Комплекс № 109 "Здорова жінка 50+ " ((ЗАК+ШОЕ, глюкоза (сироватка), глікований гемоглобін, індекс НОМА, білок загальний (сироватка), АЛТ, АСТ, білірубін фракційно, сечовина, креатинін, холестерин, ТТГ, Т3 вільний, Т4 вільний, ПТГ, кальцій загальний (сироватка), фосфор (сировака), Вітамін D (25-гідроксивітамін D, 25-(OH) D)) \ N **
До складу комплексу досліджень входять: ЗАК+ШОЕ+лейкоцитарна формула, глюкоза (сироватка), глікований гемоглобін, індекс НОМА, загальний білок (сироватка), АЛТ, АСТ, білірубін фракційно, сечовина, креатинін, холестерин, ТТГ, Т3 вільний, Т4 вільний, ПТГ, кальцій загальний (сироватка), фосфор (сироватка), 25-гідроксивітамін D, 25-(OH)D).
Це необхідні аналізи для жінок після 50, які допомагають оцінити загальний стан здоров'я в цьому віці. Вони дозволять:
- виявити захворювання крові (наприклад, анемію);
- оцінити функцію щитоподібної залози та вуглеводний обмін;
- визначити ризик розвитку атеросклерозу, який може призвести до різних серцево-судинних захворювань.
Також цей комплекс обстежень допоможе виявити ознаки порушень у роботі печінки, нирок, гормонів і дефіцит вітаміну D.
Ці аналізи призначені для жінок, які прагнуть піклуватися про себе. Це важливо у віці після 50 років, оскільки в цей час відбуваються гормональні зміни, що впливають на звичний спосіб життя, підвищують ризики виникнення захворювань або загострення тих, що вже є (цукрового діабету, остеопорозу, інфекцій).
Зручно, що для отримання результату комплексного дослідження в мережі лабораторних офісів CSD LAB достатньо здати біоматеріал 1 раз.
Що входить у лабораторний чек ап для жінок після 50?
Чекап для жінок 50 років і старше містить такі показники:
- Загальний аналіз крові (ЗАК) — визначає кількість і якість клітин крові: еритроцитів, гемоглобіну, лейкоцитів, тромбоцитів, швидкості осідання еритроцитів (ШОЕ), показників еритроцитів і тромбоцитів. Загальний аналіз крові показує ознаки вірусної або бактеріальної інфекції, допомагає виявити різні захворювання крові, такі як анемія, і корисний під час контролю лікування деяких захворювань.
- Глюкоза (сироватка) є індикатором вуглеводного обміну в організмі. Глюкоза — основне джерело енергії, споживаної організмом. Її високий або низький рівень може свідчити про порушення обміну речовин, цукровий діабет, гормональні зміни тощо. Референсні значення: 3,3-5,5 ммоль/л.
- Глікований гемоглобін — це гемоглобін, у якому молекула глюкози конденсується з бета-кінцевим валіном бета-ланцюга молекули гемоглобіну. Цей показник показує середній рівень глюкози за три місяці (120 днів — період життя еритроцитів). Необхідно досліджувати за підозри на переддіабет або цукровий діабет, за наявності ожиріння, артеріальної гіпертензії, контролювати ефективність гіпоглікемічної терапії. Референсні значення: HBA1c 5,7%-6,4% — предіабет, HBA1c 6,5% і вище — діабет.
- Індекс НОМА — використовується для діагностики інсулінорезистентності, ожиріння та оцінки ризику подальшого розвитку цукрового діабету 2 типу. Розраховується за формулою: глюкоза натще (ммоль/л) х інсулін натще (мЕд/л)/22,5). Підвищення індексу НОМА свідчить про інсулінорезистентність. Що вищий індекс НОМА, то вищий ризик розвитку цукрового діабету 2 типу. Довідкові значення: 0 — 2,5.
