Вірус гепатиту А (HAV, від англ. hepatitis A virus) - це оболонковий РНК-вірус сімейства Picornaviridae, що викликає у людини клінічно виражений або безсимптомний гепатит. На відміну від гепатиту В та С, HAV – це, як правило, гостра інфекція, яка поступово повністю дозволяється. Випадків хронічного вірусовиділення або хронічного гепатиту А невідомо, проте рецидиви, фульмінантні форми та тяжкі ускладнення цього захворювання описані.
Клінічна картина вірусного гепатиту А не має жодних характерних ознак, що дозволяють відрізнити це захворювання від інших вірусних гепатитів чи інших захворювань гепатобіліарної системи. Найчастіше спостерігається біль у животі, нудота, лихоманка, діарея, жовтяниця, потемніння кольору сечі, втрата апетиту та ваги. Основна роль диференціальної діагностики гепатиту А належить лабораторним методам, насамперед виявлення у крові антитіл до HAV.
Як і при багатьох інших інфекційних захворюваннях, імунна відповідь до HAV полягає у виробленні ранніх (IgM) та пізніх (IgG) імуноглобулінів. IgM можуть бути визначені у крові приблизно через 5-10 днів після інфікування. Ранні антитіла зберігаються до 4-6 місяців після хвороби, проте їхній титр настільки низький, що, як правило, виявити їх за допомогою стандартних діагностичних систем на таких пізніх стадіях не вдається. Слід пам'ятати, що IgM можуть в нормі виявлятися у пацієнтів, які нещодавно отримали вакцину проти гепатиту А. Пізні антитіла IgG можуть бути визначені в крові, починаючи з 2-го тижня після інфікування. Ці антитіла зберігаються протягом усього життя після перенесеної інфекції або після вакцинації. Визначення IgG може бути корисним для виявлення неімунізованих до HAV осіб та профілактики цього захворювання.
Дослідження характеризується високою чутливістю та специфічністю (близько 95 %). Проте хибнопозитивні та хибнонегативні результати можливі. Так, IgM не виявляються у крові у перші кілька днів після зараження. Найбільшу діагностичну цінність становить позитивний результат дослідження у пацієнта із симптомами захворювання. Позитивний результат у пацієнта без симптомів захворювання та без факторів ризику зараження HAV (особи, які проживають разом з хворим на гепатит А, співробітники дитячих садків, реципієнти препаратів крові, ВІЛ-інфіковані, особи, які застосовують наркотичні засоби та деякі інші групи) може говорити про помилку тесту .
Як правило, при підозрі на гепатит А аналіз на специфічні антитіла до цього вірусу доповнюють аналізами на маркери інших вірусних гепатитів (HCV, HBV), печінкові ферменти (АЛТ, АСТ), білірубін та лужну фосфатазу, а результати досліджень оцінюють у комплексі. Вірус гепатиту А (HAV, від англ. hepatitis A virus) - це оболонковий РНК-вірус сімейства Picornaviridae, що викликає у людини клінічно виражений або безсимптомний гепатит. На відміну від гепатиту В та С, HAV – це, як правило, гостра інфекція, яка поступово повністю дозволяється. Випадків хронічного вірусовиділення або хронічного гепатиту А невідомо, проте рецидиви, фульмінантні форми та тяжкі ускладнення цього захворювання описані.
Клінічна картина вірусного гепатиту А не має жодних характерних ознак, що дозволяють відрізнити це захворювання від інших вірусних гепатитів чи інших захворювань гепатобіліарної системи. Найчастіше спостерігається біль у животі, нудота, лихоманка, діарея, жовтяниця, потемніння кольору сечі, втрата апетиту та ваги. Основна роль диференціальної діагностики гепатиту А належить лабораторним методам, насамперед виявлення у крові антитіл до HAV.
Для чого призначають дослідження?
Для діагностики гепатиту А;
Для диференціальної діагностики захворювань, що протікають із жовтяницею.
Метод дослідження
Електрохемілюмінесцентний імуноаналіз (CLIA).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Час, що минув з моменту зараження: як правило, anti-HAV IgM з'являються через 5-10 днів після інфікування; anti-HAV IgG – через 2-3 тижні;
Стан імунної системи: імунна відповідь на будь-які інфекційні агенти, у тому числі і на HAV, знижена при імунодефіцитах (ВІЛ-інфекція, тривалий прийом стероїдів, літній вік).
Синоніми
Вірус гепатиту А (HAV), антитіла сумарні.
Антитела к вирусу гепатита А; Иммуноглобулины IgM и IgG к HAV; Серологическая диагностика HAV.
Antibodies to Hepatitis A Virus (HAV); Immunoglobulins to HAV; HAV, IgM and IgG.
Що означають результати? Референтні значення
IgM
IgG
Негативний результат:
Референтні значення:
<20.0 - негативний
>20.0 - позитивний
Хто призначає дослідження?
Терапевт, лікар загальної практики, інфекціоніст.