Аналізи і ціни
Серотонін \ N
Код аналізу:
B022
Термін виконання:
28 робочих днів
Ціна
4 700 грн
Опис
Серотонін - гормональне дослідження для виявлення ступеня концентрації серотину в сироватці крові. Дослідження серотоніну використовують у діагностиці карциноїдних пухлин порожнини живота.
Серотонін відноситься до біогенних амінів, метаболізм подібний до метаболізму катехоламінів. Зароджується в мозку людини і є його нейромедіатором. Серотонін в організмі людини бере участь у регуляції пам'яті, сну, поведінкових та емоційних реакціях, контролі кров'яного тиску, терморегуляції, харчових реакціях. Утворюється в серотонінергічних нейронах, епіфізі, а також ентерохромаффирових клітинах шлунково-кишкового тракту. 95% серотоніну в організмі людини локалізовано в кишечнику, це основне джерело серотоніну крові.
У крові він міститься переважно у тромбоцитах, які захоплюють серотонін із плазми. Серотонін управляє роботою серцево-судинної та ендокринної систем людини, впливає на процес лактації у матерів-годувальниць. Потрапляючи у кров людини, серотонін стає гормоном. Він покращує згортання крові та протидіє алергічним процесам, стимулює м'язи судин, кишечника та дихальних шляхів.
При правильному виробленні серотоніну людина почувається добре, він підвищується настрій, він активно спілкується коїться з іншими людьми. Тому широка назва серотоніну – «гормон щастя».
При онкологічних патологіях вміст серотоніну у сироватці збільшено у 5–10 разів. Велике число продуктів його метаболізму виявляють у сечі. Одного аналізу на серотонін недостатньо для встановлення точного діагнозу. Тож достовірного визначення онкомаркерів разом із призначають низку інших досліджень. Крім цих патологій причиною підвищення концентрації гормону може стати медулярний рак щитовидної залози, демпіг-синдром, гострий інфаркт міокарда, тривала депресія.
Зниження серотоніну характерне за наявності синдрому Дауна, хвороби Верльгофа та інших патологій. Як правило, дослідження серотоніну проводять у комплексі з визначенням екскреції метаболіту серотоніну (5-НІАА) із сечею.
Для чого призначають дослідження?
Діагностика злоякісних пухлин шлунково-кишкового тракту, особливо з метастазами злоякісного карциноїду до печінки.
Метод дослідження
HPLC
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Важливо!
Перед дослідженням рівня серотоніну необхідно виключити з раціону пацієнта банани, ананаси, сир, чай і каву, продукти, що містять ванілін. Обговорити з лікарем можливість проведення дослідження на тлі поточного прийому лікарських препаратів. За кілька днів до дослідження (бажано приблизно 5 періодів напіввиведення) припиняється прийом тетрациклінових антибіотиків, хінідину, резерпіну, транквілізаторів, адреноблокаторів, інгібіторів МАО.
Що може впливати на результат?
Знижують рівень:
Тетрациклінові антибіотики, хінідин, резерпін, транквілізатори, адреноблокатори, інгібітор МАО.
Наявність синдрому Дауна, хвороби Верльгофа.
Підвищують рівень:
Медулярний рак щитовидної залози, демпінг-синдром, гострий інфаркт міокарда, тривала депресія.
Синоніми
Серотонін
5-гидрокситриптамин 5-HT
Serotonin
Що означають результати? Референтні значення
Підвищення значень:
метастазуюча карциноїдна пухлина порожнини живота за наявності карциноїдного синдрому;
пухлини, що викликають атиповий карциноїдний синдром (вівсяноклітинний рак бронхів, медулярний рак щитовидної залози);
невелике підвищення при демпінг-синдромі, гострій кишковій непрохідності, фіброзно-кістозній дегенерації, гострому інфаркті міокарда, нетропічному спру.
Зниження значень:
синдром Дауна;
нелікована фенілкетонурія;
хвороба Паркінсона;
тяжка депресія;
хвороба Верльгофа;
лейкози;
гіповітаміноз В6;
паренхіматозні захворювання печінки
Референтні значення:
40.0 - 200.0 нг\мл
Хто призначає дослідження?
Онколог, хірург, гастроентеролог, терапевт.
Де здати аналізи?