Toxoplasma gondii – це мікроскопічний паразит, основним господарем якого є кішка. Також він може бути виявлений у ґрунті.
Більшість здорових людей дана інфекція не викликає жодних проявів або протікає у формі легких грипоподібних захворювань. У плода, що заразився від матері, або у людини з ослабленою імунною системою Toxoplasma gondii може призводити до тяжких ускладнень.
Toxoplasma gondii дуже поширена. Вона зустрічається у всьому світі, а в деяких країнах інфіковано до 95% населення. За даними ВООЗ, близько 23% людей старше 12 років страждають на токсоплазмоз. Зараження відбувається при вживанні забрудненої їжі (особливо погано приготовленого м'яса) або води, а також при збиранні посліду кішки, при передачі інфекції від матері до дитини та в окремих випадках під час трансплантації органів або переливання крові.
Остаточними господарями для Toxoplasma gondii є дикі та домашні кішки. Після того, як кішки заражаються, вживаючи в їжу інфікованих птахів, гризунів або сире м'ясо, Toxoplasma gondii проходять статевий цикл розвитку, що призводить до утворення яєць, укладених у захисну оболонку (ооцисту). Під час активності збудника у кішки з фекаліями за кілька тижнів можуть виділитись мільйони мікроскопічних ооцистів. Вони стають заразними протягом двох днів і можуть залишатися життєздатними кілька місяців. У всіх інших господарях, включаючи людину, Toxoplasma gondii проходять лише обмежену частину свого життєвого циклу, а потім формують неактивні кісти у м'язах, головному мозку та очах. Імунна система господаря захищає організм людини від подальшого зараження. Прихований період може тривати протягом життя господаря, поки імунітет не знизиться.
Первинне або повторне зараження Toxoplasma gondii призводить до виражених симптомів захворювання у людей з ослабленою імунною системою, наприклад, у хворих на ВІЛ/СНІД, які проходять курси хіміотерапії, пацієнтів після трансплантації органів або приймають імунодепресанти. Можуть уражатися очі та нервова система, що викликає головний біль, судоми, сплутаність свідомості, лихоманку, енцефаліт, втрату координації та затуманеність зору.
Коли заражається вагітна жінка, ймовірність того, що інфекція передасться майбутній дитині, становить 30-40%. Причому, якщо інфікування відбувається на початку вагітності, воно може викликати викидні, мертвонародження або призводити до серйозних ускладнень у новонароджених, у тому числі розумової відсталості, судом, сліпоти та збільшення печінки або селезінки. Багато інфікованих дітей, особливо ті, хто заразився ближче до появи на світ, народжуються здоровими, але через кілька років у них розвиваються важкі інфекції очей, втрата слуху та затримка розумового розвитку.
Коли відбувається контакт людини з Toxoplasma gondii її імунна система реагує, виробляючи антитіла проти паразита. У крові може бути виявлено два види антитіл до токсолплазми: IgM та IgG.
Антитіла IgG виробляються організмом через кілька тижнів після первинного інфікування, щоб забезпечити довгостроковий захист. Рівень IgG наростає під час активності інфекції, а потім стабілізується, як захворювання проходить і паразит стає неактивним. Одного разу зіткнувшись з Toxoplasma gondii, людина протягом усього життя матиме деякі вимірювані кількості антитіл IgG у крові.
Цей тест може бути використаний, поряд з аналізом на IgM, щоб допомогти підтвердити наявність гострого або хронічного інфікування токсоплазмою.
Для чого призначають дослідження?
Щоб визначити, чи була інфікована Toxoplasma gondii жінка, яка планує вагітність, і чи має імунітет до даної інфекції. Під час вагітності дослідження потрібне, якщо підозрюється можливе зараження.
Для виявлення інфекції у людей з ослабленим імунітетом, у яких підозрюється токсоплазмоз, або у тих, хто має його виражені симптоми.
Метод дослідження
Електрохемілюмінесцентний імуноаналіз
Біоматеріал дослідження
Кров (сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин.
За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії.
За годину перед забором крові не можна палити.
У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Слід уважно ставитись до інтерпретації результатів тестування на токсоплазмоз. У осіб з імунодефіцитом не завжди розвивається сильна імунна відповідь до інфекції Toxoplasma gondii – рівень їх IgM та IgG тоді виявиться нижчим, ніж очікувалося, хоча вони й мають активну форму токсоплазмозу.
Синоніми
Токсоплазмоз
Антитела IgG к токсоплазме
Toxoplasma IgG antibody detection test
Що означають результати? Референтні значення
Причини позитивного результату:
Причини негативного результату:
При підозрі на зараження дослідження рекомендується повторити через 10-14 днів, оскільки при первинному інфікуванні антитіла можуть не встигнути виробитися імунної системою.
Слід уважно ставитись до інтерпретації результатів тестування осіб із імунодефіцитом. У цьому випадку не завжди розвивається сильна імунна відповідь до Toxoplasma gondii – рівень IgM та IgG тоді виявиться нижчим, ніж очікувалося, за наявності активної форми токсоплазмозу.
Референтні значення:
<1.0 – негативний МОд\мл.
1.0 - 2.9 – сумнівний МОд\мл.
> =3.0 – позитивний МОд\мл.
Хто призначає дослідження?
Гінеколог, інфекціоніст, терапевт, педіатр.