Інгібін B \ N
Інгібін В - глікопротеїн, який синтезується в клітинах Сертолі насіннєвих канальців яєчок чоловіків і гранульозних клітинах фолікулів яєчників жінок. Він відноситься до суперсімейства трансформуючого фактора росту В. Активна форма гормону складається з альфа- і бета-субодиниць, об'єднаних дисульфідними зв'язками. Інгибін В пригнічує утворення фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) в гіпофізі за принципом негативного зворотного зв'язку і виконує місцеву паракринову дію в яєчках і яєчниках. Синтез інгібіну зменшується під дією гонадоліберину. Андрогени, ФСГ і інсуліноподібний фактор росту - 1 збільшують його секрецію.
У жіночому організмі Інгібін В синтезується антральними (вторинними) фолікулами яєчників. У дівчаток концентрація Інгібіну В у крові підвищується в міру статевого дозрівання. Відповідно, визначення рівня даного гормону має значення в діагностиці передчасного статевого дозрівання і оцінці зрілості статевих залоз. При досягненні репродуктивного віку концентрація Інгібіну В у жінок змінюється в залежності від менструального циклу. Вона починає підвищуватися в ранню фолікулінову фазу менструального циклу, досягає максимуму в її середині і залишається невисокою в лютеїновій фазі. Відзначається також короткочасний підйом концентрації Інгібіну В через 2 дні після пікового збільшення кількості лютеїнізуючого гормону в середині циклу, що відповідає періоду овуляції. Вважається, що Інгібін В має велике значення в регуляції рівня ФСГ в ранньому і середньому періоді фолікулінової фази.
З віком кількість фолікулів в яєчнику жінки зменшується і синтез Інгібіну В знижується. У ранньому предменопаузальному періоді рівень Інгібіну В у фолікулиновій фазі циклу знижується раніше, ніж рівень естрадіолу і Інгібіну А. В зв'язку з цим рівень Інгібіну В у першу фазу менструального циклу може вказати на швидке настання менопаузи. В постменопаузальному періоді гормон визначається в дуже низькій концентрації (менше 5 пг/мл) або не визначається зовсім. Підвищені концентрації Інгібіну В у жінок в постменопаузі вимагають виключення гранульозоклітинної або муцинозної карциноми яєчників, для яких даний гормон є специфічним маркером. При вищевказаних новоутвореннях яєчників можливо більш ніж 60-кратне перевищення концентрації Інгібіну В. Спільні аналізи на СА 125 і Інгібін В з додатковими інструментальними методами дослідження дозволяють ідентифікувати пухлину і контролювати процес лікування.
Визначення кількості Інгібіну В та інших статевих гормонів може бути корисно в дослідженні оваріального резерву - кількості здатних до зростання та розвитку яйцеклітин і фолікулів в яєчниках. Чим більше фолікулів в яєчнику, тим вище рівень Інгібіну В. При природному (в силу вікових змін) або передчасному виснаженні яєчників втрачається здатність до повноцінної овуляції, природної вагітності і нормального виношування плоду. У зв'язку з цим рівень Інгібіну В нерідко визначають для оцінки можливості нормальної вагітності у жінки більш зрілого віку і/або прогнозу результативності та доцільності допоміжних репродуктивних технологій (екстракорпорального запліднення - ЕКЗ, інсемінації спермою донора). Для оцінки яєчникового резерву на третій день менструального циклу досліджують ФСГ, Інгібін В і антимюллерів гормон.
У чоловічому організмі Інгібін В є первинним регулятором секреції ФСГ. Кількість гормону підвищено в дитинстві, пік концентрації припадає на три місяці, потім вона поступово знижується, досягаючи мінімуму в 6-10 років. У хлопчиків виявлення Інгібіну В вказує на присутність і функціональну здатність тестикулярної (яєчникової) тканини і використовується для діагностики аномалій розвитку статевих залоз і визначення статі в сумнівних ситуаціях. Аналіз на даний гормон дозволяє диференціювати анорхію (природжена відсутність яєчок) і крипторхізм (не опущення яєчок в мошонку) і призначити потрібне лікування.
Інгібін В використовується в якості маркера сперматогенезу у статевозрілих чоловіків і функції клітин Сертолі, які регулюють дозрівання сперматозоїдів. У чоловічому організмі концентрація гормону знаходиться на відносно високому стабільному рівні і пропорційна обсягу тканини яєчок і щільності сперми. Знижена концентрація Інгібіну В виявляється у чоловіків з олігоспермією (зниженою кількістю сперми), азооспермією (відсутністю сперматозоїдів в еякуляті) і порушеним сперматогенезом. Одночасне визначення ФСГ і Інгібіну В дозволяє оцінити адекватність сперматогенезу.
Для чого призначають дослідження?
- Для діагностики гранульозоклітинних і муцинозних пухлин яєчників.
- Для моніторування пацієнтів з новоутвореннями яєчників.
- Для оцінки оваріального резерву яєчників.
- Для прогнозування результату штучного запліднення.
- Для оцінки функції яєчок і сперматогенезу.
- Для диференціальної діагностики крипторхізму і анорхії.
- Для діагностики порушень статевого розвитку.
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ІФА)
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
- Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин.
- За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії.
- За годину перед забором крові не можна палити.
- У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
- Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
- Рівень гормону залежить від статі і віку.
- Неадекватне вимірювання рівня інгібіну В можливо при:
- прийомі радіоізотопних препаратів;
- прийомі пероральних гормональних препаратів;
- введенні гетерофільних антитіл (в тому числі моноклональних);
- ядерно-магнітному резонансному скануванні пацієнта, проведеному незадовго до дослідження;
- палінні та зловживанні алкоголем (можливе зниження рівня інгібіну внаслідок негативного ефекту на яєчниковий резерв).
- Можливо опосередковане зміна кількості інгібіну В у крові на тлі прийому лікарських препаратів, що впливають на рівні ФСГ і андрогенів.
Синоніми
Інгібін В
Ингибитор секреции фолликулостимулирующего гормона
Inhibin B
Що означають результати? Референтні значення
Причини підвищення рівня Інгібіну B У жінок:
- гранульозоклітинна пухлина яєчників (в 89-100% випадків з підвищенням кількості інгібіну В у 60 і більше разів);
- муцинозна пухлина яєчників (в 55-60% випадків);
- немуцинозні епітеліальні пухлини яєчників (15-35%);
- синдром гіперстимуляції яєчників.
Причини зниження рівня інгібіну У жінок:
- вікове зниження оваріального резерву і функції яєчників;
- передчасне виснаження яєчників;
- менопауза;
- видалення яєчників (оваріоектомія);
- протипухлинна хіміотерапія;
- анорексія.
У чоловіків:
- анорхія;
- порушення сперматогенезу;
- гіпогонадизм (недорозвинення статевих залоз);
- наслідки опромінення, впливу токсичних та інфекційних агентів.
Референтні значення:
- Хлопці до 18 років – 4 – 352 pg/ml;
- Чоловіки – 25 - 325 pg/ml;
- Дівчата до 18 років < 83 pg/ml;
- Жінки репродуктивного віку < 341 pg/ml;
- Жінки в менопаузі < 4 pg/ml
Хто призначає дослідження?
Ендокринолог, гінеколог, андролог, педіатр, репродуктолог.