Загальний аналіз крові та лейкоцитарна формула – одні з основних лабораторних досліджень для кількісної та якісної оцінки всіх класів формених елементів крові. Включає цитологічне дослідження мазка крові для підрахунку відсоткового вмісту різновидів лейкоцитів.
За наявності відхилень за наслідками дослідження на гематологічному аналізаторі лікар лабораторної діагностики проводить морфологічне вивчення мазка крові. У це дослідження мікроскопія мазка включена спочатку.
Для візуального підрахунку формених елементів одну-дві краплі крові капають на предметне скло, іншим склом одним рухом розмазують тонким шаром і фіксують спеціальними речовинами. Потім мазки фарбуються барвниками для зручності розрізнення та візуалізації клітин та вивчаються лікарем під мікроскопом.
Традиційно підрахунок проводять на сто клітин та отримані цифри записують у відсотках. Знаючи загальну кількість лейкоцитів, відсотки можна перерахувати на абсолютні значення, які набагато об'єктивно відображають стан лейкоцитарної популяції.
Для чого призначають дослідження?
Дослідження призначається пацієнтам з підозрою на гематологічну патологію.
Метод дослідження
Мікроскопія.
Біоматеріал дослідження
Препарати периферичної крові (скельця).
Як правильно підготуватися до дослідження?
Не потребує спеціальної підготовки.
Що може впливати на результат?
У різний час доби, в різний час після їжі, а також внаслідок надмірного зневоднення, можливе коливання значень показників загального аналізу крові та лейкоцитарної формули, тому планові діагностичні дослідження доцільно проводити в стандартних умовах.
Показники клінічного аналізу крові мають вікові та гендерні особливості та підлягають інтерпретації у порівнянні з референтними значеннями у прив'язці до статі та віку.
Синоніми
Цитологічне дослідження мазка крові.
Цитологический мазок, мазок на цитологию.
Cytopathology: fine needle aspiration biopsy (FNAB), scrapings, Smeartests.
Общий анализ крови, ОАК. Full blood count, FBC, Complete blood count (CBC) with differential white blood cell count (CBC with diff), Hemogram; Соотношение различных форм лейкоцитов в крови; Лейкограмма; Лейкоформула; Формула крови; Подсчет лейкоцитарной формулы. Differential White Blood Cell Count; Leukocyte differential count; Peripheral differential; WBC differential.
Що означають результати? Референтні значення
Клінічний аналіз крові включає порівняно велику кількість параметрів, які повинні інтерпретуватися в комплексі. Найчастіше за результатами гемограми визначають спектр досліджень, необхідні уточнення причин виявлених у ній змін.
Зміни еритроцитарних властивостей. Зниження рівня гемоглобіну та еритроцитів є лабораторними проявами анемії, а зміни еритроцитарних індексів характеризують її патогенетичний варіант та допомагають уточнити причини.Підвищення рівня еритроцитів та гемоглобіну може свідчити про мієлопроліферативне захворювання (справжня поліцитемія), але також зустрічається як компенсаторна реакція у активних курців, людей із захворюваннями органів дихання та при пороках серця.
Зміни тромбоцитів. Підвищення кількості тромбоцитів може бути проявом есенціальної тромбоцитемії (гематологічне захворювання, що характеризується надмірною продукцією тромбоцитів у кістковому мозку), але також трапляється як компенсаторна реакція після масивних кровотеч. Зниження кількості тромбоцитів спостерігається при збільшенні селезінки, імунної тромбоцитопенії, а також апластичної анемії, де воно поєднуватиметься зі зниженням еритроцитів та лейкоцитів.
Зміни лейкоцитів. Лейкоцитоз вважається проявом інфекційно-запальних захворювань, при цьому характерною є поява в мазку крові великої кількості молодих форм нейтрофілів – паличкоядерних і навіть метамієлоцитів (це називається зрушенням лейкоцитарної формули вліво). Але надто високе підвищення рівня лейкоцитів може бути наслідком онкогематологічного захворювання – гострого чи хронічного лейкозу. При цьому в мазку крові знаходять морфологічно змінені клітини, а також незрілі форми лейкоцитів (бласти), які не повинні виходити в периферичну кров. Лейкопенія може супроводжувати тяжкі інфекційні захворювання і характеризувати в цьому випадку виснаження лейкоцитарного паростка, бути наслідком пригнічення кістковомозкового кровотворення, наприклад, на тлі метастазів пухлини в кістковий мозок.
Швидкість осідання еритроцитів.Є неспецифічним параметром, що засвідчує зміни білкового складу плазми. Найчастіше до цього призводять інфекційно-запальні, аутоімунні та онкологічні захворювання.
Референтні значення:
Дорослі
базофіли – 0-1%
еозінофіли – 0,5-5%
паличкоядерні нейтрофіли – 1-6%
сегментоядерні нейтрофіли – 47-72%
моноцити – 3-11%
лімфоцити – 19-37%
Діти
новонароджені – нейтрофільоз більше 70%
до 5 днів – нейтрофіли дорівнюють лімфоцитам
до 5 років – лімфоцитоз
5-7 років – нейтрофіли дорівнюють лімфоцитам
7-14 років – збільшуються нейтрофільні гранулоцити
Хто призначає дослідження?
Гематолог, терапевт, лікар загальної практики, педіатр та лікарі інших спеціальностей.