Міоглобін (кількісний)
Міоглобін - білок, який міститься в скелетних м'язах і серцевому м'язі - міокарді. Використання запасеного О2 в м'язовій тканині починається при вираженому зниженні парціального тиску кисню в м'язах. Він здатний зв'язувати кисень в м'язових клітинах, що дає їм енергію для скорочення. У нормі міоглобіну в крові настільки мало, що він не визначається лабораторними методами. При пошкодженні скелетних м'язів або міокарді міоглобін у великих кількостях потрапляє в кровотік. Він не є специфічним маркером ушкодження міокарда, на відміну від креатинкінази МВ і тропоніну, однак реагує на загибель м'язових клітин серця одним з перших - через 1-2 години його концентрація в крові збільшується. Міоглобін і гемоглобін відносять до гемопротеїнів, вони містять порфіринове похідне - гем, який забезпечує їх червоний колір і здатність взаємодіяти з О2. Гемоглобін відповідальний за транспорт кисню, а міоглобін - за його депонування. Механізм дії обох білків обумовлюється будовою гема, що складається з двовалентного заліза і порфірину. Саме молекула гема відповідає за тропність білків до кисню. Міоглобін зв'язує стерпний гемоглобіном кисень, створюючи депо О2. Коли в організмі починається кисневе голодування (після важкого фізичного навантаження), він звільняє зв'язаний кисень і "передає" його окислювальним системам клітин, де запускається процес окисного фосфорилювання, в результаті якого утворюється необхідна для роботи м'язів енергія. Міоглобін фільтрується нирками і виводиться з організму з сечею. Якщо відбувається масивне пошкодження м'язів, наприклад, в результаті серйозної травми, він починає у великих кількостях надходити в кров і може пошкоджувати нирки, викликаючи гостру ниркову недостатність. При відсутності запалень або пошкоджень м'язової тканини він практично не фіксується в крові. Це його властивість використовується для уточнення діагнозу "інфаркт міокарда".
Для чого призначають дослідження?
- Аналіз на міоглобін, як правило, призначається разом з іншими маркерами ушкодження серцевого м'яза, такими як креатинкіназа МВ, і використовується для того, щоб підтвердити або виключити інфаркт міокарда у пацієнтів з гострим болем у серці або іншими симптомами.
- Міоглобін починає підвищуватися через 1-2 години після пошкодження міокарда, досягає свого піку через 8-12 годин і до кінця дня зазвичай приходить в норму. Тропонін - "золотий стандарт" у визначенні інфаркту, так як він є більш специфічним, проте перевага міоглобіну полягає в тому, що він реагує максимально рано, тим самим дозволяючи швидше поставити діагноз. З іншого боку, необхідно розуміти, що міоглобін може підвищуватися і без пошкодження серцевого м'яза. Таким чином, негативний результат аналізу на міоглобін виключає інфаркт, позитивний - вимагає підтвердження тропоніном.
- Іноді тест на міоглобін необхідний людям з серйозними травмами для того, щоб визначити ймовірність ураження нирок.
Метод дослідження
Імунотурбідинаметричний метод
Біоматеріал дослідження
Кров (сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
- Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин.
- За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії.
- За годину перед забором крові не можна палити.
- У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
- Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
- Зловживання амфетамінами і алкоголем підвищує рівень міоглобіну.
- Так як міоглобін виводиться через нирки, його рівень може бути підвищений при нирковій недостатності.
Синоніми
Міоглобін Миоглобин Myoglobin
Що означають результати? Референтні значення
Зазвичай вміст міоглобіну в крові настільки несуттєвий, що навіть не може бути виміряний. Підвищення рівня міоглобіну в крові говорить про недавнє пошкодженні скелетних або серцевих м'язів. Призначення тропоніну або креатинкінази МВ дозволяє уточнити причину підвищення міоглобіну. Якщо протягом 12 годин болю в грудній клітці підвищення міоглобіну не відбулося, ймовірність інфаркту міокарда вкрай малоймовірний. Так як міоглобін, крім серця, міститься ще в скелетних м'язах, він може підвищуватися і в інших ситуаціях:
- синдром тривалого здавлення (краш-синдром) виникає в результаті роздавлювання або розтрощення м'язової тканини, а також тривалого припинення кровотоку по кінцівці;
- будь-які травми;
- після хірургічних операцій;
- судоми будь-якого походження;
- будь-які захворювання, що призводять до пошкодження м'язів: дерматоміозит, поліміозит, м'язова дистрофія та ін.
Референтні значення:
Чоловіки: 19.0-92.0 мкг/л; Жінки: 12.0 -76.0 мкг/л.
Хто призначає дослідження?
Лікар загальної практики, терапевт, кардіолог.