Холестерол (ХС, холестерин) - жироподібна речовина, життєво необхідна організму. Правильне наукове іменування цієї речовини - "холестерин" (закінчення "ол" вказує на приналежність до спиртів), проте в масовій літературі набуло поширення найменування "холестерин. Холестерин бере участь в утворенні клітинних мембран всіх органів і тканин тіла. На основі холестерину створюються гормони, які беруть участь в зростанні, розвитку організму і реалізації функції відтворення. З холестерину утворюються жовчні кислоти, які входять до складу жовчі, завдяки їм в кишечнику всмоктуються жири. Холестерин не розчиняється у воді, тому для переміщення по організму він "упаковується" в білкову оболонку, що складається зі спеціальних білків - аполіпопротеїнів. Одержаний комплекс (холестерин + аполіпопротеїн) називається ліпопротеїдом. У крові циркулює кілька типів ліпопротеїнів, що відрізняються пропорціями, що входять до їх складу компонентів:
- ліпопротеїни дуже низької щільності (ЛПДНЩ),
- ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ),
- ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ).
Холестерин ЛПНЩ вважається "поганим", так як при його надлишку в стінках судин виникають бляшки, які можуть обмежувати рух крові по судині, що загрожує атеросклерозом і значно підвищує ризик захворювань серця (ішемічної хвороби, інфаркту) і інсульту. У печінці виробляється достатня для потреб організму кількість холестерину, проте його частина надходить з їжею, в основному з жирним м'ясом і жирними молочними продуктами. Якщо у людини є спадкова схильність до підвищення холестерину або він вживає занадто багато тваринних жирів, то рівень ЛПНЩ в крові може підвищитися до небезпечних значень.
Для чого призначають дослідження?
- Щоб оцінити ймовірність атеросклерозу і проблем з серцем (це найбільш важливий показник ризику розвитку ішемічної хвороби).
- Для контролю за ефективністю дієти зі зниженою кількістю тваринних жирів.
- Для спостереження за рівнем ліпідів після застосування препаратів, що знижують холестерин.
Метод дослідження
Розрахунковий метод
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Концентрація холестерину час від часу може змінюватися, це нормально. Одиничне вимірювання не завжди відображає звичайний рівень, тому іноді може знадобитися перездати аналіз через 1-3 місяці. Підвищують рівень:
- вагітність (ліпідограму слід робити щонайменше через 6 тижнів після народження дитини),
- тривале голодування,
- здача крові стоячи,
- анаболічні стероїди, андрогени, кортикостероїди,
- куріння,
- прийом їжі, що містить тваринні жири.
Знижують рівень:
- знаходження в положенні лежачи,
- алопуринол, клофібрат, колхіцин, протигрибкові препарати, статини, холестирамін, еритроміцин, естрогени,
- інтенсивне фізичне навантаження,
дієта з низьким вмістом холестерину і насичених жирних кислот і, навпаки, високим вмістом поліненасичених жирних кислот.
Синоніми
Ліпопротеїди дуже низької щільності (ЛПДНЩ) / LDLC ЛПОНП, липопротеины очень низкой плотности, ЛОНП, ХС ЛПОНП, холестерин липопротеинов очень низкой плотности, холестерол бета-липопротеидов, бета-липопротеины, бета-ЛП. LDL, LDL-C, low-density lipoprotein cholesterol, Low density lipoprotein.
Що означають результати? Референтні значення
Можливі причини підвищення рівня:
- холестаз - застій жовчі, який може бути викликаний захворюванням печінки (гепатитом, цирозом) або камінням в жовчному міхурі,
- хронічне запалення нирок, що приводить до нефротичного синдрому,
- хронічна ниркова недостатність,
- зниження функції щитовидної залози (гіпотиреоз),
- погано вилікуваний цукровий діабет,
- алкоголізм,
- ожиріння,
- рак простати або підшлункової залози.
Знижений рівень:
- спадкова гіпохолестеролемія,
- важке захворювання печінки,
- онкологічні захворювання кісткового мозку,
- підвищення функції щитовидної залози (гіпертиреоз),
- запальні захворювання суглобів,
- B12- або фолієводефіцитна анемія,
- поширені опіки,
- гострі захворювання, гострі інфекції,
- хронічна обструктивна хвороба легень.
Референтні значення:
Тригліцериди: 0.01-1.7 ммоль/л; Ліпопротеїди дуже низької щільності: 0.13-1.63 ммоль/л.
Хто призначає дослідження?
Лікар загальної практики, терапевт, кардіолог.