Аналізи і ціни
Цитрульований віментин (MCV), антитіла IgG \ N
Код аналізу:
B114
Термін виконання:
7 робочих днів
Ціна
640 грн
Опис
Антитіла до цитрульованого віментину (анти-MCV) – це аутоантитіла, спрямовані проти свого білка організму віментину. Вони найчастіше виявляються в крові пацієнтів з ревматоїдним артритом (РА) і розглядаються як клініко-лабораторний маркер цього захворювання.
Віментин - це один з білків цитоскелета, характерний для клітин мезенхімального походження, у тому числі макрофагів і фібробластів, у великій кількості, що виявляються в синовіальній оболонці суглобів. Він відноситься до проміжних ниткоподібних структур і в нормі виконує структурну роль. Під впливом медіаторів запалення віментин піддається цитрулінуванню - процесу, при якому амінокислота аргінін у складі віментину перетворюється на цитрулін. Цитрульований віментин виступає як антиген для аутоантитіл при ревматоїдному артриті. Найбільшу імуногенність має один із біохімічних варіантів цитрульованого віментину – модифікований цитрульований віментин, у молекулі якого амінокислотні залишки гліцину замінені на аргінін. Виявлення антитіл до модифікованого цитрульованого віментину (анти-MCV) є характерною ознакою ревматоїдного артриту.
Серологічні дослідження грають величезну роль диференціальної діагностиці суглобового синдрому і діагностиці РА. Незважаючи на деякі особливості захворювань, що протікають з ураженням суглобів, їх диференціальна діагностика не може бути зроблена на підставі тільки клінічної картини. З іншого боку, різні захворювання характеризуються різним прогнозом та тактикою лікування. Тому при виборі лабораторного дослідження, що дозволяє провести диференціальну діагностику суглобового синдрому та діагностику РА, велике значення має специфічність тесту. Завдяки цій перевазі даний аналіз був включений до нових (2010) діагностичних критеріїв РА, поряд з ревматоїдним фактором та деякими іншими лабораторними показниками.
Відомо, що імунологічні порушення, притаманні РА, з'являються задовго до клінічних симптомів цього захворювання. Так, анти-MCV може бути виявлено за 10-15 років до розвитку хвороби. Тому виявлення анти-MCV у крові пацієнта навіть без будь-яких ознак ураження суглобів має бути прийняте до уваги ревматолога, особливо при обтяженому РА спадковому анамнезі. Слід, однак, відзначити, що позитивний результат дослідження анти-MCV не є достатнім діагностичним критерієм для постановки діагнозу "РА".
Аналіз на анти-MCV необхідний також для упорядкування прогнозу РА. Наявність цих антитіл пов'язана з розвитком деструктивних змін суглобів та швидшим прогресуванням РА. Концентрація анти-MCV більш точно відбиває активність захворювання, ніж концентрація анти-CCP. При імуносупресивній терапії титр анти-MCV поступово знижується, і результат аналізу може стати негативним. Тому тест на анти-MCV може бути використаний для контролю за лікуванням. З цієї причини кров на дослідження рекомендується здавати на початок лікування РА.
Незважаючи на те, що анти-MCV найбільш характерні для РА, вони можуть бути виявлені при системному червоному вовчаку, синдромі Шегрена і псоріатичному артриті, а також деяких інших аутоімунних захворюваннях. Результати дослідження необхідно інтерпретувати з урахуванням додаткових клінічних, лабораторних та інструментальних даних.
Для чого призначають дослідження?
Для ранньої діагностики ревматоїдного артриту, складання його прогнозу і контролю за його лікуванням.
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ІФА).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Максимальна чутливість тесту спостерігається відносно активного РА з яскраво вираженим суглобовим синдромом.
При імуносупресивної терапії результат аналізу може бути негативним.
Синоніми
Цитрульований віментин (MCV), антитіла IgG.
Антитела к мутированному цитруллинированному виментину, антиМЦВ; антитела к модифицированному цитруллинированному виментину.
Anti-mutated citrullinated vimentin antibodies, anti-MCV, Anti-modified citrullinated vimentin antibodies, Anti-Sa antibodies.
Що означають результати? Референтні значення
Причини позитивного результату:
ревматоїдний артрит;
системна червона вовчанка;
синдром Шегрена;
псоріатичний артрит;
аутоімунний гепатит 1-го типу;
ювенільний ідіопатичний артрит.
Причини негативного результату:
відсутність ревматоїдного артриту;
контроль захворювання на тлі лікування.
Референтні значення:
Негативний <20,0 Од/мл.
Позитивний> = 20 Од/мл.
Хто призначає дослідження?
Ревматолог, хірург, лікар загальної практики.
Де здати аналізи?