Інфікування H. pylori супроводжується розвитком місцевої та системної імунної відповіді. Після транзиторного збільшення титру імуноглобулінів класу М (IgM) слідує тривале і значне наростання IgG-, а також IgA-антитіл у сироватці крові. Визначення концентрації імуноглобулінів (серологічне дослідження) застосовують у діагностиці хелікобактеріозу. IgG виявляються у 95-100% випадків інфікування H. pylori, IgA – у 68-80%, а IgM – лише у 15-20%. Тому для підтвердження інфікування H. pylori визначають концентрацію IgG у сироватці крові. Цей аналіз має низку переваг перед іншими лабораторними методами виявлення хелікобактера.
Визначення IgG у крові не вимагає ендоскопічного дослідження, тому є безпечнішим способом діагностики. Оскільки чутливість тесту можна порівняти з чутливістю більшості інвазивних аналізів (швидкий уреазний тест, гістологічне дослідження), він виявляється особливо корисним, коли виконання ендоскопії не планується. Слід зазначити, що тест не виявляє безпосередньо мікроорганізм і залежить від особливостей імунної відповіді пацієнта. Так, наприклад, імунна відповідь людей похилого віку характеризується зниженим виробленням специфічних антитіл (будь-яких, у тому числі до H. pylori), що необхідно враховувати, якщо отримано негативний результат аналізу при клінічних ознаках диспепсії. Крім того, імунна відповідь пригнічується прийомом деяких цитостатичних препаратів.
Аналіз на IgG може бути з максимальним успіхом застосований для діагностики первинного інфікування H. pylori (наприклад, при обстеженні молодого пацієнта з ознаками диспепсії, що вперше виникли). У цій ситуації високий титр IgG дозволяє запідозрити активну інфекцію. Також позитивний результат аналізу у пацієнта (з ознаками диспепсії в анамнезі або без них), який не отримував терапію, вказуватиме на хелікобактеріоз.
Інтерпретація позитивного результату аналізу у випадку, якщо була проведена терапія (або якщо антибіотики, що мають активність проти H. pylori, були застосовані в інших цілях), має деякі особливості. Рівень IgG залишається високим протягом тривалого часу після повної загибелі мікроорганізму (близько половини пацієнтів, які вилікувалися від H. pylori, матимуть високі титри IgG ще 1-1,5 року). В результаті позитивний результат аналізу у пацієнта, який приймав антибіотики, не дозволяє диференціювати активну інфекцію та інфекцію в анамнезі та потребує проведення додаткових лабораторних досліджень.
З цієї причини дослідження на IgG не є основним тестом для діагностики ефективності терапії. Однак, воно може бути застосовано з цією метою, якщо титр антитіл на момент початку хвороби порівнюється з титром після закінчення лікування. Вважається, що зниження концентрації IgG на 20-25% протягом 6 місяців побічно свідчить про загибель мікроорганізму. У той самий час, якщо ця концентрація не знижується, це означає неефективність терапії. Відсутність IgG-антитіл при повторному аналізі свідчить про успішність лікування та позбавлення мікроорганізму.
Кількість IgG до H. pylori також є одним із компонентів, за яким судять про стан слизової оболонки шлунка (це так звана серологічна біопсія).
Для чого призначають дослідження?
Для діагностики захворювань, викликаних H. pylori, та контролю за їх лікуванням:
Метод дослідження
Хемілюмінесцентний імуноаналіз
Біоматеріал дослідження
Кров (сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування);для дітей до двох років можливе голодування протягом 3 годин.
За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії.
За годину перед забором крові не можна палити.
У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
Що може впливати на результат?
Імунна відповідь людей похилого віку, а також пацієнтів, які отримують імуносупресивну терапію, характеризується зниженим виробленням специфічних антитіл, у тому числі до H. pylori, що призводить до більшого числа помилково-негативних реакцій тесту в цій групі пацієнтів.
Синоніми
Хелікобактер
Хеликобактер, иммуноглобулины класса G, IgG-антитела
Helicobacter pylori Antibody, IgG; Anti-Helicobacter pylori antibody, IgG (quantitative)
Що означають результати? Референтні значення
Причини позитивного результату:
Активна інфекція H. pylori:
зниження титру антитіл на 20-25% протягом 6 місяців після закінчення антибактеріальної терапії побічно вказує на загибель мікроорганізму;
відсутність тенденції до зниження IgG не говорить про неефективність терапії.
інфекція H. pylori в анамнезі.
Причини негативного результату:
Референтні значення:
<0,9 - негативний
0.9-1.0 - сумнівний
>1.1 - позитивний
Хто призначає дослідження?
Гастроентеролог, педіатр, лікар загальної практики, інфекціоніст.