Тиреотропний гормон (ТТГ)
Тиреотропний гормон (ТТГ) виробляється гіпофізом, невеликою залозою, розташованої на нижній поверхні головного мозку позаду синусної западини. Він регулює вироблення гормонів щитовидної залози (тироксину та трийодтироніну) за "системою зворотного зв'язку", яка дозволяє підтримувати стабільну концентрацію цих гормонів у крові. При зниженні концентрації тиреоїдних гормонів підвищується секреція тиреотропного гормону та стимулюється їх вироблення щитовидною залозою, і навпаки – при підвищенні концентрації тироксину та трийодтироніну секреція тиреотропного гормону падає. Гормони щитовидної залози є основними регуляторами витрати енергії в організмі, і підтримання їх концентрації на необхідному рівні дуже важливо для нормальної діяльності практично всіх органів та систем.
Дисфункція гіпофізу може спричинити підвищення або зниження рівня тиреотропного гормону. При підвищенні концентрації тиреоїдні гормони виділяються в кров в аномальних кількостях, викликаючи гіпертиреоз. При зниженні концентрації тиреотропного гормону вироблення тиреоїдних гормонів також знижується та розвиваються симптоми гіпотиреозу.
Причинами порушення вироблення тиреотропного гормону може бути захворювання гіпоталамуса, який починає продукувати підвищені чи зниженні кількості тиреоліберину – регулятора секреції ТТГ гіпофізом. Захворювання щитовидної залози, що супроводжуються порушенням секреції тиреоїдних гормонів, можуть опосередковано (за механізмом зворотного зв'язку) впливати на секрецію тиреотропного гормону, викликаючи зниження або підвищення концентрації в крові. Таким чином, дослідження ТТГ – це один із найважливіших аналізів на гормони.
Для чого призначають дослідження?
Для визначення стану щитовидної залози, непрямої оцінки вироблення гормонів щитовидної залози.
Для контролю за терапією захворювань щитовидної залози.
Для діагностики порушення функції щитовидної залози у новонароджених.
Для діагностики жіночої безплідності та контролю за її лікуванням.
Метод дослідження
Хемілюмінесцентний імуноаналіз (CLIA).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Важливо: якщо напередодні проводилася процедура ангіографії, час забору крові на дослідження погодити з лікарем (при застосуванні контрасту "Флуоресцеїн" кров для дослідження ТТГ забирають через 72 години після введення контрасту (результат інтерференції з контрастом - псевдо-занижені результати (менше 0,01 мл МО/л).
Що може впливати на результат?
Наступні лікарські препарати можуть призводити до завищення концентрації тиреотропного гормону: фенітоїн, атенодім, ендоз , дифенін, рифампіцин.
На рівень тиреотропного гормону може впливати фізичне та емоційне навантаження, гострі інфекційні захворювання.
Синоніми
Тиреотропний гормон (ТТГ)
Тиреостимулирующий гормон, тиреотропин, ТТУ.
Thyroid-stimulating Hormone (THS), Thyrotropin.
Що означають результати? Референтні значення
Причини підвищення концентрації тиреотропного гормону:
гіпотиреоз (первинний та вторинний),
пухлина гіпофіза (тиреотропінома, базофільна аденома),
тиреоїдит Хашимото,
синдром нерегульованої секреції ТТГ,
тиротропін-секретуючі пухлини легені,
недостатність надниркових залоз,
прееклампсія,
отруєння свинцем,
психічні захворювання.
Причини зниження концентрації тиреотропного гормону:
дифузний токсичний зоб,
ТТГ-незалежний тиреотоксикоз,
тиреотоксична аденома (хвороба Пламмера),
гіпертиреоз вагітних,
аутоімунний тиреоїдит з проявами тиреотоксикозу,
психічні захворювання,
кахексія.
Підвищення і зниження рівня тиреотропного гормону вказує на порушення в регуляції функції щитовидної залози, проте з'ясувати точну причину їх за одним лише рівнем ТТГ часто неможливо. Зазвичай для цього додатково визначають рівень тироксину (Т4) та трийодтироніну (Т3).
Референтні значення:
Діти 1 - 23 місяці: 0.83 - 7.70 мкМО/мл;
Діти 2-12 років: 0.58-4.1 мкМО/мл;
Діти 13-20: 0.39 - 4.0 мкМО/мл;
Жінки: 0.4 - 4.0 мкМО/мл;
Вагітні: 0.2 - 3.5 мкМО/мл;
Чоловіки: 0.4 - 4.0 мкМО/мл.
Хто призначає дослідження?
Ендокринолог, терапевт, педіатр, гінеколог, невролог, хірург.