Аналіз вимірює вміст в крові аполіпопротеїну B. Аполіпопротеїни - це білки, які є структурною основою ліпопротеїнів - комплексів, за допомогою яких ліпіди переносяться в крові. Аполіпопротеїн В-100- одна з двох форм аполіпопротеїну, яка утворюється в печінці і використовується для синтезу ліпопротеїнів дуже низької щільності (ЛПДНЩ), ті в свою чергу перетворюються в ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ), багаті холестеролом. Аполіпопротеїн В-48 - інший різновид аполіпопротеїну, яка синтезується в кишечнику. За її участі ліпіди з кишечника доставляються в печінку. Холестерол, що входить до складу ЛПНЩ, доставляється до клітин організму. Він бере участь в утворенні мембран клітин, статевих гормонів і стероїдів. Якщо в організмі існує надлишок холестерину, він відкладається на стінках судин у вигляді атеросклеротичних бляшок. Такі бляшки перешкоджають току крові по судині, роблять стінку судини менш еластичною. Атеросклеротичні зміни судин підвищують ризик інфаркту міокарда та інсульту. Найбільш важливим є рівень в крові аполіпопротеїну В-100, який відображає концентрацію ЛПНЩ і є більш точним лабораторним критерієм ризику серцево-судинних захворювань, ніж холестерол ЛПНЩ.
Для чого призначають дослідження?
- У сукупності з іншими дослідженнями, які входять в комплексний аналіз на вміст ліпідів (ліпідограма), аполіпопротеїн В застосовується для оцінки ризику розвитку атеросклерозу.
- Крім того, даний тест може призначатися разом з Аполіпопротеїн А1 (він відображає рівень ХС ЛПВЩ - "хорошого" холестерину) для розрахунку аполіпопротеїн В / аполіпопротеїн А1 - співвідношення, яке іноді використовується замість коефіцієнта атерогенності для оцінки ризику розвитку серцево-судинних захворювань.
Метод дослідження
Імунонефелометричний
Біоматеріал дослідження
Кров (сироватка).
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Рівень аполіпопротеїну В підвищують:
- вагітність (аналіз на аполіпопротеїн B слід здавати щонайменше через 6 тижнів після народження дитини),
- куріння,
- ожиріння,
- малорухливий спосіб життя,
- анаболічні стероїди, андрогени, сечогінні,
- багата насиченими жирами і холестеролом їжа.
Рівень аполіпопротеїну B знижують:
- тривале голодування,
- інтенсивне фізичне навантаження,
- статини, фенобарбітал, фібрати, оральні контрацептиви, тироксин, естрогени,
- дієта з низьким вмістом холестеролу і насичених жирних кислот і високим вмістом поліненасичених жирних кислот.
Синоніми
Аполіпопротеїн B Апопротеин B, апо В. Apo-B, Apolipoprotein B, Beta Apolipoprotein, Apolipoprotein B-100, Apolipoprotein B-48, Hypolipoprotein B.
Що означають результати? Референтні значення
Причини підвищення рівня аполіпопротеїну B:
- сімейна гіперхолестеролемія;
- некомпенсований цукровий діабет;
- гіпотиреоз - знижена функція щитовидної залози;
- важке захворювання печінки;
- холестаз - застій жовчі, який може бути викликаний захворюванням печінки (гепатитом, цирозом) або камінням в жовчному міхурі;
- хронічне запалення нирок, що приводить до нефротичного синдрому;
- хронічна ниркова недостатність.
Причини зниження рівня аполіпопротеїну B:
- спадкова схильність;
- алкоголізм;
- гіпертиреоз - підвищення функції щитовидної залози;
- порушення всмоктування в кишечнику;
- запальні захворювання суглобів;
- гострі захворювання, гострі інфекції.
Збільшення коефіцієнта аполіпопротеїн В / аполіпопротеїн А1 свідчить про підвищений ризик розвитку серцево-судинних захворювань.
Референтні значення:
Чоловіки: 0.6 -1.4 г/л; Жінки: 0.55-1.3 г/л.
Хто призначає дослідження?
Лікар загальної практики, терапевт, кардіолог.