- Загальний білок (сироватка) — показує загальну кількість білків у сироватці крові. Білки беруть участь у багатьох життєвих процесах: транспортують речовини, захищають від інфекцій, згортають кров тощо. Синтез білка відбувається в печінці. Зміна рівня білка може свідчити про захворювання печінки, нирок, шлунково-кишкового тракту, онкологічні процеси тощо. Референсні значення: 65-85 г/л.
- Аланінамінотрансфераза (АЛТ) — внутрішньоклітинний фермент із класу трансаміназ, що зустрічається переважно в печінці. Руйнування клітин печінки призводить до викиду АЛТ у загальний кровотік. Підвищення рівня АЛТ може свідчити про гепатити різної етіології, цироз печінки, ішемію печінки тощо. Референсні значення: для жінок: 1,0 — 35,0 Од/л.
- Аспартатамінотрансфераза (АСТ) — внутрішньоклітинний фермент із класу трансаміназ, що беруть участь у метаболізмі амінокислот. Він міститься в клітинах печінки, серця, нирок, скелетної мускулатури. Підвищення рівня цього ферменту відбувається при захворюваннях печінки (гепатоз, гепатит, цироз), інфаркті міокарда, зловживанні алкоголем, рабдоміолізі. Референсні значення: для жінок: 1,0 — 35,0 Од/л.
- Білірубін дробовий. Білірубін — один з основних компонентів жовчі, проміжний продукт метаболізму гемоглобіну. Ці показники необхідні для діагностики захворювань печінки та жовчовивідних шляхів, жовтяниці, підозр на гемолітичну анемію. Прямий білірубін — це сполука вільного білірубіну з глюкуроновою кислотою, що утворюється в печінці, нетоксична водорозчинна форма білірубіну. Підвищення рівня спостерігається в разі жовтяниці, гепатиту, обструкції жовчовивідних шляхів пухлиною або каменем. Непрямий білірубін — це некон'югований білірубін, токсична жиророзчинна форма білірубіну, яка утворюється після розпаду гемовмісних білків. Підвищення рівня спостерігається за функціональної гіпербілірубінемії (синдром Жильбера), жовтяниці, захворювань печінки, гемолітичної анемії. Референсні значення прямого білірубіну: 0,1 — 3,4 мкмоль/л. Референсні значення непрямого білірубіну: 3,4 — 17,6 мкмоль/л.
- Сечовина — є одним із маркерів порушень азотистого обміну. Це кінцевий продукт білкового обміну в організмі, який утворюється в печінці. З його допомогою оцінюють видільну функцію нирок і стан білкового обміну організму. Референсні значення: 2,8 — 7,2 ммоль/л.
- Креатинін — є кінцевим продуктом розщеплення креатину, який синтезується в печінці та відіграє важливу роль в енергетичному обміні м'язових та інших тканин. Виводиться нирками. Його рівень підвищується при захворюваннях нирок. Для оцінки функції нирок доцільно розрахувати швидкість клубочкової фільтрації (ШКФ) за ХБП-ЕПІ. Референсні значення: 49,0 — 90,0 мкмоль/л (жінки).
- Холестерин — це жироподібна речовина, яка необхідна для побудови клітинних мембран, синтезу гормонів, жовчних кислот тощо. Холестерин в основному синтезується в печінці, а також надходить з їжею. Порушення холестеринового обміну можуть призвести до атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, інсульту тощо. Референсні значення: до 5,2 ммоль/л — норма, 5,2-6,2 ммоль/л — граничні значення, понад 6,2 ммоль/л — високі значення.
- Тиреотропний гормон (ТТГ) — гормон передньої частки гіпофіза, регулятор функції щитоподібної залози. Щитоподібна залоза виробляє тироксин (Т4) і трийодтиронін (Т3), які впливають на обмін речовин, температуру та інші функції організму. Захворювання щитоподібної залози можуть призвести до захворювань щитоподібної залози: гіпотиреозу або гіпертиреозу. Референсні значення: норми ТТГ для дорослих становлять 0,4-4,0 мкЕд/мл. Для вагітних дорослих норми інші (за даними Американської асоціації щитоподібної залози): 0,1 — 2,5 мкЕд/мл у першому триместрі вагітності, 0,2 — 3,0 мкЕд/мл у другому триместрі вагітності, 0,3 — 3,0 мкЕд/мл у третьому триместрі вагітності.
