Естріол вільний (E3; Естріол некон'югований)
Естріол є одним із трьох основних естрогенів. За рівнем активності він значно поступається естрадіолу та естрону, та його роль в організмі невагітної жінки невелика. Проте з настанням вагітності він стає головним естрогеном та забезпечує нормальне її протікання. Естріол стимулює синтез судинорозширювальних простагландинів у клітинах ендометрію та посилює матково-плацентарний кровотік. Крім того, він підвищує рецепторно-опосередковане захоплення холестерину ліпопротеїнів низької щільності для подальшого синтезу прогестерону плацентою, а також стимулює ріст молочної залози.
Синтез естріолу відбувається в плаценті з дегідроепіандростерона-сульфата, який в свою чергу утворюється в наднирниках плоду. Рівень вільного естріолу під час вагітності постійно підвищується. Застосовується як один із показників хромосомної патології плоду в ІІ триместрі і для оцінки стану плоду в ІІ половині вагітності.
Для чого призначають дослідження?
Для проведення пренатального скринінгу 2 триместру.
Для оцінки стану плода, порушень метаболізму стероїдів, в т.ч. синдром Сміт-Лемлі-Опітца, Х-хромосомний іхтіоз та інші, первинної або вторинної недостатності наднирників плоду, різних форм вродженої гіперплазії кори наднирників.
Для діагностики стану фетоплацентарного комплексу з 15 тижня вагітності.
Для проведення диференційної діагностики між переношеною та пролонгованою вагітністю.
Метод дослідження
Хемілюмінесцентний імуноаналіз (CLIA).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Концентрація вільного естріолу наростає паралельно до терміну вагітності, тому її необхідно враховувати при інтерпретації результату тесту.
Рівень вільного естріолу змінюється протягом дня та досягає максимуму до 14.00-15.00.
Синоніми
Естріол вільний (E3; Естріол некон'югований).
Неконъюгированный эстриол, несвязанный эстриол.
Unconjugated estriol, free estriol, unbound estriol.
Що означають результати? Референтні значення
Причини підвищення рівня естріолу вільного:
багатоплідна вагітність,
гормонально-активні пухлини яєчника, яєчка або надниркових залоз,
цироз печінки.
Причини зниження рівня естріолу вільного:
Захворювання плода:
аненцефалія,
внутрішньоутробна загибель плода,
затримка внутрішньоутробного розвитку плода,
аборт,
трисомія 21 (синдром Дауна), трисомія 18 (синдром Едвардса), дефекти розвитку нервової трубки,
Х-зчеплений іхтіоз, синдром Сміта – Лемлі – Опитца, надниркова недостатність плода,
Rh-або ABO-конфлікт.
Захворювання матері:
міхурний замет, хоріокарцинома,
прееклампсія,
менопауза.
Прийом медикаментів:
пероральних глюкокортикоїдів (преднізолону, бетаметазону),
естрогенів,
пеніциліну,
мепробамату, феназопіридину.
Референтні значення:
Естріол вільний: т.в.27: 2.3-6.4 (медіана 4.1). т.в.28: 2.3-7.0 (медіана 4.2). т.в.29: 2.3-7.7 (медіана 4.5). т.в.30: 2.4-8.6 (медіана 4.9). т.в.31: 2.6-9.9 (медіана 5.5). т.в.32: 2.8-11.4 (медіана 6.2). т.в.33: 3.0->12 (медіана 7.2). т.в.34: 3.3->12 (медіана 8.4). т.в.35: 3.9->12 (медіана 10.2). т.в.36: 4.7->12 (медіана >12). т.в.37: 5.6->12 (медіана >12). т.в.38: 6.6->12 (медіана >12). т.в.39: 7.3->12 (медіана >12). т.в.40: 7.6->12 (медіана >12). нг/мл
Хто призначає дослідження?
Акушер-гінеколог, ендокринолог, уролог.