Аскорбінова кислота - водорозчинний вітамін, необхідний для багатьох біологічних процесів в організмі. Він не синтезується в організмі людини і накопичується в тканинах в мінімальних кількостях, тому його запаси повинні постійно поповнюватися з їжею.
Джерела вітаміну С
Основними джерелами аскорбінової кислоти є рослинні продукти: шипшина, чорна смородина, цитрусові, зелені овочі (особливо броколі), томати, картопля, перець.
Роль вітаміну С
Вітамін С має потужну антиоксидантну функцією і знешкоджує вільні радикали в клітинах, захищає від оксидативного стресу. Він є коферментом багатьох метаболічних процесів. Він бере участь в утворенні колагену, біосинтезі карнітину, всмоктування заліза, перетворенні допаміну в норадреналін. Крім того, аскорбінова кислота необхідна для загоєння ран і зростання тканин, для реалізації функції надниркових залоз, секреції гормонів та інтерферонів, метаболізму фолієвої кислоти, тирозину, фенілаланіну. Він підвищує всмоктуваність заліза, зменшує концентрацію холестерину в крові і сприяє зниженню високого артеріального тиску. Аскорбінова кислота допомагає зміцненню захисних властивостей організму, посилює імунну відповідь при інфекційних захворюваннях.
Куріння, гемодіаліз і стрес збільшують потребу організму у вітаміні С.
При вживанні в одній дозі більше 2 г вітаміну С може виникнути біль у животі, діарея, нудота, 3 г - підвищення печінкових ферментів. Надмірна кількість вітаміну С виділяється з сечею та калом. При цьому в сечі підвищується рівень оксалатів, які при патології нирок сприяють утворенню каменів сечовивідних шляхів.
При дефіциті аскорбінової кислоти порушується формування сполучної тканини, виникають внутрішньошкірні, внутрішньосуглобові і внутрішньопорожнинні крововиливи, з'являється запалення і кровоточивість ясен, біль в суглобах, випадання волосся, сухість шкіри, різка слабкість і стомлюваність, емоційна нестабільність. При недостатньому надходженні в організм вітаміну С у дітей порушується ріст кісток.
В економічно розвинених країнах випадки цинги (дефіциту вітаміну С) рідкісні, нею страждають жебраки або зловживають алкоголем люди. Зареєстровані випадки дефіциту вітаміну С при строгому дотриманні макробиотической дієти.
При синдромі мальабсорбції (порушення всмоктування поживних речовин з травного тракту) виникають метаболічні розлади, які проявляються ознаками полівітамінний недостатності.
Для чого використовується дослідження:
Для діагностики дефіциту вітаміну С (цинги).
Для диференціальної діагностики станів, що супроводжуються підвищеною кровоточивістю, порушенням загоєння ран.
Показання для призначення:
При обстеженні пацієнта з підозрою на брак вітаміну С (із запаленням ясен, підвищену кровоточивість, уповільнення загоєння ран).
При обстеженні хворого з порушеннями всмоктування в кишечнику.
Причини підвищення рівня вітаміну C: гіпервітаміноз, обумовлений підвищеним споживанням аскорбінової кислоти (тимчасовий, так як надлишок вітаміну С швидко видаляється з крові).
Причини зниження рівня вітаміну C:
- цинга (дефіцит вітаміну С);
- мальабсорбція (порушення всмоктування поживних речовин в кишечнику);
- алкоголізм або наркоманія;
- вагітність;
- гіпертиреоз;
- ниркова недостатність;
- ревматичні захворювання;
- онкологічні захворювання.
Інтерферуючі фактори:
- Стать (у жінок вміст аскорбінової кислоти в тканинах і біологічних рідинах вище, ніж у чоловіків).
- Куріння (нікотин зменшує період напіврозпаду аскорбінової кислоти).
- Наявність супутньої патології.
- Вживання деяких лікарських препаратів (ацетилсаліцилової кислоти, барбітуратів, пероральних контрацептивів, естрогенів).
- Попадання в організм токсичних речовин (нітрозамінів, пестицидів) і важких металів.
Хто призначає дослідження:
Терапевт, лікар загальної практики, педіатр.
Досліджуваний біоматеріал:
Кров (Сироватка).
Ємкість для забору:
Вакутайнер з гелем та активатором згортання.
Підготовка до аналізу:
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Метод дослідження:
Високоефективна рідинна хроматографія
Референтні значення:
5.0 - 15.0 мг/л