Вірусний гепатит В (HBV) – інфекційне захворювання печінки, викликане ДНК вмісним вірусом гепатиту В. Серед усіх причин розвитку гострого гепатиту та хронічної вірусної інфекції HBV вважається однією з найпоширеніших у світі. Дійсна кількість інфікованих невідома, тому що у багатьох людей гепатит протікає без виражених симптомів і за медичною допомогою вони не звертаються. Часто вірус виявляють при профілактичних лабораторних дослідженнях. За приблизними підрахунками, у світі близько 350 мільйонів людей уражено вірусом гепатиту В і щороку від його наслідків помирає 620 тисяч. У Росії кількість носіїв HBV перевищує 5 мільйонів людей, найчастіше хворіють на 15-30 років.
Джерело інфекції – хворий на HBV або безсимптомний вірусоносій. HBV передається з кров'ю та іншими біологічними рідинами. Інфекція може передаватися при незахищеному статевому контакті, використанні нестерильних шприців, переливанні крові та пересадці органів, а також від матері дитині під час або після пологів (через тріщини в сосках). До групи ризику входять медичні працівники, які мають можливий контакт із кров'ю пацієнта; пацієнти на гемодіалізі, ін'єкційні наркомани, люди з безладними статевими зв'язками, діти, народжені від матерів з HBV.
Інкубаційний період захворювання становить від 4 тижнів до 6 місяців. Вірусний гепатит В буває як у легких формах, що тривають кілька тижнів, так і у вигляді хронічної інфекції з багаторічним перебігом. Основні симптоми гепатиту: жовтяничність шкірних покровів, лихоманка, нудота, швидка стомлюваність, в аналізах – ознаки порушення функції печінки та специфічні антигени вірусу гепатиту В. Гостро захворювання може протікати швидко, з летальним результатом, перейти в хронічну інфекцію або призвести до статі. Вважається, що після перенесеного HBV формується стійкий імунітет. Хронічний вірусний гепатит пов'язаний з розвитком цирозу і раку печінки.
Є кілька специфічних тестів для виявлення існуючого чи перенесеного вірусного гепатиту В. Для підтвердження інфекції та уточнення періоду захворювання використовують визначення антигенів вірусу та антитіл до них.
Вірус гепатиту В має складну структуру. Основними антигенами, що мають значення у лабораторній практиці, є HBsAg (антиген оболонки вірусу), HBcAg та HBeAg (антигени, що знаходяться в ядрі вірусу). Виявлення HBeAg вказує на активне розмноження вірусу та високу інфекційність (заразність) його носія. Ген, що кодує HBeAg, схильний до мутацій, внаслідок чого змінюється структура даного антигену та імунна система зараженого організму не завжди встигає своєчасно та адекватно впоратися з інфекційним процесом. Це своє чергу сприяє переходу інфекції в хронічну форму.
HBeAg з'являється в крові хворого на гострий гепатит В одночасно з HBsAg або слідом за ним і зникає раніше, ніж він. Виявити його можна лише одночасно з антигеном оболонки вірусу. Зазвичай HBeAg зберігається в крові 3-6 тижнів і свідчить про ризик передачі вірусу з кров'ю, при статевому контакті та "вертикально" – дитині, народженій у цей період. Інфекційність HBeAg-позитивної сироватки в 3-5 разів більша, ніж коли позитивний тільки тест на HBsAg. Виявлення HBeAg у крові понад 8-10 тижнів свідчить про перехід захворювання на хронічну форму. У разі відсутності реплікативної активності вірусу під час хронічної інфекції HBeAg не виявляється. Його поява свідчить про реактивацію вірусу, що частіше відбувається на тлі імуносупресії.
При лікуванні вірусного гепатиту В зникнення HBeAg та поява антитіл до HBe-антигену свідчить про ефективність терапії.
Для чого призначають дослідження?
Для контролю над перебігом вірусного гепатиту У.
Щоб визначити потенційну небезпеку хворого на вірусний гепатит В для оточуючих.
Щоб оцінити ефективність противірусної терапії та розробити подальшу тактику лікування.
Метод дослідження
Електрохемілюмінесцентний імуноаналіз (CLIA).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Нема даних.
Синоніми
Вірус гепатиту B (HBV), HBeAg.
HBе-антиген вируса гепатита В, антиген е вируса гепатита В.
Hepatitis Be Antigen.
Що означають результати? Референтні значення
Причини позитивного результату:
Причини негативного результату:
інкубаційний період, початок гострої фази вірусного гепатиту;
гострий або хронічний вірусний гепатит з низькою реплікативною активністю вірусу;
період одужання від вірусного гепатиту;
відсутність вірусу гепатиту В організмі (при негативних результатах тестів на інші маркери гепатиту В).
Референтні значення:
<1.0 - негативний
>1.0 - позитивний результат.
Хто призначає дослідження?
Інфекціоніст, гепатолог, гастроентеролог, терапевт, лікар загальної практики.