Правець (тетанус) - гостре інфекційне захворювання, обумовлене впливом на організм екзотоксин правцевої палички (Clostridium tetani), з переважним ураженням нервової системи, що характеризується тонічними та судомними скороченнями поперечно-смугастих м'язів. Clostridium tetani відноситься до спороутворюючих бактерій, що практично повсюдно мешкають у грунті. У зовнішньому середовищі існує у вигляді суперечка високостійких до зовнішніх умов. У звичайних умовах вхідними воротами інфекції є побутові травми (садна, поранення, особливо колоті рани тощо). У країнах із недостатнім рівнем розвитку медицини та несприятливими санітарно-гігієнічними умовами зберігається високий рівень захворюваності на правець серед новонароджених внаслідок інфікування пуповини після пологів. Інкубаційний період інфекції становить у середньому від 5 до 12 діб. Хворі на епідеміологічну небезпеку не становлять.
Спори правцевої палички, проникнувши через дефекти шкірних покривів, потрапляють у сприятливі анаеробні умови, за яких проростають у вегетативні форми, здатні продукувати екзотоксин, який переноситься кров'ю та потрапляє у нервову тканину. Правцевий токсин має потужну нейротоксичну дію, він зв'язується з нервовими закінченнями, блокує гальмуючу дію вставкових нейронів на моторні нейрони, підвищує збудливість периферичних мотонейронів, створюючи схильність до спазм і судом у відповідь на різні подразники. Від глибини та поширеності ураження нервової системи залежить тяжкість та прогноз захворювання.
Захист від захворювання дає активна чи пасивна імунізація. Специфічна вакцинація проводиться всім дітям за календарем щеплень (зазвичай у комплексі з вакцинацією проти дифтерії та кашлюку (АКДП)). Екстрена профілактика – за показаннями. Вакцина проти правця містить правцевий анатоксин (токсоїд) - модифікований правцевий токсин, який викликає утворення захисних антитіл.
Правцевий анатоксин, який використовується у вигляді моновакцини або в якості одного з компонентів комплексної вакцин, викликає утворення нейтралізуючих антитіл класу IgG. Гуморальний імунітет є основою антиправцевою резистентності, що розвивається після введення правцевого анатоксину. Одна доза правцевого анатоксину, що вводиться первинно, забезпечує лише слабкий захист. Через 2-4 тижні після другої ін’єкції антигенний рівень антитіл перевищує мінімальний «захисний титр». Триразове введення вакцин забезпечує сильний імунітет протягом, принаймні, 1-5 років. Ревакцинація, що проводиться через рік, зберігає імунітет протягом 7-10 років. Порушення формування імунітету на введення правцевого анатоксину може бути при СНІДі, малярії та інших захворюваннях.
Дослідження антитіл до правцевого анатоксину не використовують із метою діагностики захворювання. Діагноз ставиться за клінічними ознаками.
Для чого призначають дослідження?
Тест використовують для оцінки рівня антитоксичних антитіл після вакцинації проти правця.
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ІФА).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Нема даних.
Синоніми
Правець(Clostridium tetani), анатоксин антитіла IgG.
Антитела к возбудителю столбняка (Clostridium tetani, C. tetani), противостолбнячные антитела, антитела к токсину Cl. tetani, антитела к столбнячному анатоксину.
Anti-Clostridium tetani antibodies, Anti-Clostridium tetani Ab, Clostridium tetani Ab, Clostridium tetani antibodies, anti-tetanus antibodies, tetanus antibodies.
Що означають результати? Референтні значення
Проводиться відповідно до отриманих референтних значень.
Референтні значення:
<0.1 МОд\мл -імунітет відсутній;
0.11-0.5 МОд\мл - вірогідний імунітет, рекомендована ревакцинація;
0.51-1.0 МОд\мл - вірогідний імунітет, ревакцинація не рекомендована,контроль через 2 роки;
1.1-5.0 МОд\мл - довгостороковий імунітет,контроль через 5-10 років;
>5.0 МОд\мл - довгостроковий імунітет,контроль через 10 років.
Хто призначає дослідження?
Інфекціоніст, терапевт, лікар загальної практики, хірург, травматолог, педіатр-неонатолог, акушер-гінеколог.