Тироксин вільний (T4 вільний)
У ході аналізу визначається концентрація у крові не пов'язаної з білками фракції основного гормону щитовидної залози – тироксину (Т4). Це один із найважливіших тестів для оцінки функції щитовидної залози, його результати не залежать від концентрації білків, що зв'язують тироксин у плазмі крові, і дозволяють виявити рівень тільки активної частини гормону. Найчастіше цей тест призначають разом із вимірюванням концентрації тиреотропного гормону (ТТГ) – регулятора функції щитовидної залози. Щитовидна залоза контролює обмін речовин та інтенсивність споживання енергії організмом. Вона працює за механізмом зворотного зв'язку з гіпофізом. Гіпофіз виділяє тиреотропін (ТТГ) у відповідь зниження концентрації тироксину (Т4), стимулюючи цим щитовидну залозу до вироблення гормонів. Коли рівень тироксину підвищується, гіпофіз починає виробляти менше тиреотропного гормону та секреція щитовидної залози тироксину знижується.
Тироксин (Т4) становить близько 90% від загальної кількості гормонів, що виділяються щитовидною залозою. У крові Т4 зустрічається або у вільному, або пов'язаному з білками-глобулінами вигляді. Основна частина всього тироксину – у зв'язаному вигляді та лише 0,1 % – у вільному. Саме вільна фракція гормону Т4 є найбільш біологічно активною.
Якщо щитовидна залоза неспроможна виробляти необхідну кількість тироксину чи виробляється недостатньо тиреотропного гормону на її стимуляції, з'являються симптоми гипотиреоза. У хворих зі зниженим рівнем Т4 збільшується маса тіла, сохне шкіра, підвищується стомлюваність, вони стають дуже чутливими до холоду, у жінок порушується менструальний цикл. Якщо рівень вільного Т4 вищий за норму, обмінні процеси в організмі та вироблення в клітинах енергії посилюються, що призводить до гіпертиреозу, для якого характерні прискорене серцебиття, занепокоєння, втрата ваги, порушення сну, тремтіння в руках, сухість і почервоніння очей, набряклість обличчя.
Найбільш поширеною причиною порушення балансу тиреоїдних гормонів є аутоімунне ураження залози. Це може бути хвороба Базедова (викликає гіпертиреоз з підвищеним показником вільного Т4) або тиреодит Хасімото (викликає гіпотиреоз – вільний Т4 знижений).
Для чого призначають дослідження?
Для діагностики порушень функції щитовидної залози та контролю за їх лікуванням.
Для діагностики причин жіночої безплідності.
Для діагностики вродженого гіпотиреозу.
Метод дослідження
Хемілюмінесцентний імуноаналіз (CLIA).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Важливо!
Виключити прийом стероїдних та тиреоїдних гормонів за 48 годин до дослідження (за погодженням із лікарем). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії
Що може впливати на результат?
Рівень тироксину може бути підвищеним при прийомі наступних лікарських препаратів: аміодарону, левотироксину, пропранололу, пропілтіоурацилу, аспірину, даназолу, фуросеміду, тамоксифену, вальпроєвої кислоти.
Прийом анаболічних стероїдів, фенітоїну, карбамазепіну, тиреостатиків, клофібрату, препаратів літію, метадону, октреотиду здатний знижувати рівень тиркосину.
Синоніми
Тироксин вільний (T4 вільний)
Свободный Т4, свободный тетрайодтиронин.
Thyroxine, Free T4.
Що означають результати? Референтні значення
Причини підвищення рівня Т4 вільного:
Дифузний токсичний зоб.
Тиреоїдит.
Аденома щитовидної залози.
ТТГ-незалежний тиреотоксикоз.
Ожиріння.
Післяпологова дисфункція щитовидної залози.
Захворювання нирок.
Хронічна патологія печінки (гепатит, цироз та ін.).
Гепаринотерапія.
Причини зниження рівня Т4 вільного:
Первинний гіпотиреоз.
Ендемічний зоб.
Аутоімунний тиреоідит.
Резекція щитовидної залози.
Вторинний гіпотиреоз.
Тиреотропінома.
Запальні процеси в галузі гіпофізу та гіпоталамуса.
Нестача йоду.
Білкова недостатність (виснаження).
Отруєння свинцем.
Героїнова наркоманія.
Прийом оральних контрацептивів.
Референтні значення:
Діти 1-23 міс: 0.80 - 1.27нг/дл.
Діти 2-12 р: 0.74 - 1.28 нг/дл.
Діти 13-20: 0.75 - 1.27 нг/дл.
Жінки: 0.89 - 1.76 нг/дл.
Вагітні
- І триместр: 0.86-1.87 нг/дл;
- ІІ-ІІІ триместр: 0.64-1.92 нг/дл.
Чоловіки: 0.89 - 1.76 нг/дл.
Хто призначає дослідження?
Ендокринолог, терапевт, педіатр, гінеколог, невропатолог, хірург.