Антистрептолізин-О (АСЛ-О)
Антистрептолізин О (АСЛ-О) – це антитіла, що виробляються організмом, спрямовані проти стрептолизину О – токсичного ферменту, який виділяється деякими групами гемолітичного стрептокока.
Бетагемолітичний стрептококи групи А (Streptococcus pyogenes) – бактерія, яка викликає стрептококову ангіну, скарлатину, стрептококовий фарингіт, інфекцію шкіри. У більшості випадків стрептококова інфекція має характерну клінічну картину, розпізнається та лікується антибіотиками, внаслідок чого мікроб знищується. Якщо інфекція протікає атипово, не піддається лікуванню або лікується неефективно, то зростає ризик постстрептококових ускладнень – ревматичної лихоманки та гломерулонефриту. Зазвичай це відбувається у дітей після ангіни чи скарлатини. Подібні ускладнення стрептококової інфекції не є частими, проте про них слід пам'ятати.
Ревматична лихоманка може проявлятися підвищенням температури, почервонінням шкіри навколо суглобів та їх припухлістю, болем у ділянці серця, задишкою, стомлюваністю, а гломерулонефрит – лихоманкою, болем у попереку, зменшенням кількості сечі, що виділяється, та її почервонінням. Ревматична лихоманка призводить до розвитку вад серця, гломерулонефрит – до ниркової недостатності та підвищення артеріального тиску.
Так як симптоми цього захворювання можуть супроводжувати й інші стани, аналіз на антистрептолізин дозволяє з'ясувати, чи викликані вони стрептококовою інфекцією. Рівень АСЛ-О підвищується через тиждень після інфікування, досягає максимуму через 3-6 тижнів та знижується через півроку-рік.
Для чого призначають дослідження?
Щоб визначити, що людина нещодавно була інфікована стрептококом групи А. Найчастіше ця інфекція має характерну клінічну картину, тож її легко розпізнати. Стрептокок пролікується антибіотиками, і в результаті мікроб знищується. Коли інфекція протікає атипово, не лікується (або лікується неефективно), зростає ризик постстрептококових ускладнень – ревматичної лихоманки та гломерулонефриту. Таким чином, аналіз на АСЛ-О необхідний, щоб підтвердити зв'язок симптомів цих захворювань зі стрептококовою інфекцією.
Для оцінки ефективності лікування, оскільки концентрація АСЛ Про в крові пацієнта знижується при одужанні.
Метод дослідження
Імунотурбидиметричний метод.
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Помилково-негативні результати можуть спостерігатися при нефротичному синдромі, а також лікуванні кортикостероїдами та деякими антибіотиками.
До підвищених показників призводять гіперхолестеринемія та захворювання печінки.
Синоніми
Антистрептолізин-О (АСЛ-О).
Антистрептолизин О, АСЛО, АСЛ О.
ASO, ASLO, AntiStrep, Antistreptolysin O Titer.
Що означають результати? Референтні значення
Антитіла до АСЛ-О починають вироблятися організмом через 1-2 тижні після зараження стрептококовою інфекцією. Максимальною їхньою концентрацією в крові стає через 4-6 тижнів. Вони можуть зберігатися у крові протягом кількох місяців.
Негативний результат тесту на антистрептолізин або його дуже низька концентрація в крові з високою ймовірністю виключає нещодавню стрептококову інфекцію. Особливо, якщо через 10-14 днів після цього аналіз знову негативний. Тільки у невеликої кількості осіб постстрептококові ускладнення не супроводжуються підйомом АСЛ-О.
Підвищений АСЛ-О (до чотирьох і вище норм) або наростання його титру свідчить про нещодавно перенесену стрептококову інфекцію. Зниження рівня АСЛ-О говорить про одужання пацієнта після інфекції.
Проте за ступенем підвищення АСЛ-О не можна судити про те, чи виникнуть ревматична лихоманка та гломерулонефрит і якою буде ступінь їх тяжкості. Однак за наявності симптомів цих захворювань підвищення АСЛ-О дозволяє підтвердити діагноз.
Крім цього, рівень антистрептолізину може бути підвищений при реактивному артриті.
Референтні значення:
Дорослі: 7.0-200.0 мОд/л;
Діти: 7.0-150.0 мОд/л.
Хто призначає дослідження?
Лікар загальної практики, терапевт, інфекціоніст, ЛОР.