Віруси простого герпесу 1-го і 2-го типу (HSV 1/2) – ДНК оболонкові віруси. Це одні з найпоширеніших вірусних агентів (близько 90% людей інфіковано HSV-1, 15% – HSV-2). Особливістю герпетичної інфекції є хронічна рецидивна течія, обумовлена здатністю збудника тривалий час персистувати в нейронах чутливих гангліїв.
Розрізняють повітряно-краплинний, контактний, статевий та трансплацентарний шляхи передачі інфекції.
До захворювань, викликаних HSV, відноситься простий пухирцевий лишай (гінгівостоматит, генітальний герпес), менінгоенцефаліт, кератокон'юнктивіт (HSV-1), внутрішньоутробна інфекція плода, мертвонародження, мимовільне переривання вагітності, дисемінована HS інфікування вірусом обох типів того самого пацієнта.
У разі первинного інфікування дома зараження через два тижні зазвичай утворюються хворобливі бульбашки, які, зазвичай, проходять через чотири тижні. Вони виникають на статевих органах, навколо анусу, на сідницях чи стегнах, після чого можуть лопатися. Крім того, можлива поява симптомів, що нагадують грип, наприклад ознобу та болю у горлі.
Проте бульбашки при герпесі утворюються який завжди. Іноді прояви хвороби бувають настільки слабкими, що залишаються непоміченими або помилково приймаються за щось інше, наприклад, за укуси комах або алергію. Після потрапляння інфекції в організм та її поширення вірус герпесу перебуває у латентній формі. При стресі чи інших захворюваннях, що призводять до зниження імунітету, він може активізуватись наново. У більшості випадків простий герпес небезпечний для здоров'я, однак він може викликати тяжкі захворювання: неонатальний герпес (якщо дитина заразиться під час пологів від матері, інфікованої генітальним герпесом) та енцефаліт. Вони здатні призвести до серйозних невиліковних неврологічним захворюванням і навіть смерті.
Ризик зараження герпесом підвищують такі фактори:
хвороби, у яких відбувається придушення імунної системи,
наявність трансплантованих органів.
В даний час лікування від герпесу не можливе, проте існують противірусні препарати, які пригнічують його поширення, а також вкорочують тривалість гострої фази вірусної інфекції і пом'якшують симптоми хвороби.
Для діагностики герпес-вірусної інфекції використовують кілька лабораторних аналізів.
Особливу небезпеку становить первинне інфікування HSV 1/2 у другому та третьому триместрі вагітності. При цьому значно підвищується ризик передачі збудника від матері до плода, що може призводити до внутрішньоутробної інфекції плода, мертвонародженню, а також уродженим аномаліям розвитку. Патології плода при внутрішньоутробній герпес-вірусній інфекції (затримка внутрішньоутробного розвитку, гепатомегалія), характерні не тільки для HSV 1/2, але і для деяких інших внутрішньоутробних інфекцій (так званих TORCH-інфекцій: токсоплазмозу, сифілісу, краснухи, цитомегалусу). . З іншого боку, на відміну більшості TORCH-інфекцій, HSV 1/2 не є тератогеном, тому прогноз при діагностиці внутрішньоутробної герпес-вирусной інфекції сприятливіший, ніж, наприклад, при діагностиці вродженої краснухи. Отже, за підозри на внутрішньоутробну інфекцію плода необхідна ідентифікація збудника.
Для чого призначають дослідження?
Для діагностики HSV 1/2 – асоційованих інфекцій:
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ІФА).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Нема даних.
Синоніми
Вірус простого герпесу (HSV) 1/2 типів, IgM.
Вирус герпеса, вирус простого герпеса первого и второго типа, определение герпеса по IgM-антителам.
Herpes Simplex Virus, Type1 and Type 2, HSV-1 or HSV-2 IgM, HSV-1, HSV-2, HHV1, HHV2.
Що означають результати? Референтні значення
Маркери первинної інфекції. З'являються на 1-2 тижні після інфікування, досягаючи максимуму до 2-3 тижні. Зберігаються в організмі протягом 1-2 місяців.
Не виявлено
Сумнівно – прикордонне значення, яке може бути пов'язане з низьким рівнем антитіл. Рекомендується повторити за 10-14 днів.
Виявлено
Референтні значення:
<0.9 негативний
0.9-1.1 сумнівний
>1.1 позитивний.
Хто призначає дослідження?
Акушер-гінеколог, дерматовенеролог, уролог, офтальмолог, неонатолог.