Вірусний гепатит В (HBV) – інфекційне захворювання печінки, викликане ДНК содержащим вірусом гепатиту В. Серед усіх причин гострого гепатиту та хронічної інфекції вірус гепатиту В вважається однією з найпоширеніших у світі. Дійсна кількість інфікованих невідома, тому що у багатьох людей інфекція протікає без виражених симптомів і за медичною допомогою вони не звертаються. Часто вірус виявляють при профілактичних лабораторних дослідженнях. За приблизними підрахунками, у світі близько 350 мільйонів людей уражено HVV і щороку від його наслідків помирає 620 тисяч. У Росії кількість носіїв HBV перевищує 5 мільйонів людей, найчастіше хворіють на 15-30 років.
Джерело інфекції – хворий на HBV або безсимптомний вірусоносій. HBV поширюється з кров'ю та іншими біологічними рідинами. Зараження може відбуватися при незахищеному статевому контакті, використанні нестерильних шприців, переливанні крові та пересадці органів, а також від матері дитині під час або після пологів (через тріщини в сосках). До групи ризику входять медичні працівники, які мають можливий контакт із кров'ю пацієнта; пацієнти на гемодіалізі; ін'єкційні наркомани; люди з безладними статевими зв'язками; діти, народжені від матерів із HBV.
Інкубаційний період захворювання становить від 4 тижнів до 6 місяців. Вірусний гепатит може протікати як у легких формах, що тривають кілька тижнів, так і у вигляді хронічної інфекції з багаторічним перебігом. Основні симптоми гепатиту: жовтяничність шкіри, лихоманка, нудота, швидка стомлюваність, в аналізах – ознаки порушення функції печінки та специфічні антигени вірусу гепатиту В. Гостро захворювання може протікати швидко, з летальним кінцем, перейти в хронічну інфекцію або закінчитися повним одужанням. Вважається, що після перенесеного HBV формується стійкий імунітет. Хронічний вірусний гепатит пов'язаний з розвитком цирозу і раку печінки.
Є кілька тестів для діагностики поточного або перенесеного гепатиту В. Для підтвердження інфекції та уточнення періоду захворювання виявляють антигени вірусу та антитіла до них.
Вірус гепатиту В має складну структуру. Основні антигени, що мають значення у лабораторній практиці: HBsAg (антиген оболонки вірусу), HBcAg та HBeAg (антигени, що знаходяться в ядрі вірусу). Виявлення HBeAg вказує на активне розмноження вірусу в організмі та високу інфекційність (заразність) його носія. Антитіла до HBeAg при сприятливому перебігу захворювання з'являються на 8-16 тижні після інфікування і свідчать про завершення гострого періоду хвороби. Повне зникнення HВeAg та поява anti-HВe називається сероконверсією. Після цього хворий стає менш небезпечним для оточуючих, знижується заразність його біологічних рідин. Можлива також зворотна сероконверсія від anti-HВe до HвeAg - реактивація вірусу на фоні імуносупресії у пацієнта з хронічним гепатитом В. При лікуванні вірусного гепатиту В HBeAg-позитивного пацієнта наявність антитіл до HBe-антигену свідчить про ефективність терапії. Сероконверсія при виражених морфологічних змінах у печінці (при розвитку цирозу) не покращує прогнозу. Після перенесеного вірусного гепатиту В anti-HВe зберігаються в крові до 5 років, але зникають зазвичай раніше, ніж anti-HBs та anti-HBc.
Для чого призначають дослідження?
Для контролю над перебігом вірусного гепатиту У.
Для визначення періоду та стадії HBV.
Щоб оцінити ефективність противірусної терапії гепатиту В та прийняти рішення про подальшу тактику лікування.
Метод дослідження
Електрохемілюмінесцентний імуноаналіз (CLIA).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Нема даних.
Синоніми
Вірус гепатиту B (HBV),anti HBe, антитіла сумарні.
Антитела к HBе-антигену вируса гепатита В.
Hepatitis Be Antibody, Anti-HBe, Antibody to Hepatitis Be Antigen, HBeAb.
Що означають результати? Референтні значення
Причини позитивного результату
Гострий період вірусного гепатиту В (вказує на його завершення).
Хронічний вірусний гепатит з низькою інфекційністю (HBeAg-негативний).
Одужання від вірусного гепатиту В (у крові виявляються також anti-HBs та anti-HBc).
Причини негативного результату
Інкубаційний період, початок або розпал гострої фази HBV.
Хронічний вірусний гепатит з активним розмноженням вірусу в організмі (HBeAg-позитивний).
Відсутність вірусу гепатиту В організмі.
Відсутність імунної відповіді HBV внаслідок дефекту гуморального імунітету.
Референтні значення:
<1.0 - негативний
> =1.0 - позитивний
Хто призначає дослідження?
Інфекціоніст, гепатолог, гастроентеролог, терапевт.