Трансферин – головний білок-переносник заліза у плазмі крові. Він утворюється у печінці з амінокислот, які всмоктуються з їжі у процесі перетравлення. Трансферин зв'язується із залізом, яке надходить з їжею або при руйнуванні еритроцитів, і переносить його до органів та тканин (до печінки, селезінки). Трансферин здатний приєднати більше заліза, ніж важить сам. Залізо – важливий мікроелемент у організмі. Воно є частиною гемоглобіну – білка, який заповнює еритроцити та дозволяє їм переносити кисень від легень до органів та тканин. Залізо також належить до складу м'язового білка міоглобіну. У нормі в організмі міститься 4-5 г заліза, близько 3-4 мг (0,1 % від загальної кількості) циркулює у крові у поєднанні з трансферином. Як правило, залізом заповнена 1/3 зв'язуючих центрів трансферину, решта 2/3 залишаються в резерві. Ступінь "заповненості" трансферину залізом відображають такі показники, як загальна залізозв'язувальна здатність сироватки, латентна залізозв'язувальна здатність сироватки і відсоток насичення трансферину. При дефіциті заліза рівень трансферину підвищується, щоб він зміг зв'язатися навіть із невеликою кількістю заліза у сироватці. Кількість трансферину в крові залежить також від стану печінки, харчування людини і роботи кишечника. Якщо функція печінки порушується через значне розростання в ній рубцевої тканини (цирозу), то рівень трансферину падає. При нестачі білкової їжі в раціоні або порушенні всмоктування амінокислот через запалення в кишечнику трансферин також утворюється в достатніх кількостях.
Для чого призначають дослідження?
- Щоб детально оцінити метаболізм заліза (разом з тестом на залізо в сироватці і на загальну - іноді латентну - залізозв'язуючу здатність сироватки - поєднання цих аналізів дозволяє розрахувати відсоток насичення трансферину залізом, тобто визначити, скільки заліза переносить кров). Даний показник найбільш точно характеризує обмін заліза.
- Для оцінки запасу заліза в організмі.
- Щоб визначити, чи викликана анемія дефіцитом заліза або іншими причинами, наприклад хронічним захворюванням або нестачею вітаміну B12. При дефіциті заліза його рівень в сироватці падає, проте рівень трансферину підвищується.
- Для оцінки функції печінки.
Метод дослідження
Імунотурбидиметричний метод
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
- Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин.
- За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії.
- За годину перед забором крові не можна палити.
- У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
- Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
- Естрогени, оральні контрацептиви призводять до підвищення показника.
- АКТГ, кортикостероїди, тестостерон можуть знижувати показник
Синоніми
Трансферин Переносчик железа, сидерофилин Siderophilin, transferrin, Tf.
Що означають результати? Референтні значення
Інтерпретація результатів зазвичай проводиться з урахуванням інших показників, що відображають метаболізм заліза. Причини підвищення рівня трансферину
- Залозодефіцитна анемія. Вона зазвичай викликана хронічною крововтратою або недостатнім вживанням м'ясних продуктів.
- Третій триместр вагітності. Зниження заліза і підвищення трансферину в цьому випадку нормально.
Причини зниження рівня трансферину
- Хронічні захворювання: системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит, туберкульоз, бактеріальний ендокардит, хвороба Крона та ін.
- Брак білків в організмі, пов'язаний з розладами всмоктування в кишечнику, хронічним захворюванням печінки, опіками.
- Хронічні запальні захворювання кишечника.
- Неповноцінність харчування.
- Спадковий гемохроматоз. При цьому захворюванні з їжі всмоктується підвищена кількість заліза, яке відкладається в різних органах, викликаючи їх пошкодження.
- Таласемія - приводить до анемії спадкове захворювання, при якому змінено структуру гемоглобіну.
- Гострі захворювання печінки.
- Цироз печінки.
- Гломерулонефрит - запалення тканини нирок.
- Неадекватне призначення препаратів заліза (підвищена дозування).
- Вроджений недолік трансферину.
Референтні значення:
Дорослі: 2.0-3.6 г/л. Діти: 0-4 дні: 1.3-2.75 г/л; Діти: 3міс.-10 років:2.03-3.6 г/л.
Хто призначає дослідження?
Лікар загальної практики, терапевт, гематолог, гастроентеролог, ревматолог, нефролог, хірург.