SARS-CoV-2, який є причиною COVID-19, належить до родини коронавірусів (Coronaviridae) – сферичних РНК-вмісних вірусів діаметром 80-160 нм. Геном коронавірусів - однониткова лінійна молекула нефрагментованої РНК, що кодує 4 основних структурних білки вірусу: S-білок – глікопротеїн, який формує шипи на поверхні вірусних часток; М-білок – мембранний; N-білок – нуклеокапсидний; Е-білок –оболонковий. Білки N та S є основними імуногенними білками CoV.
SARS-CoV-2 за способом передачі та симптомами подібний до SARS та ряду інших респіраторних захворювань. Так, симптоми є типовими для вірусної пневмонії, включаючи підвищення температури, сухий кашель, біль у горлі та головний біль. Більшість випадків зараження супроводжується легким протіканням або проявами середньої тяжкості, однак є випадки із тяжким протіканням з задишкою та ускладненим диханням. Також у пацієнтів з SARS-CoV-2 може розвиватись гострий дихальний дистрес-синдром. Найбільша вірогідність тяжкого протікання хвороби серед людей похилого віку, особливо серед тих, у кого є супутні захворювання, включаючи серцево-судинні захворювання та діабет.
Точний діагноз COVID-19 має важливе значення не тільки для забезпечення належного лікування пацієнтів, але і для полегшення ідентифікації інфікованих SARS-CoV-2 людей, у тому числі безсимптомних носіїв, яких потрібно ізолювати для обмеження поширення вірусу. Оскільки на чутливість ПЛР аналізу на SARS-CoV-2 може впливати гетерогенність зразків матеріалу з респіраторного тракту та анатомічне місце збору проби (мазок з горла, слина або ендотрахеальний аспірат), існує нагальна потреба у розробці альтернативних засобів діагностики.
Виявлення антитіл до SARS-CoV-2 методом ІФА має високе діагностичне значення. Антитіла класу IgM починають виявлятися в середньому на 5 день від появи симптомів, їх рівень зростає до 14 дня. Є дані, що концентрація антитіл IgM до SARS-CoV-2 має кореляцію з виявленням РНК вірусу. Поєднання виявлення антитіл IgM та IgG до SARS-CoV-2 з ПЛР тестом може бути найкращим лабораторним показником для діагностики в даний час.
Виявлення антитіл методом ІФА буде також актуальним для пізніх стадій зараження після елімінації вірусу, оскільки це дасть змогу визначити наявність протективного імунітету у осіб, що перехворіли чи були вакциновані, а також моніторити ступінь поширення вірусу та наявність імунітету населення на суспільному рівні. Тому тестування на наявність антитіл може бути доречним у таких умовах:
діагностика пацієнтів, які звертаються за медичною допомогою через 7 та більше днів від появи симптомів;
контактне відстеження;
виявлення безсимптомних носіїв;
визначення імунного статусу та ризику зараження;
сероепідеміологічні дослідження, для визначення ступеня поширення COVID-19.
Для чого призначають дослідження?
Підтвердити активну фазу перебігу захворювання на COVID-19 (коронавірус);
Провести моніторинг гострої фази перебігу захворювання та оцінити імунну відповідь організму.
Метод дослідження
Імунохемілюмінісцентний аналіз
Біоматеріал дослідження
Кров (сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин.
За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії.
За годину перед забором крові не можна палити.
У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Хибнонегативний результат (інфекція присутня, незважаючи на негативний аналіз) можливий у період «серологічного вікна» між 5-7-м і 10-14-м днями при уповільненій інфекції без вираженого розмноження вірусу (негативний ПЛР) і до початку вироблення імуноглобулінів IgG.
Хибнопозитивний результат, тобто позитивний аналіз на IgM за відсутності вірусу SARS-CoV-2 в організмі, може спостерігатися при аутоімунних захворюваннях (системний червоний вовчак, тиреоїдит тощо), ВІЛ-інфекції.
Синоніми
Антитіла до антигенів коронавірусу SARS-CoV-2
Антитела к антигенам коронавируса COVID-19, иммуноглобулины к антигенам вируса SARS-CoV-2, антитела к S1/S2 антигенам вируса SARS-CoV-2, ковид, ковидная инфекция
SARS-CoV-2 antibodies, IgM, Coronaviridae, Coronavirus
Що означають результати? Референтні значення
Позитивний результат SARS-CoV-2 IgM є свідченням наявності у пацієнта антитіл класу IgМ специфічних до SARS-CoV-2, який спричиняє COVID-19. Антитіла класу IgM, специфічні до SARS-CoV-2, присутні при гострій (активній) коронавірусній інфекції.
Негативний результат SARS-CoV-2 IgM свідчить про відсутність у досліджуваному зразку IgМ антитіл, специфічних до SARS-CoV-2, або концентрація специфічних антитіл нижче межі чутливості аналізу.
Референтні значення:
<0.9 - негативний
0.9-1.1- сумнівний
>1.1-позитивний
Хто призначає дослідження?
Інфекціоніст, терапевт, лікар загальної практики.