Герпетична інфекція (ГІ) може формувати тяжку патологію у дітей та дорослих, особливо у імунодефіцитних осіб. Найбільшу небезпеку це захворювання є для вагітних жінок, у яких в результаті первинної інфекції може статися мимовільний викидень або народитися дитина з важкими вадами розвитку. Важливим завданням лікаря є визначення термінів інфікування вагітної. Крім того, визначення форми герпетичної інфекції (первинна, рецидивна) важливо з точки зору вибору тактики лікування. Серологічні тести, в яких у обстежуваних осіб визначають наявність антитіл до вірусу простого герпесу (ВПГ), дозволяють виявляти у крові первинно інфікованої ВПГ людини специфічні імуноглобуліни класу М (ВПГ-IgM) через 4-6 днів, імуноглобуліни класу G (ВПГ- через 10-14 днів із моменту клінічних проявів захворювання. Продукція IgM досягає максимального значення на 15-20 добу. IgM зберігаються в організмі людини недовго (1-2 місяці), а IgG – все життя високому рівні. Це пов'язано з тим, що ВПГ відноситься до збудників, які можуть персистувати в організмі людини необмежено довго (довічно) в латентній формі. Рецидивуючий герпес зазвичай протікає на тлі високої концентрації IgG, що свідчить про постійну антигенну стимуляцію організму хворого. Проте слід пам'ятати, що які завжди високі титри корелюють з активністю інфекційного процесу. Поява IgM у таких хворих говорить про загострення хвороби. IgM до ВПГ можуть утворюватися як при первинному інфікуванні, так і при реінфекції та реактивації вірусу. Таким чином, виявлення специфічних IgM не є надійним та достовірним доказом первинної герпетичної інфекції. Крім того, відсутність IgM та/або динаміки титрів специфічних IgG можуть бути обумовлені пізнім терміном взяття крові з моменту інфікування або неадекватною імунною відповіддю, пов'язаною з порушеннями імунної системи.
Дане дослідження дозволяє визначити антитіла IgG до 1-го та 2-го типу вірусу простого герпесу в сироватці крові. Антитіла IgG до вірусу простого герпесу 1-го або 2-го типу виявляють у 80-90% дорослих людей, тому одноразове визначення не має клінічного значення. Важливо спостерігати за динамікою зміни їхнього рівня. При гострій інфекції чи реактивації вірусу виявляється наростання рівня антитіл IgG. Антитіла IgG можуть циркулювати довічно. 4-кратне наростання рівня антитіл при дослідженні у парних сироватках, взятих з інтервалом 7-10 діб, свідчить про рецидивну герпетичну інфекцію. Визначення IgG у сироватці крові до вірусу простого герпесу 2-го типу показано всім вагітним, оскільки встановлено, що інфіковані мають у 2-3 рази більший ризик спонтанного аборту та інфікування новонародженого, порівняно з інтактними пацієнтами.
При інфікуванні вірусом простого герпесу 1-го та/або 2-го типу концентрації антитіл IgG на ранніх стадіях інфекції можуть не виявлятися. Рівні антитіл можуть бути дуже низькими або невиявленими у періоди між реактиваціями. У таких ситуаціях можна отримати негативний результат навіть за наявності попереднього контакту з вірусом.
Вірус простого герпесу 1 типу. Найчастіші клінічні прояви:
Вірус простого герпесу 2 типу. Найчастіші клінічні прояви:
Для чого призначають дослідження?
Для підтвердження чи виключення недавнього первинного інфікування вірусом простого герпесу 1-го чи 2-го типу;
Для диференціальної діагностики первинного інфікування герпес-вірусною інфекцією та реактивації хронічної або латентної інфекції;
Для оцінки ризику передачі герпетичної інфекції плоду або новонародженому та розвитку пов'язаного з вірусом ускладнень.
Метод дослідження
Хемілюмінесцентний імуноаналіз (CLIA).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Нема даних.
Синоніми
Вірус простого герпесу (HSV) 1/2 типів, IgG.
Вирус герпеса, вирус простого герпеса первого и второго типа, определение герпеса по IgG-антителам.
Herpes Simplex Virus, Type 1 and Type 2, HSV-1 or HSV-2 IgG, HSV-1, HSV-2, HHV1, HHV2.
Що означають результати? Референтні значення
Позитивний результат означає наявність антитіл IgG до HSV-1 або HSV-2, що вказує або на активну або на перенесену в минулому герпес-вірусну інфекцію.
Негативний результат говорить про малу ймовірність гострої герпес-вірусної інфекції, а також про те, що організм раніше не контактував з вірусом простого герпесу.
Референтні значення:
<0.9 негативний
0.9-1.1 сумнівний
>1.1 позитивний.
Хто призначає дослідження?
Дерматолог, інфекціоніст, гінеколог, уролог, педіатр.