Вірус HBV - це поширена причина гепатиту В. Вважається, що справжня кількість інфікованих перевищує офіційну статистику, оскільки багато хто відчуває лише легкі симптоми і не підозрюють, що уражені вірусом. У світі близько 350 млн. людей інфіковані гепатитом і близько 620 тис. щорічно помирають від нього.
Вірус HBV поширюється через контакт із кров'ю або іншими фізіологічними рідинами інфікованого. Заразитися можна, наприклад, через використання однієї і тієї ж голки від шприца або через незахищений сексуальний контакт. Подорожі до місць, де поширений гепатит В, теж небезпечно. Мати може інфікувати свою дитину під час пологів чи після. Вірус, однак, не передається через їжу та воду, а також через повсякденні контакти: рукостискання, кашель чи чхання.
Тести на білірубін, на функціонування печінки фіксують захворювання на гепатит, але не виявляють його причину. Саме аналіз на HBsAg у крові визначає гепатит В та вірус HBV, який його викликає.
Вірус гепатиту В є ДНК, оточену протеїновою капсулою - капідом, який відповідає за процес впровадження вірусу в клітини організму. Білки капсиду отримали назву HBsAg (від англ. "поверхневий антиген гепатиту В"), HBcAg ("антиген ядра гепатиту В") та HBeAg ("капсульний антиген гепатиту В"). По їх наявності у крові можна припустити, що людина заражена вірусом, тому аналіз цих антигенів є стандартним методом діагностики гепатиту У.
HBsAg - це поверхневий антиген вірусу гепатиту В. Коли вірус потрапляє в клітину, він починає продукувати нові ланцюжки ДНК, розмножуватися і антиген HBsAg виділяється у кров. При гострому гепатиті він з'являється в крові через 3-5 тижнів після інфікування (в останні 1-2 тижні інкубаційного періоду) і зберігається зазвичай до кінця перших 2-3 тижнів періоду клінічних проявів. При хронічному гепатиті HBsAg виявляється на всіх фазах перебігу захворювання. Виявлення HBsAg при скринінговому обстеженні є показанням для консультації інфекціоніста та подальшого обстеження на інші маркери вірусу гепатиту В з метою верифікації діагнозу та уточнення стадії захворювання.
Для чого призначають дослідження?
Для скринінгу інфекції за відсутності симптомів хвороби.
Щоб з'ясувати, чи є захворювання гострим чи хронічним.
Для контролю за хронічним гепатитом.
Для перевірки на гепатит В у групах ризику або донорів крові.
Для виявлення попередніх інфекцій (у разі набуття наступного імунітету).
Щоб з'ясувати, чи виробився імунітет після вакцинації.
Метод дослідження
Електрохемілюмінесцентний імуноаналіз (CLIA).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Нема даних.
Синоніми
Вірус гепатиту B (HBV), HBsAg, кількісне визначення.
Антитела к гепатиту B, гепатит B антиген, ВГВ.
Hepatitis B, hepatitis B screening test, HBV antibodies, anti-HBc, anti-HBs, HBsAg.
Що означають результати? Референтні значення
Тест на HВsAg у крові може призначатися як окремо, і у поєднанні коїться з іншими аналізами на гепатит У. Їх результати зазвичай оцінюються разом. Іноді розшифровка аналізу на HВsAg залежить від показників суміжних аналізів на гепатит.
HBsAg - позитивний результат (підвищені значення):
рання гостра інфекція,
пізня стадія гострої інфекції, що супроводжується сероконверсією,
активна хронічна інфекція (як правило, пов'язана з пошкодженням печінки),
хронічна інфекція із низьким ризиком пошкодження печінки (стадія носія вірусу).
HBsAg - негативний результат (концентрація у межах норми):
відсутність активної інфекції,
проходить інфекція (стадія одужання), імунітет завдяки спонтанній інфекції,
імунітет завдяки вакцинації.
Референтні значення:
<=0,05 негативний
Хто призначає дослідження?
Інфекціоніст, терапевт, гастроентеролог, гепатолог, педіатр.