Тригліцериди
Тригліцериди - це жири, які є основним джерелом енергії для організму. Більша частина тригліцеридів міститься в жировій тканині, проте частина з них перебуває в крові, забезпечуючи м'язи енергією. Після їжі рівень тригліцеридів підвищується, оскільки організм перетворює енергію, яка зараз не потрібна, на жир. Тригліцериди всмоктуються в кишечнику і, проходячи через кров, відкладаються в жировій тканині про запас. Між прийомами їжі вони спалюються, вивільняючи енергію для організму. Оскільки тригліцериди нерозчинні у воді, вони переносяться в крові з білком у вигляді комплексу, званого ліпопротеїдом. Є кілька типів ліпопротеїнів, які різняться пропорціями і входять до складу компонентів: ліпопротеїни дуже низької щільності (ЛПДНЩ), ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ), ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ). Більшість тригліцеридів в організмі переносяться ліпопротеїнами дуже низької щільності (ЛПДНЩ). Збільшення кількості тригліцеридів підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, хоча причини їх до кінця не з'ясовані. Існує низка чинників, що сприяють цьому: зниження рухової активності, надлишкова маса тіла, куріння, зловживання алкоголем, цукровий діабет. Крім того, тригліцериди значно підвищують ризик розвитку гострого запалення підшлункової залози - гострого панкреатиту.
Для чого призначають дослідження?
Для оцінки ризику розвитку атеросклерозу та проблем із серцем і судинами. Атеросклероз - процес зростання всередині судин бляшок, які можуть обмежувати кровотік або повністю перекривати просвіт судини.
Для контролю за ефективністю дієти зі зниженою кількістю тваринних жирів і спостереженням за рівнем ліпідів крові після призначення препаратів, що знижують рівень тригліцеридів і холестерину.
Метод дослідження
Колориметричний фотометричний
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
- Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин.
- За добу унеможливити фізичні та емоційні навантаження, перегрівання й переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген тощо), фізіотерапевтичні процедури, масаж, вживання алкоголю й медикаментів (останнє - лише за узгодженням із лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити під час оформлення замовлення в лабораторії.
- За годину перед забором крові не можна палити.
- У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
- Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися і заспокоїтися.
Що може впливати на результат?
Рівень тригліцеридів може залишатися значно (до 5-10 разів) підвищеним навіть через кілька годин після прийому їжі. Показники проб крові, взятої натщесерце в різний час, також можуть бути неоднаковими. У деяких людей рівень тригліцеридів змінюється на 40% протягом місяця. Це явище іменується біологічною варіацією і відображає звичайні коливання метаболізму холестеролу в організмі. У результаті одиничний вимір не завжди відображає «звичайний» рівень тригліцеридів, тому іноді потрібна перездача аналізу. Підвищують рівень тригліцеридів:
- багата на жири їжа,
- вживання алкоголю,
- вагітність (аналіз слід здавати щонайменше через 6 тижнів після пологів),
- оральні контрацептиви, холестирамін, фуросемід, верошпірон, кордарон, кортикостероїди.
Знижують рівень тригліцеридів:
- інтенсивне фізичне навантаження,
- статини, метформін.
Синоніми
Тригліцериди. Липиды крови, нейтральные жиры, ТГ. TG, Trig, Triglycerides.
Що означають результати? Референтні значення
Причина підвищення рівня тригліцеридів (гіпертригліцеридемія) Гіпертригліцеридемія може бути результатом спадкової схильності або надмірного вживання з їжею тваринних жирів. У більшості людей з підвищеним холестерином тією чи іншою мірою задіяні обидва фактори. Перед призначенням лікування слід виключити інші причини підвищеного вмісту тригліцеридів:
- алкоголізм,
- хронічне запалення нирок, що призводить до нефротичного синдрому,
- хронічна ниркова недостатність,
- зниження функції щитоподібної залози (гіпотиреоз),
- погано вилікуваний цукровий діабет,
- панкреатит,
- інфаркт міокарда - у цьому разі підвищені рівні можуть зберігатися до кількох місяців,
- подагра.
- Знижений рівень тригліцеридів (гіпотригліцеридемія) особливого клінічного значення не має. Може зустрічатися за таких станів:
- спадкова гіполіпротеїнемія,
- підвищення функції щитоподібної залози (гіпертиреоз),
- порушення всмоктування в кишечнику,
- хронічна обструктивна хвороба легень,
- Інфаркт мозку.
Референтні значення:
0.01-1.7 ммоль/л.
Хто призначає дослідження?
Лікар загальної практики, терапевт, кардіолог.