Аналізи і ціни
Антитіла IgG до рецепторів тиреотропного гормону (АТрТТГ)
Код аналізу:
B027
Термін виконання:
24 години
Ціна
470 грн
Опис
Антитіла до рецепторів ТТГ (АТрТТГ) – це гетерогенна група аутоантитіл, що взаємодіють із рецепторами тиреотропного гормону (ТТГ) щитовидної залози. За діями, що надаються на функцію щитовидної залози, АТрТТГ поділяють на стимулюючі та блокуючі антитіла. Стимулюючі АТрТТГ багаторазово посилюють функцію щитовидної залози, що призводить до дифузного зобу та гіпертиреозу. Блокуючі АТрТТГ перешкоджають дії ТТГ і призводять до атрофії щитовидної залози та гіпотиреозу. АТрТТГ переважно відносяться до імуноглобулінів класу IgG та проникають через плацентарний бар'єр. У крові одного і того ж пацієнта одночасно можуть бути виявлені обидва варіанти. Вони є безпосередньою причиною хвороби Грейвса та аутоімунного тиреоїдиту, а також транзиторних порушень функції щитовидної залози новонароджених. Дослідження на антитіла до рецепторів ТТГ – діагностичний тест, який виявляє у крові як стимулюючі, і блокуючі антитіла.
АТрТТГ є клініко-лабораторним маркером хвороби Грейвса та досліджуються при диференціальній діагностиці синдрому гіпертиреозу. Наявність АТрТТГ не є характерною для інших причин гіпертиреозу, таких як токсичний вузлуватий зоб, гранулематозний тиреоїдит або введення екзогенного тироксину. Стимулюючі АТрТТГ виявляються у 85-100% пацієнтів із хворобою Грейвса і можуть бути його діагностичним критерієм. Концентрація АТрТТГ відображає активність захворювання та пов'язана з тяжкістю офтальмопатії. Значення цього тесту особливо велике, якщо захворювання має нетипову клінічну картину: ознаки гіпертиреозу, зоб, що нечітко пальпується, офтальмопатія на тлі еутиреозу, одностороння офтальмопатія. Концентрація АТрТТГ зменшується при призначенні антитиреоїдних препаратів, при цьому висока швидкість зниження титру свідчить про хорошу відповідь на лікування. Динаміка АТрТТГ може бути основою корекції терапії, зокрема повної відміни антитиреоїдних препаратів. У 75-96% випадків хвороби Грейвса також виявляються блокуючі АТрТТГ. Слід зазначити, що а АТрТТГ не є строго специфічною знахідкою для хвороби Грейвса і можуть бути виявлені у 10-15% пацієнтів з аутоімунним тиреоїдитом Хашимото.
Аналіз на АТрТТГ грає велику роль у діагностиці хвороби Грейвса у вагітних. Небезпека Грейвса під час вагітності полягає в тому, що АТрТТГ долають плацентарний бар'єр і призводять до гіпертиреозу новонародженого. Радіонуклідне сканування щитовидної залози, один із основних способів діагностики хвороби Грейвса, вагітним жінкам не призначається. У цій ситуації дослідження АТрТТГ є гарною альтернативою сцинтиграфії щитовидної залози. Концентрацію АТрТТГ вимірюють у вагітних жінок, в анамнезі яких є вказівка на хірургічне лікування хвороби Грейвса або лікування радіоактивним йодом, а також у жінок, які отримують тіреостатичні препарати під час вагітності. Як стимулюючі АТрТТГ, блокуючі антитіла проникають через плаценту і здатні викликати транзиторний гіпотиреоз новонародженого. Для своєчасної діагностики аутоімунного гіпотиреозу у вагітних жінок проводять тест на АТрТТГ.
У половині випадків хвороби Грейвса після завершення курсу тиреостатичних препаратів настає рецидив захворювання. При оцінці прогнозу рецидиву використовують кілька параметрів, таких як розмір зоба, вік та стать пацієнта, наявність офтальмопатії та рівень а АТрТТГ. Високий рівень АТрТТГ сприймається як несприятливий прогностичний чинник.
Хвороба Грейвса та аутоімунний тиреоїдит можуть поєднуватися з іншими аутоімунними станами, такими як системний червоний вовчак, перніціозна анемія та ревматоїдний артрит. Тому при позитивному результаті аналізу на АТрТТГ та діагностиці аутоімунного захворювання щитовидної залози рекомендується провести додаткові лабораторні тести для виключення супутньої патології.
Для чого призначають дослідження?
Для диференціальної діагностики синдрому гіпер- та гіпотиреозу.
Для контролю за лікуванням рецидиву хвороби Грейвса та складання його прогнозу.
Щоб дати прогноз розвитку транзиторних порушень функції щитовидної залози у новонароджених.
Метод дослідження
Електрохемілюмінісцентний аналіз (ECLIA)
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Концентрація АТрТТГ зменшується через прийом тиреотоксичних препаратів.
Синоніми
Антитіла IgG до рецепторів тиреотропного гормону (АТрТТГ)
Аутоантитела к рецепторам тиреотропного гормона, тиреоидстимулирующий иммуноглобулин.
Thyroid-stimulating immunoglobulins, TSIs, Thyroid-stimulating hormone receptor antibodies, TSH receptor antibodies, TSHRAbs, TSH binding inhibitor immunoglobulin, TBII.
Що означають результати? Референтні значення
Причини позитивного результату:
хвороба Грейвса (Базєдова);
аутоімунний тиреоїдит.
Причини негативного результату:
відсутність аутоімунних захворювань щитовидної залози;
контроль хвороби на фоні лікування.
Референтні значення:
0.1- 1.75 МО/мл
Хто призначає дослідження?
Ендокринолог, лікар загальної практики, кардіолог.
Де здати аналізи?