Кліщовий енцефаліт – це сезонне (весняно-літнє) вірусне захворювання, що передається переважно з укусом кліщів; вражає переважно центральну нервову систему.
Збудник кліщового енцефаліту відноситься до арбовірусів, сімейства флавівірусів, і поділяється на три підвиди: далекосхідний, центральноєвропейський та сибірський. Основний переносник енцефаліту – іксодові кліщі. Крім того, він передається через птахів, гризунів та хижаків. Інкубаційний період у середньому становить 3-7 діб. Клінічні прояви хвороби різноманітні. Виділяють гарячкову, менінгеальну, менінгоенцефалітичну, поліомієлітичну та полірадикулоневритичну форми захворювання. Можливе тривале вірусоносій у вигляді латентної, персистентної або хронічної інфекції.
У відповідь на інфікування вірусом кліщового енцефаліту або вакцинацію проти цього вірусу імунною системою виробляються специфічні противірусні антитіла – білки-імуноглобуліни. Вже при перших симптомах захворювання в крові з'являються імуноглобуліни класу M. Їх рівень досягає максимуму через 3,5-4,5 тижнів з моменту інфікування і потім поступово протягом декількох місяців знижується.
Для чого призначають дослідження?
Для підтвердження діагнозу "кліщовий енцефаліт" (як поточного, так і нещодавно перенесеного захворювання).
Як частина диференціальної діагностики при ураженні центральної нервової системи (інфекційних менінгітах та енцефалітах іншого походження, епілепсії, асептичному менінгіті, тромбозі артерій або вен головного мозку, інсульті, внутрішньочерепному крововиливі, фебрильних судомах, ВІЦ, , паранеопластичному енцефаломієліті та ін.).
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ІФА).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Наявність перехресно-реагуючих антитіл до інших збудників роду флавівірусів (вірус лихоманки Західного Нілу, вірус японського енцефаліту та ін.).
Синоніми
Вірус кліщового енцефаліту, антитіла IgM.
Антитела класса IgM к вирусу клещевого энцефалита (Encephalitis virus), иммуноглобулины класса M к вирусу клещевого энцефалита.
Anti-arboviral Encephalitis IgM, Encephalitis Virus Antibodies, IgM, Tick-borne encephalitis virus IgM (TBE virus IgM).
Що означають результати? Референтні значення
Причини позитивного результату
Ранні стадії кліщового енцефаліту (при цьому IgG до вірусу кліщового енцефаліту не виявляються). У разі рекомендується повторити дослідження через 7-10 днів.
Поточний або недавно перенесений кліщовий енцефаліт (у поєднанні з позитивним тестом на IgG до вірусу кліщового енцефаліту) за умови, що не проводилася вакцинація проти кліщового енцефаліту.
Нещодавно проведена вакцинація проти кліщового енцефаліту.
Причини негативного результату
Відсутність недавнього інфікування та, відповідно, імунної відповіді на вірус кліщового енцефаліту (якщо IgG теж не виявляються).
Наявність активного імунітету внаслідок нещодавно перенесеної інфекції або успішної вакцинації (якщо тест на IgG до вірусу кліщового енцефаліту позитивний).
Слабка імунна відповідь (або її відсутність) на кліщовий енцефаліт через порушення імунної системи (якщо IgG до вірусу кліщового енцефаліту не виявляються).
Референтні значення:
<1.0- негативний
> =1.0 - позитивний.
Хто призначає дослідження?
Інфекціоніст, невролог, терапевт, лікар загальної практики.