (поточна та нещодавня інфекція, спричинена вірусом Епштейна – Барр).
Причини негативного результату
Відсутність вірусу Епштейна Барр в організмі.
Інкубаційний чи продромальний період інфекційного мононуклеозу.
Латентна інфекція, спричинена вірусом Епштейна - Барр.
Референтні значення:
<0,9 негативний
0,9-1,0 сумнівний
> =1,1 позитивний.
Хто призначає дослідження?
Інфекціоніст, педіатр, лікар загальної практики, терапевт.