Глобулін, що зв'язує статеві гормони СЗГ - білок, вироблений печінкою. Він зв'язується з тестостероном, дигідротестостероном (ДГТ) і естрадіолом (естрогеном) і переносить їх у кров'яне русло. Зміст СЗГ в кровотоці залежить від віку людини, статі, від інтенсивності виробництва тестостерону або естрогену. Крім того, на рівень ГЗСГ в крові впливають захворювання печінки, гіпертиреоз, гіпотиреоз і підвищена маса тіла.
Кількість тестостерону, доступного для використання тканинами організму, залежить від коливання рівня ГЗСГ. У нормальному стані з ГЗСГ пов'язано від 40% до 60% тестостерону, а велика частина що залишається - слабо з'єднана з альбуміном. І тільки близько 2% вільного тестостерону безпосередньо доступно для тканин.
Аналіз на загальний тестостерон не виявляє відмінностей між пов'язаним і непов'язаним тестостероном - він лише визначає кількість гормону в цілому. У багатьох випадках його вистачає, щоб визначити надлишок або недолік утворення гормону в організмі, однак якщо показник ГЗСГ відхиляється від нормального, то виявлений рівень загального тестостерону не є точним відображенням кількості гормону, доступного тканинам організму.
В даний час аналіз на ГЗСГ використовується не дуже часто - в більшості випадків аналізи на загальний і вільний тестостерон дають достатньо інформації.
Для чого призначають дослідження?
- Для з'ясування статусу чоловічих гормонів (андрогенів). Чоловікам він призначається при дефіциті тестостерону, жінкам - при його надлишку. Разом з тестом на ГЗСГ або перед ним може бути проведений аналіз на загальний тестостерон.
- Для визначення причин безпліддя, зниженої сексуальної активності і еректильної дисфункції у чоловіків, особливо коли показники загального тестостерону не узгоджуються з клінічною картиною.
- Для діагностики синдрому полікістозних яєчників і хвороб, що характеризуються надмірним виробництвом андрогенів.
- Для оцінки існуючого балансу гормонів - разом з аналізами на вільний тестостерон, альбумін, пролактин, естрадіол і лютеїнізуючий гормон.
- Для визначення рівня вільних андрогенів за допомогою обчислення їх індексу (ІВА) - разом з тестом на загальний тестостерон. Це дає можливість дізнатися кількість тестостерону, не пов'язаного з ГЗСГ: ІВА = загальний тестостерон / ГЗСГ.
Метод дослідження
Хемілюмінесцентний імуноаналіз
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
- Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин.
- За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії.
- За годину перед забором крові не можна палити.
- У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
- Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
- Концентрація ГЗСГ буває досить високою у дітей - це нормально.
- Рівень ГЗСГ у дорослих досить стабільний. У чоловіків він піднімається з віком. У жінок після менопаузи концентрація ГЗСГ зменшується в міру зниження гормональної активності яєчників.
- Захворювання печінки, гіпертиреоз і анорексія можуть сприяти підвищенню рівня ГЗСГ. Зниження рівня ГЗСГ спостерігається при надмірній масі тіла, гіпотиреозі, вживанні андрогенів і хвороби Іценко - Кушинга.
Синоніми
Глобулін, що зв’язує статеві гормони, ГЗСГ
Cекс-стероид-связывающий глобулин, ГСПГ, СССГ, тестостерон-эстрадиол-связывающий глобулин
Sex Hormone Binding Globulin, Testosterone, Free Testosterone, Bioavailable Testosterone
Що означають результати? Референтні значення
При підвищеному рівні ГЗСГ цілком ймовірно, що вільного тестостерону, доступного тканинам, значно менше тієї кількості, яку показав тест на загальний тестостерон. Якщо ж концентрація ГЗСГ знижена, то тестостерону, не пов'язаного з ГЗСГ, утворюється більше його загального рівня.
Референтні значення:
чол 1-30днів: 10.8-71нмоль/л
чол 1м-1р: 60-209 нмоль/л
чол 1-3: 42-156 нмоль/л
чол 4-6: 39-146 нмоль/л
чол 4-6: 38-114 нмоль/л
чол 10-12: 32-93 нмоль/л
чол 13-15: 13-63 нмоль/л
чол 16-18: 10.6-54 нмоль/л
чол 19-120: 13-71 нмоль/л
жін 1-30д: 11.8-51нмоль/л
жін 1м-1р: 50-181нмоль/л
жін 1-3: 51-158 нмоль/л
жін 4-6: 48-142 нмоль/л
жін 7-9: 31-103 нмоль/л
жін 10-12: 20-100 нмоль/л
жін 13-15: 16.6-77 нмоль/л
жін 16-18: 9.3-7.5 нмоль/л
жін 19-120:
Пременопауза 18-114 нмоль/л
Менопауза: 20-142 нмоль/л
Хто призначає дослідження?
Уролог, уролог-андролог, репродуктолог, гінеколог, терапевт.