- Вільний Т3 (вільний трийодтиронін) — це гормон щитоподібної залози, що є активною формою, в яку переходить тироксин (Т4), впливає на обмін речовин в організмі та є корисним під час діагностики захворювань щитоподібної залози: гіпотиреозу або гіпертиреозу. Референсні значення: 1,8 — 4,2 пг/мл.
- Вільний Т4 (вільний тироксин) — гормон щитоподібної залози, попередник Т3 (трийодтироніну), впливає на обмін речовин в організмі та корисний під час діагностики захворювань щитоподібної залози: гіпотиреозу або гіпертиреозу. Референсні значення: 0,89 — 1,76 нг/дл норма, 0,86 — 1,87 нг/дл — для вагітних у першому триместрі, 0,64 — 1,92 нг/дл — для вагітних у другому і третьому триместрі.
- Паратиреоїдний гормон — це гормон, що виробляється паращитовидними залозами. Підвищення спостерігається при первинному і вторинному гіперпаратиреозі. Основним регулятором секреції цього гормону є рівень Са в крові. Цей показник слід обстежувати за наявності підвищеного або зниженого рівня Ca в крові, наявності аденоми паращитоподібної залози, пацієнтам, які перебувають на гемодіалізі, за сечокам'яної хвороби, остеопорозу. Підвищення рівня паратиреоїдного гормону свідчить про гіперпаратиреоз, зниження — про гіпопаратиреоз. Референсні значення: 11,0 — 67,0 пг/мл.
- Загальний кальцій (сироватка) є основним мінеральним компонентом кісток. 99% кальцію в організмі міститься в структурі кісток і зубів, решта — в біологічних рідинах і м'яких тканинах. Кальцій сироватки представлений трьома фракціями: вільним (іонізованим) кальцієм — близько 50%, кальцій, пов'язаний з білками (в основному альбуміном) — близько 40% і кальцій, що входить до складу комплексів з аніонами (фосфати, бікарбонати, цитрати, лактат) — 10%. Визначення загального Са в сироватці крові — це дослідження сумарного вмісту всіх фракцій кальцію. Референсні значення: 2,15 — 2,5 ммоль/л.
- Фосфор (сироватка) є важливим внутрішньоклітинним елементом, у клітинах входить до складу нуклеотидів, нуклеїнових кислот, фосфопротеїнів, фосфоліпідів, коферментів, ферментів, АТФ. Метаболізм сполук фосфору відбувається в печінці. Метаболізм сполук фосфору регулюється гормонами та вітаміном D. Референсні значення: 0,87-1,45 ммоль/л.
- 25 — (OH)D — 25 гідроксикальциферол. Основна роль вітаміну D в організмі пов'язана з регуляцією кальцієвого обміну. Рівень вітаміну D може варіюватися залежно від віку (у літніх людей рівень вітаміну D більш схильний до зниження), пори року (вищий наприкінці літа, нижчий взимку), особливостей харчування, а також етнічної та географічної приналежності населення. Референсні значення: 0-10 нг/мл — дефіцит, 10-29 нг/мл — недостатність, 30-100 нг/мл — оптимальний рівень, 100-150 нг/мл — передозування, >150 нг/мл — інтоксикація.
Важливо! Результати аналізу оцінюються лікарем у сукупності з клінічною картиною.
Підготовка до здачі аналізів
Ці обов'язкові аналізи для жінок після 50 років вимагають здачі венозної крові (сироватки). Необхідно дотримуватися правил підготовки до неї:
- дотримуватися 8-12 годин голодування;
- уникати фізичних та емоційних навантажень, інвазивних діагностичних тестів, вживання алкоголю, паління та інших чинників.
Прийом медикаментів або виключення їх до забору крові узгоджується з лікарем!