Кількісне визначення віруснейтралізуючих антитіл класу IgG до рецепторзв’язувального домену (RBD) – S (spike)-білка коронавірусу SARS-CoV-2 хемілюмінесцентним методом в сироватці крові.
Вірус SARS-CoV-2, який є причиною захворювання на COVID-19, має два основних імуногенних білка: N- нуклеокапсидний та S(spike)-білок, який формує «шипи» на поверхні вірусних часток. Імуногенні білки, це білки, які викликають імунну відповідь,
тобто формування антитіл.
При проникненні в організм людини «шиповий» білок S вірусу SARS-CoV-2 зв’язується з ангіотензин-перетворювальним ферментом 2 (ACE 2- рецептор, з яким зв′язується вірус SARS-CoV-2 для проникнення в клітини людини) на поверхні клітин (легень, серця, нирок, кишківника), ініціюючи потрапляння вірусу в клітини мішені та подальшу його реплікацію, що зумовлює широкий спектр уражень при COVID-19.
В численних дослідженнях показано, що більше 80% вірус нейтралізуючих
антитіл спрямовані до рецептор-зв’язуючого домену (RBD) S – білку SARSCoV-2. Антитіла, які блокують взаємодію RBD – домену S-1 субодиниці «шипового» білку з ACE-2 (рецептором до SARS-CoV-2 на поверхні клітини) та перешкоджають проникненню вірусу в клітину і його подальшій реплікації, називають нейтралізуючими антитілами.
Таким чином, рівень антитіл IgG до S-RBD коронавірусу SARS-CoV-2 у сироватці крові людини корелює із захисною імунною відповіддю в осіб, які пройшли повну вакцинацію, або які одужали від інфекції COVID-19. Також рівень нейтралізуючих антитіл IgG до S-RBD вірусу SARS-CoV-2 характеризує груповий імунітет на популяційному рівні.
Кому призначають:
1. Особам, які одужали або знаходяться в стадії реконвалесценції після захворювання на COVID-19;
2. Особам, які пройшли повний курс вакцинації (через 2-3 тижні після введення другої
дози вакцини) вакцинними препаратами, заснованими на різних технологіях: векторна, м-РНК-ова, інактивована цільновіріонна.
3. Особам, які планують проходити курс вакцинації від інфекції COVID-19.
Досліджуваний матеріал: венозна кров
Підготовка до аналізу:
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 3-4 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії.
У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
Можливість дозамовлення: дозамовлення можливе за умов стабільності зразка
Метод дослідження: імунохемілюмінісцентний аналіз
Референтні значення:
До 0.3 мкг/мл - негативний
Більше ніж 0.3 мкг/мл - позитивний