HBcorAg є ядерним антигеном, присутнім у крові людини, зараженої вірусом гепатиту В. За рахунок того, що він при інфікуванні з’являється у клітинах паренхіми печінки, і не виявляється у вільній формі в кровотоці, його використовують в якості маркера вірусної реплікації. Антитіла проти HBcorAg синтезуються в організмі у ході імунної відповіді на антиген, перші з антитіл, що з’являються в крові — належать до класу IgM, їх можна виявити вже за два тижні з моменту появи ядерного антигену. Вони залишаються в сироватці крові протягом активної стадії захворювання, завдяки чому допомагають визначити наявність реплікації вірусу. Далі виробляються антитіла класу IgG, вони залишаються в організмі назавжди після перенесеного гепатиту В.
За допомогою виявлення сумарних антитіл до HBcorAg можна діагностувати зараження гепатитом В незалежно від стадії, навіть після повного одужання — вони дозволяють встановити наявність хвороби у анамнезі пацієнта. Також, дослідження інформативне під час «серологічного вікна», що виникає під час гострого гепатиту В (коли антиген HBsAg перестає виявлятися в зразках крові, але антитіла до нього ще не виробилися). Завдяки тому, що anti-НВcor не належать до захисних антитіл, вони не виявляються після проведення вакцинації, що важливо для диференціальної діагностики.
Для чого призначають дослідження?
Для визначення наявності імунітету гепатиту В.
Метод дослідження
Електрохемілюмінесцентний імуноаналіз (CLIA).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
У пацієнтів після переливання крові або компонентів плазми ймовірний хибнопозитивний результат.
Синоніми
Вірус гепатиту B (HBV), HBcorAg, антитіла сумарні.
Суммарные антитела к HB-core антигену вируса гепатита В, Anti-HBcAg.
Anti-HBc IgM, IgG, Antibodies to Hepatitis B Core Antigen; HBcAb, Total, HBV Core Total Antibody (IgG + IgM), Core Antibody.
Що означають результати? Референтні значення
Негативний результат аналізу говорить про те,:
-
відсутність вірусу гепатиту Ст.
-
вірус ще в інкубаційному періоді. Перші 2-3 тижні після зараження йде інкубаційний період, вірус тільки починає поширюватися по організму, імунітет починає його розпізнавати. У цей час антитіла у крові можуть не виявлятися. Якщо є підозра, що зараження все ж таки сталося, рекомендується здати аналіз повторно через пару тижнів.
-
після одужання пройшов тривалий термін і антитіла перестали визначатись у крові.
Референтні значення:
>1.0 - негативний
<=1.0 - позитивний результат.
Хто призначає дослідження?
Інфекціоніст, гепатолог, гастроентеролог, терапевт, лікар загальної практики, хірург, імунолог, гематолог, акушер-гінеколог.