Антитіла до Saccharomyces cerevisiae (ASCA) виявляються в крові пацієнтів із запальними захворюваннями кишечника і найбільш характерні для хвороби Крона (термінального ілеїту). Вони взаємодіють з фосфопептидомананом клітинної стінки харчових дріжджів (Saccharomyces cerevisiae). На сьогоднішній день їхня роль у патогенезі ураження кишечника залишається не до кінця ясною. Поява цих антитіл може бути пов'язана з імунологічною відповіддю на присутність фосфопептидоманана S. cerevisiae або іншого (ауто) антигена, що має схожі з ним властивості. Вони відносяться до імуноглобулінів IgG та IgA.
ASCA вдається виявити у 40-60% пацієнтів із хворобою Крона та 2-14% пацієнтів із неспецифічним виразковим колітом (НВК). Для синдрому подразненого кишечника, інфекційної діареї, онкологічних та інших захворювань шлунково-кишкового тракту вони нехарактерні. На цій підставі дослідження ASCA, IgG проводять з метою диференціальної діагностики захворювань кишківника. Слід, однак, відзначити, що ASCA, IgG були виявлені в деяких випадках ентеропатії глютенової (целіакії) і, таким чином, не є специфічними маркерами запальних захворювань кишечника. ASCA, IgG виявляються у крові 5 % здорових людей.
Для диференціальної діагностики хвороби Крона та НВК дослідження ASCA, IgG доповнюють аналізом на антитіла до цитоплазми нейтрофілів (p-ANCA). Результат ASCA+/P-ANCA характерний для хвороби Крона, а результат ASCA-/P-ANCA+ – для НВК. Комбінація двох досліджень дозволяє розрізнити два захворювання з більшою специфічністю (90%) порівняно з можливостями кожного тесту окремо.
Результат дослідження залежить від кількох додаткових факторів. Так, наприклад, ASCA найчастіше виявляються в спорадичних випадках термінального ілеїту або в сім'ях з кількома хворими тільки на хворобу Крона (63 %) і набагато рідше – в сім'ях з декількома хворими на хворобу Крона і НВК і в етнічних японців і китайців.
Дослідження ASCA, IgG можна використовувати для прогнозу хвороби Крона. Так, перебіг захворювання найчастіше ускладнюється розвитком стриктур та перфорації кишечника у пацієнтів з високим титром ASCA, IgG. Крім того, наявність ASCA, IgG пов'язана з більш частим залученням клубової кишки. Також пацієнти з хворобою Крона та результатом ASCA+/P-ANCA-гірше відповідають на лікування інгібіторами фактора некрозу пухлини – альфа. Під час обстеження пацієнтів з НВК жодних клінічних асоціацій рівня ASCA, IgG та характеру перебігу захворювання отримано не було.
Концентрація ASCA, IgG не відбиває активність і тривалість захворювання і пов'язані з обсягом поразки кишечника. Титр цих антитіл залишається стабільним на фоні лікування або після захворювання. З цієї причини аналіз на ASCA, IgG не використовується для контролю лікування хвороби Крона, а проведення повторних (багаторазових) досліджень є недоцільним.
Запальні захворювання кишківника мають виражений генетичний компонент. ASCA можуть виявлятися у 20-25% здорових людей, які мають хоча б одного близького родича із хворобою Крона. Вважається, що наявність цих антитіл у пацієнтів без клінічних ознак хвороби Крона та з обтяженим спадковим анамнезом щодо цього захворювання може свідчити про підвищений ризик розвитку термінального ілеїту в майбутньому. Так, ASCA можуть бути визначені в крові 30% пацієнтів із хворобою Крона за кілька років до перших ознак захворювання.
Дослідження ASCA, IgG є додатковим тестом при діагностиці запальних захворювань кишечника та не замінює біопсії кишки та комплексного обстеження пацієнта. Для отримання максимально повної інформації його доповнюють іншими загальноклінічними та специфічними для хвороби Крона лабораторними тестами. Результат аналізу слід оцінювати з урахуванням анамнестичних, лабораторних та інструментальних даних.
Для чого призначають дослідження?
Для диференціальної діагностики запальних захворювань кишечника (хвороби Крона і неспецифічного виразкового коліту);
Для діагностики та оцінки прогнозу хвороби Крона.
Метод дослідження
ІФА.
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
ASCA, IgG частіше виявляються в окремих випадках термінального ілеїту або в сім'ях з декількома хворими тільки хворобою Крона і набагато рідше в сім'ях з декількома хворими на хворобу Крона і неспецифічний виразковий коліт.
Синоніми
Антитіла до Sacchаromyces cerevisiae (ASCA) класів IgG.
Антитела к сахаромицетам, иммуноглобулины класса IgG.
Anti-Saccharomyces cerevisiae antibodies, IgG, Anti-Saccharomyces cerevisiae mannan antibodies.
Що означають результати? Референтні значення
Позитивний результат:
хвороба Крона (термінальний ілеїт);
неспецифічний виразковий коліт;
целіакія (глютенова ентеропатія);
хвороба Бехчета.
Негативний результат:
Референтні значення:
До 10,0 Од/мл – негативний
Більше ніж 10 Од/мл - позитивний
Хто призначає дослідження?
Гастроентеролог, лікар загальної практики, педіатр.