Глюкоза (сироватка)
Глюкоза – це простий цукор, який є організмом основним джерелом енергії. Вуглеводи, що вживаються людиною, розщеплюються на глюкозу та інші прості цукру, які засвоюються тонким кишечником і надходять у кров.
Більшості клітин організму глюкоза потрібна для вироблення енергії. Мозку ж і нервовим клітинам вона потрібна не тільки як джерело енергії, але і як регулятор їхньої діяльності, оскільки вони можуть функціонувати, лише якщо вміст глюкози в крові досягає певного рівня.
У нормі вміст глюкози в плазмі крові злегка зростає після їди, при цьому секретується інсулін знижує її концентрацію. Рівень інсуліну залежить від обсягу та складу прийнятої їжі. Якщо концентрація глюкози в крові падає надто низько, що може траплятися після кількох годин голодування або після інтенсивної фізичної роботи, то виділяється глюкагон (ще один гормон підшлункової залози), який змушує клітини печінки трансформувати глікоген назад у глюкозу, тим самим підвищуючи в крові її вміст .
Підтримка норми глюкози в крові має вкрай важливе значення. Коли механізм зворотного зв'язку "глюкоза-інсулін" працює справно, вміст глюкози у крові залишається досить стабільним. Якщо цей баланс порушується і рівень цукру в крові зростає, то організм прагне відновити його, по-перше, виробленням більшої кількості інсуліну, а по-друге, виведенням глюкози з сечею.
Для чого призначають дослідження?
Для скринінгу, діагностики и моніторингу ефективності лікування порушень вуглеводного обміну.
Метод дослідження
Ферментативний УФ тест (гексокіназний метод).
Біоматеріал дослідження
Кров (Плазма)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Нема даних.
Синоніми
Глюкоза (сироватка).
Анализ сахара в крови, глюкоза в крови, анализ глюкозы в крови натощак.
Blood sugar, fasting blood sugar, FBS, fasting blood glucose, FBG, fasting plasma glucose, blood glucose, urine glucose.
Що означають результати? Референтні значення
Інші причини підвищеного рівня глюкози:
акромегалія,
сильний стрес (реакція на травму, серцевий напад, інсульт),
хронічна ниркова недостатність,
синдром гіперкортицизму (Іценко – Кушинга),
прийом таких ліків, як кортикостероїди, антидепресанти трициклічного ряду, діуретики, епінефрини, естрогени, літій, дифенін (дилантин), саліцилати,
надмірне споживання високовуглеводної їжі,
гіпертиреоз,
рак підшлункової залози,
панкреатит.
Причини зниженого рівня глюкози у крові:
недостатність надниркових залоз,
зловживання алкоголем,
прийняття таких препаратів, як ацетамінофен та анаболічні стероїди,
хвороби печінки,
гіпопітуїтаризм,
гіпотиреоз,
передозування інсуліну,
інсуліноми,
голодування.
Референтні значення:
новонароджені- 2,78-4,5 ммоль/л;
діти- 3,3-5,1 ммоль/л;
дорослі- 4,1-5,9 ммоль/л
Хто призначає дослідження?
Терапевт, ендокринолог, педіатр, лікар загальної практики, гастроентеролог.