Циклічний цитруліновий пептид (A-CCP), антитіла IgG
Антитіла до циклічного цитруліну місного пептиду, IgG, - в даний час один з найінформативніших маркерів раннього ревматоїдного артриту. АЦЦП відносяться переважно до класу IgG і виявляються в крові на ранніх стадіях захворювання на ревматоїдний артрит (за 1-2 роки до появи перших симптомів).
Ревматоїдний артрит – найбільш поширене хронічне аутоімунне захворювання, що характеризується ураженням периферичних суглобів з розвитком у них ерозивно-деструктивних змін та широким спектром позасуглобових проявів. Характерною ознакою ревматоїдного артриту є симетричне ураження суглобів кистей, стоп, промене зап'ясткових, ліктьових, плечових, колінних та гомілковостопних суглобів. Відзначається болючість, припухлість, почервоніння шкірних покривів над ураженими суглобами, обмеження рухів та, як наслідок, порушення функції суглобів. Одним із важливих симптомів ревматоїдного артриту є ранкова скутість у суглобах тривалістю більше однієї години. Прогресуюче запалення суглобів призводить до значного обмеження рухливості з розвитком суглобових відхилень.
Спочатку при ураженні суглобів у вигляді артриту виникає необхідність у диференціальній діагностиці. При цьому необхідно звертати увагу на типові ознаки ревматоїдного артриту, розвиток ерозивного процесу в суглобах кистей, ревматоїдний фактор і особливо антитіла до ЦЦП. Ревматоїдний фактор недостатньо специфічний і може виявлятися при інших аутоімунних захворюваннях і хронічних інфекціях, в той час як антитіла до циклічного цитрулінвмісного пептиду мають більш високу специфічність і діагностичну значущість для виявлення ревматоїдного артриту. Тест також дозволяє диференціювати ерозивну та неерозивну форми захворювання. У пацієнтів із підвищеним рівнем антитіл до ЦЦП відзначається великий ступінь ушкодження хряща суглоба, порівняно з пацієнтами, у крові яких дані антитіла відсутні. Це може бути використане для прогнозування швидкості руйнування суглобів на етапі раннього ревматоїдного артриту, що дозволяє розглядати виявлення А-ЦЦП як один із факторів несприятливого прогнозу даного захворювання. Спільне визначення ревматоїдного фактора та А-ЦЦП дозволяє діагностувати ревматоїдний артрит на ранній стадії, своєчасно призначити терапію та запобігти важким деструктивним змінам у суглобах.
Для чого призначають дослідження?
Для діагностики ревматоїдного артриту на дуже ранній стадії (тривалість хвороби <6 міс.) І на ранній стадії (тривалість хвороби 6 міс. - 1 рік).
Для діагностики серонегативних форм ревматоїдного артриту (коли тест на ревматоїдний фактор негативний).
Для диференціальної діагностики ревматоїдного артриту та інших аутоімунних захворювань з суглобовим синдромом.
Щоб оцінити ризик розвитку деструкції суглобів у пацієнтів з раннім ревматоїдним артритом.
Метод дослідження
Електрохемілюмінесцентний імуноаналіз (ECLIA).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
У пацієнтів з гіпергамма-глобулінеміей результат тесту може бути псевдонегативним.
Синоніми
Циклічний цитруліновий пептид (A-CCP), антитіла IgG.
АЦЦП, анти-ЦЦП-АТ, анти-ЦЦП, анти-ССР.
Anti-CCP, cyclic citrullinated peptide antibody, Anti-citrullinated protein antibody, IgG; Soft-CCP, AntiCCP Antibody, Anticitrullinated Protein/Peptide Antibody (ACPA).
Що означають результати? Референтні значення
Причини підвищеного рівня АЦЦП
Ревматоїдний артрит.
Ювенільний ідіопатичний артрит.
Деякі захворювання сполучної тканини (системний червоний вовчак, системна склеродермія, синдром Шегрена).
Системні васкуліти (гранулематоз Вегенера).
Аутоімунний тиреоідит.
Референтні значення:
<=17,0 Од\мл.
Хто призначає дослідження?
Ревматолог, терапевт, травматолог, ортопед, хірург, лікар загальної практики.