Вірус вітряної віспи (Varicella Zoster Virus) викликає у людини дві хвороби: вітряну віспу і лишай, що опоясує (герпес).
Обидва захворювання, як правило, діагностуються за зовнішніми ознаками. Проте у нетипових випадках потрібна лабораторна діагностика. Тест IgG не є основним, але може доповнити дані інших аналізів.
Крім того, визначення IgG до Varicella Zoster Virus проводиться при плануванні вагітності – вітряна віспа під час вагітності може спричинити ускладнення.
Вітряна віспа розвивається, коли вірус вперше потрапляє до організму людини. Як правило, це відбувається в дитинстві (тому вітрянка традиційно вважається дитячою хворобою). При цьому у дорослих захворювання протікає важче, ніж у дітей.
Зараження відбувається при контакті з хворою людиною: вірус передається повітряно-краплинним шляхом. Інкубаційний період становить близько 2 тижнів (від 10 до 21 дня). Перші симптоми хвороби: підвищена температура та загальне нездужання. Через 1-2 дні утворюється висип. Незабаром пляшечки підсихають, покриваються скоринками і через 2 тижні зникають, зазвичай не залишаючи рубців.
Після перенесеної інфекції в людини розвивається довічний імунітет, тобто на вітряну віспу не хворіють вдруге.
Вітряна віспа становить деяку небезпеку при вагітності.
По-перше, вона небезпечна для самої матері, тому що у вагітних протікає у тяжкій формі. Частим ускладненням (у 20% випадків) є пневмонія.
По-друге, хвороба загрожує плоду. Дитина може народитися з різними порушеннями: рубцями на шкірі, недорозвиненими кінцівками, мікроцефалією, енцефалітом, ураженнями очей та ін. Крім того, якщо мати заразилася в самому кінці вагітності, то новонароджений може важко захворіти на вітряну віспу в перші дні життя, причому з ризиком летального результату.
Імовірність ускладнень невисока, проте краще заздалегідь здати аналізи на імунітет проти вітряної віспи.
Якщо вироблений імунітет (є антитіла IgG), отже, можна побоюватися вітряної віспи.
Якщо ж антитіла IgG відсутні, то не виключена можливість захворіти під час вагітності. І тут можна зробити щеплення від вітряної віспи.
Після того як людина перехворіла на вітряну віспу і одужала, вірус зазвичай не гине. Він переходить у прихований стан і зберігається у нейронах. Пізніше під дією стресу, при зниженні імунітету або різкому охолодженні вірус може активізуватися. Нерідко хворіють люди похилого віку.
У перші дні оперізувального лишаю пацієнт відчуває загальне нездужання, у нього підвищується температура. У тулубі або рідше на обличчі виникає сильний біль (поколювання, свербіж, роздратування). Через 1-3 дні у місцях, де відчувався біль, з'являється висип, причому з одного боку тіла. Больові відчуття (невралгія) зберігаються і після її зникнення протягом місяця.
На відміну від вітряної віспи, оперізуючий лишай небезпечний під час вагітності.
Після того, як віруси потрапляють в організм людини, він починає з ними боротися. Одна з реакцій у відповідь - це вироблення антитіл (спеціальних білків імуноглобулінів). Існує кілька їх типів: IgG, IgM, IgA та ін.
IgG у крові найбільше. Як правило, при зараженні вони з'являються не першими (пізніше, ніж IgM), зате їх рівень залишається високим довгий час. У випадку Varicella Zoster Virus антитіла IgG зберігаються протягом усього життя.
При діагностиці гострої інфекції, що нагадує вітряну віспу або оперізувальний лишай, тест на IgG недостатньо інформативний. Потрібно враховувати, що якщо людина хворіла в минулому, то антитіла завжди детектуватимуться. Крім того, якщо симптоми вітряної віспи з'явилися нещодавно, результат аналізу може виявитися негативним, оскільки IgG виникають лише за кілька тижнів після зараження.
Але при плануванні вагітності тест IgG забезпечує всю потрібну інформацію. За його результатами можна точно визначити, чи має майбутня мати імунітет проти вітряної віспи.
Для чого призначають дослідження?
Щоб встановити, чи має людина імунітет проти Varicella Zoster Virus. Це дозволяє зрозуміти, чи може він захворіти на вітряну віспу.
Для уточнення діагнозу – щоб визначити збудник захворювання. Це потрібно, якщо діагноз не можна поставити за зовнішніми ознаками.
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ІФА).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Нема даних.
Синоніми
Вірус Varicella Zoster (3 тип герпесу, VZV), IgG.
Антитела класса IgG к VZV, иммуноглобулины класса G к вирусу опоясывающего лишая и ветряной оспы.
Anti-Varicella Zoster Virus IgG, VZV antibodies, IgG.
Що означають результати? Референтні значення
Негативний результат
Пацієнт не інфікований вітряною віспою.
Нещодавня вітряна віспа. Рівень антитіл IgG ще дуже низький, і вони поки що не детектуються. Для встановлення діагнозу необхідно врахувати результати інших тестів (наприклад, наявність IgM).
Не вітряна віспа. Симптоми викликані іншим збудником.
Сумнівний результат- вимагає повторного обстеження;
Позитивний результат
Пацієнт інфікований вірусом вітряної віспи і хворіє «вітрянкою», хворів нею раніше або ж пройшов вакцинацію.
Референтні значення:
<9 - негативний
9-11 - сумнівний
>11 – позитивний.
Хто призначає дослідження?
Лікар загальної практики, терапевт, інфекціоніст, гінеколог.