Сифіліс - хронічне інфекційне захворювання, що характеризується мультисистемним ураженням організму. Збудник сифілісу - Treponema pallidum - нестійка в навколишньому середовищі, але добре зберігається у вологих біологічних матеріалах (спермі, піхвовому секреті, слизу, гної та ін.) Передається статевим, парентеральним, побутовим, трансплацентарним шляхами. Збільшують ризик зараження інші інфекції, що передаються статевим шляхом: герпес, хламідіоз, папіломавірусна інфекція та ін, а також ушкодження слизової оболонки при анальних контактах. Бліда трепонема має кілька антигенів, що обумовлюють вироблення антитіл. Один з них аналогічний кардіоліпіну, що дозволяє використовувати останній для виявлення імунітету до блідої трепонеми.
Заражння від хворої людини можливо в будь-якому періоді сифілісу. Найбільш інфекційними є первинний і вторинний сифіліс при наявності активних проявів на шкірі і слизових оболонках. Бліда трепонема проникає через мікропошкодження шкіри або слизових в лімфатичні судини, потім у лімфатичні вузли. Далі збудник поширюється по органах і може відзначатися у всіх біологічних середовищах (слині, грудному молоці, спермі і т.д.).
При класичному перебігу інкубаційний період триває 3 - 4 тижні, первинний серонегативний - 1 місяць, потім первинний серопозитивний - 1 місяць, потім вторинний період - 2 - 4 роки, далі третинний період.
Неспецифічний антифосфоліпідний (реагиновий) тест, сучасний аналог реакції Вассермана (RW), модифікація VDRL (Venereal Disease Research Laboratory) тесту.
RPR - скринінговий нетрепонемний тест, що виявляє антитіла (реагіни) класу IgG і IgM до ліпоїдного і ліпопротеіноподобному матеріалу, вивільняється з пошкоджених клітин хворого сифілісом.
Антифосфоліпідні антитіла, які виявляються цим тестом, знаходять у 70 - 80% осіб з первинним сифілісом і майже у 100% пацієнтів з вторинним і раннім латентним сифілісом. У більшості випадків позитивна RPR-реакція спостерігається через 7 - 10 днів після появи первинного шанкра або через 3 - 5 тижнів після інфікування. Титри знижуються після настання вторинної стадії сифілісу. Близько 30% пацієнтів з пізнім сифілісом стають нереактивні по RPR-тесту. Зниження титру RPR в 4 і більше разів протягом 1 року після проведеної терапії підтверджує її ефективність. У 90 - 98% випадків після лікування сифілісу результат RPR-тесту стає негативним.
Тест не є специфічним. Тому іноді можливе виникнення хибнопозитивних реакцій. Антиліпоїдні антитіла можуть з'являтися не тільки внаслідок сифілісу чи інших трепонемних інфекцій, але і у відповідь на розвиток нетрепонемних захворювань гострої або хронічної природи, при яких спостерігається пошкодження тканин (особливо часто при аутоімунних захворюваннях).
При отриманні позитивного результату в RPR-тесті, пацієнт повинен обстежитися дерматовенерологом із повторним дослідженням крові..
Рідкісні помилково негативні результати в реакції RPR (ефект «Прозона» при дуже високих титрах реагінових антитіл) можуть бути виключені одночасним призначенням тесту сифіліс ІФА IgG / IgM. Ці два дослідження є взаємодоповнюючими; комбіноване використання тестів RPR та ІФА-тесту IgG / IgM представляє кращий варіант скринінгового дослідження для виявлення або виключення сифілісу на всіх стадіях.
Передача сифілісу потомству найбільш імовірна в перші три роки захворювання. В результаті виникають пізні викидні (на 12 - 16 тижні), мертвонародження, ранній і пізній вроджений сифіліс. Ураження плоду найбільш ймовірно на 5-му місяці вагітності і в пологах. Прояви раннього вродженого сифілісу виникають відразу після народження і аналогічні проявам вторинного сифілісу. Сифіліди пізнього вродженого сифілісу виникають у віці 5 - 17 років і аналогічні проявам третинного сифілісу. До безумовних ознак відноситься тріада Гетчинсона (гетчінсонівські зуби, паренхіматозний кератит, лабіринтова глухота).
Для чого призначають дослідження?
Метод дослідження
Серологічний метод (аглютинація швидких плазмових реагінів).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Можливі причини хибно-позитивного результату:
бактеріальні інфекції (пневмококова пневмонія, скарлатина, зворотний тиф, бактеріальний ендокардит, малярія, рикетсіоз, лептоспіроз, м'який шанкр, туберкульоз, мікоплазмова пневмонія);
вірусні інфекції (віспа, вітряна віспа, кір, інфекційний мононуклеоз, епідемічний паротит, вірусний гепатит, СНІД);
неінфекційні причини (вагітність, хронічні захворювання печінки, новоутворення, множинна мієлома, численні трансфузії);
аутоімунні захворювання (системний червоний вовчак та інші);
антифосфоліпідний синдром (АФС);
виражений хільоз плазми.
у людей, які вживають наркотики внутрішньовенно,
у літніх людей.
Синоніми
Сифіліс (реагінові антитіла - RPR, в розведенні).
Неспецифический антифосфолипидный (реагиновый) тест, современный аналог реакции Вассермана (RW).
Nontreponemal test, rapid plasma reagin test, syphilis screening test, STS.
Що означають результати? Референтні значення
Негативний результат
Сифіліс на ранній стадії. Якщо з моменту зараження пройшло менше 3-5 тижнів, антитіла проти кардіоліпіну ще не детектуються. Тест слід повторити за 10-14 днів.
Сифіліс на пізній стадії. Після стадії вторинного сифілісу кількість кардіоліпінових антитіл знижується. Наприклад, чутливість методу VDLR при третинному сифіліс становить 70% (тобто у 30% хворих результат буде негативним).
Хибнонегативний результат (в окремих випадках). Існує "ефект прозони": якщо антитіл дуже багато (надто високий титр), то результат може бути негативним.
Позитивний результат
Позитивний результат має бути підтверджено за допомогою специфічних трепонемних тестів.
Що означають результати тесту, який здають повторно (після курсу лікування)?
Референтні значення:
Не виявлено.
Хто призначає дослідження?
Лікар загальної практики, терапевт, інфекціоніст, венеролог.